روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 مرداد 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 15731
0
0
سیدحسین موسویان:
متاسفم منبع اطلاعات غربی‌ها گروهک تروریستی منافقین است
همدلی ـ سیاست‌های دوگانه غرب درخصوص برنامه هسته‌ای ملل جهان امری است که دیگر بر کسی پوشیده نیست. در حالی که مدت‌ها پیش از توافق هسته‌ای ایران، غرب فشار زیادی را به ایران می‌آورد، در سوی دیگر رژیم صهیونیستی روزبه‌روز زرادخانه اتمی‌اش را گسترش داده و هیچ نظارتی را هم نمی‌پذیرفت. بیان این مسائل مباحثی است که دیپلمات‌های ایرانی از هر فرصتی برای ابراز آن استفاده کرده‌ و می‌کنند. در همین راستا «سیدحسین موسویان» عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات و معاون پیشین سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه‌ با شبکه رادیویی آمریکا در مورد برجام، توان موشکی، منافقین، روابط ایران و آمریکا به سوالات این رسانه پاسخ داد.
برجام، جامع‌ترین توافق
عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای
این دیپلمات پیشین کشورمان درباره توافق ایران و 1+5 بر سر برجام با وجود مخالفت‌های زیاد در آمریکا از جمله کنگره اظهار کرد: «آمریکا در مورد بحران هسته‌ای ایران سه راه در پیش‌رو داشت: جنگ، تحریم یا دیپلماسی. جنگ را در افغانستان و عراق تجربه کرده بود و نتایج فاجعه‌بار آن را لمس کرده بود و قصد تکرار این اشتباه را نداشت. آمریکا تحریم ایران را 10سال تجربه کرد و شکست خورد، چون با افزایش تحریم، ایران افزایش توان هسته‌ای خود را افزایش داد. آمریکا فهمید که ایرانی‌ها توان مقاومت در مقابل تحریم را دارند و به توسعه توان هسته‌ای ادامه خواهند داد و از نقطه گریز هم خواهند گذشت. از این رو فقط دیپلماسی ماند. آمریکا دیپلماسی جدی هسته‌ای را هم از شهریور سال 1392 با دیدار کری ـ‌ ظریف آغاز کرد و روی 4اصل توافق شد که ایران شفافیت حداکثری را بپذیرد و تضمین‌های لازم در مورد عدم انحراف به سمت بمب هسته‌ای را بدهد و آمریکا و قدرت‌های جهانی هم حق ایران در مورد غنی‌سازی و آب سنگین را بپذیرند و تحریم‌های هسته‌ای را بردارند.»
قرار نیست هر کشوری که آمریکا آن را تهدید تلقی کرد، بمیرد
موسویان ادامه داد: «همه قدرت‌های جهانی قبول دارند که برجام جامع‌ترین توافق عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای در تاریخ است زیرا شامل شفافیت‌های حداکثری و همه تضمین‌های لازم در مورد عدم انحراف به سمت ساخت بمب هسته‌ای است. برجام ظرفیتی فراتر از توافق با ایران دارد و می‌تواند کاربرد منطقه‌ای و جهانی داشته باشد. اگر اوباما و قدرت‌های جهانی در مورد عاری‌سازی خاورمیانه و جهان از بمب هسته‌ای حسن نیت دارند و جدی هستند، اصول برجام را اجرا کنند تا خاورمیانه و جهان از سلاح هسته‌ای عاری شود.»
وی گفت: «آمریکا ایران، روسیه، چین، سوریه و لیبی و... را تهدید تلقی می‌کند. قرار نیست هر کشوری که آمریکا آن را تهدید تلقی کرد، بمیرد. آنها به حیات و فعالیت‌ها ادامه خواهند داد. اما ایران در مورد سلاح‌های کشتار جمعی سه حرف با آمریکا و جهان غرب دارد. اول این‌که براساس معاهده ان‌پی‌تی آمریکا و قدرت‌های جهانی موظف بوده‌اند همه سلاح‌ها را نابود کنند. 40 سال است که آمریکا و قدرت‌های جهانی با حفظ سلاح‌های هسته‌ای خود، معاهده ان‌پی‌تی را نقض کرده‌اند. 20 هزار بمب هسته‌ای موجود آمریکا و روسیه نقض آشکار معاهده ان‌پی‌تی است. دوم این‌که آمریکا و قدرت‌های جهانی مدعی مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای هستند اما در عمل هم روابط استراتژیک با اسراییل و پاکستان و هند دارند در حالی‌که این کشورها ان‌پی‌تی را قبول ندارند، ضمن اینکه بمب هسته‌ای هم ساخته‌اند. سوم بدترین تحریم‌ها علیه ایرانی اعمال شده است که هم عضو ان‌پی‌تی است و هم بمب هسته‌ای ندارد و هم برنامه ساخت بمب هسته‌ای ندارد.»
بعد از انقلاب هفده هزار ایرانیِ بی‌گناه ترور شدند
این دیپلمات پیشین در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: «من واقعا متاسفم که منبع اطلاعات غربی‌ها گروهک تروریستی منافقین است. گروهکی که قبل از انقلاب آمریکایی‌ها را کشتند و بعد از انقلاب هم هفده هزار ایرانی بی‌گناه را ترور کردند، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و رئیس قوه قضاییه و ده‌ها وزیر و نماینده مجلس را در ایران ترور کردند و در تجاوز صدام به ایران هم همراه متجاوز به خاک کشور خودشان تجاوز کردند. شما منبع‌تان چنین گروه تروریستی است که حتی تا دو سه سال قبل هم در لیست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا بودند. استناد شما به ادعاهای گروهک تروریستی منافقین مثل این است که به ادعاهای داعش در مورد آمریکا و غرب استناد شود.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه