روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 14786
0
0
تونل زمان
هفدهم جولای زادروز شاه اسماعیل صفوی (اسماعیل یکم از دودمان صفویان) است که در سال 1487 به دنیا آمد و در سال 1501 میلادی پس از پیروزی بر ترکمانان آق‌قویونلو به قدرت رسید و سال بعد شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی ایران قرار داد و سپس به تمرکز امور در پایتخت و کوتاه کردن دست حاکمان محلی دست زد. او با سرکوب کردن گردنکشان داخلی و نیز ازبکان در خراسان بزرگتر، و ضمیمه ایران ساختن مجدد بین‌النهرین و ازجمله شهر بغداد به قلمرو ایران، دولت مرکزی نیرومندی مشابه دولت ساسانیان به وجود آورد.
«توماس هابز» اندیشمند انگلیسی پس از یک دیدار طولانی از اروپای قاره ای و گفتگو و تبادل نظر با اندیشمندان وقت فرانسه و ایتالیا از جمله گالیله و مطالعه وضعیت مردم و رفتار حکومت ها، 17 جولای سال 1651 به انگلستان بازگشت و به تنظیم عقاید فلسفی خود در هفت کتاب پرداخت که یکی از آنها در 11 جلد چاپ شده است. بشر قرن 21 بیش از گذشته به مطالعه و دقّت در عقاید «هابز» پرداخته و راه حل های او را تحلیل می کند.
«پانچ » نخستین مجله طنز جهان 17 جولای 1841 اولین شماره خود را منتشر کرد که الگوی نشریات طنز بعد از خود قرار گرفته است. طنزنویسی درکشورهایی که آزادی مطبوعات و بیان تضمین نشده است هنوز رونق دارد که این قبیل نویسندگان در قالب شوخی، اشاره، کنایه و استعاره مشکلات و انتقاد از مقامات را بیان می دارند، ولی در کشورهایی که آزادی بیان تامین است طنزنویسی به صورت فکاحی و برای سرگرمی و خنده و شادشدن درآمده است. طنز تصویری (کاریکاتور) در همه جا به صورت سابق رواج دارد و عمدتا سیاسی است.
جولای سال 1762 پتر سوم نوه دختری پتر بزرگ و تزار وقت روسیه به دست افراد گارد خود ترور شد و زنش کاترین دوم بر جای او نشست. طبق تحقیق مورخان، کاترین در جریان توطئه قتل شوهرش پتر سوم که تنها شش ماه سلطنت کرد قرار داشت.
هفدهم جولای سال 1815، ناپلئون بناپارت فاتح اروپا که زمانی آرزو داشت اروپا را تحت ریاست فرانسه یکپارچه کند، 29 روز پس از شکست نیروهایش در «واترلو» واقع در بلژیک خود را رسما تسلیم دشمنانش کرد و به جزیره «سنت هلن» در اقیانوس اطلس تبعید شد و تا پایان عمر در آنجا و زیر نظر انگلستان بود.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه