روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 تیر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 14508
0
0
انتخابات 96 «خردادی» نیست
همدلی – در حالی‌که از 21 خرداد 72 تا به امروز همه انتخابات ریاست‌جمهوری (به استثنای موادی که به دور دوم کشیده‌شد) در خردادماه برگزار شده، احتمال می‌رود که انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 در زمانی غیر از خردادماه برگزار شود.
ماه خرداد در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ماه مهمی است و بسیاری از اتفاقات مهم تاریخ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی در این ماه رخ داد. به غیر از آغاز قیام مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) در 15 خرداد 42 و ارتحال امام خمینی(ره) در 14خرداد68، مهم‌ترین حوادث انتخاباتی جمهوری اسلامی نیز در این ماه رخ داده ‌است. دوم خرداد76 و رای 20میلیونی مردم ایران به سیدمحمد خاتمی که حیرت جهانیان را برانگیخت و آغازگر روندی به نام «اصلاحات» در ایران شد، یکی از این روزهای مهم است. 22خرداد سال 88 نیز یکی از جنجالی‌ترین انتخابات‌‌ پس از انقلاب برگزار شد که اعتراضات هواداران نامزدهای دیگر- به غیر از فرد پیروز- به نتیجه اعلام ‌شده، تا مدت‌ها ادامه داشت و سبب ایجاد تحولاتی جدی در عرصه سیاسی کشور شد، نیز از جمله روزهای مهم این ماه بوده ‌است.
از چندی پیش زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 در ماهی به غیر از خرداد شنیده ‌شد و علت آن نیز همزمانی خرداد با ماه مبارک رمضان و دشواری‌های مربوط به برگزاری این اتفاق مهم سیاسی با زبان روزه اعلام شد. امری که در صورت قطعی شدن، روند برگزاری انتخابات در این ماه را متوقف می‌کند و قرعه فال این موضوع مهم را به نام ماه دیگری خواهد زد.
چندی پیش «علی پورعلی مطلق» مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور درباره زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفته بود که با توجه به مصادف شدن ایام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 با ماه مبارک رمضان، این احتمال وجود دارد که انتخابات ریاست جمهوری زودتر از خرداد برگزار شود. وی اضافه کرده بود که البته تاریخ پیشنهادی ما برای برگزاری انتخابات باید به تایید شورای نگهبان برسد. وزیر کشور هم اعلام کرد که روزهای پیشنهادی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 96، ۲۹ اردیبهشت و 5 خرداد است.
روز گذشته نیز رئیس ستاد انتخابات کشور در این باره گفت: ما منتظر اعلام نظر شورای نگهبان درباره زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستیم. «محمدحسین مقیمی» در گفت‌وگو با ایسنا درباره تعیین زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ گفت: ما پیشنهادهای خود را به شورای نگهبان داده‌ایم و منتظر اعلام نظر این شورا هستیم. وی در ادامه افزود: شورای نگهبان روزهای چهارشنبه هر هفته جلسه دارد، البته من نمی‌دانم در این هفته پیشنهاد وزارت کشور در شورای نگهبان بررسی می‌شود یا خیر.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه