روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 14411
0
0
تونل زمان
تونل زمان
آقاخان محلاتی که در زمان محمدشاه قاجار دست به چند اقدام مسلحانه ناموفق زده بود یازدهم جولای 1841 (20 تیرماه 173 سال پیش) پس از عبور از کویر لوت، از طریق خراسان عازم هندوستان شد.
امروز زادروز یول براینر بازیگر آمریکایی سینما است که یازدهم جولای سال 1920 در ساخالین (منطقه ولادی وستوک) روسیه به دنیا آمد و دهم اکتبر سال 1985 در شهر نیویورک براثر سرطان ریه ناشی از مصرف سیگار درگذشت. هر سال دوبار، یک بار به مناسبت زادروز او و باردیگر در سالگرد فوت وی، روزنامه ها گزارش‌هایی در مضار دود سیگار منتشر می سازند. «یول» که 65 سال عمر کرد در آخرین سال عمر و پس از این که اعلام شد سرطان او نتیجه دود کردن سیگار بوده است به مبارزه سختی بر ضد استعمال سیگار دست زد.توجه سینماروها از سال 1956 به او، از طریق فیلم‌هایش جلب شده بود.وی در ده‌ها فیلم سینمایی پرفروش شرکت کرد و برنده جایزه شد. او در بازی هایش کوشیده بود که قاطعیت در کارها را ندا دهد و به همین دلیل در نظر سینما‌روها یک نماد قاطعیت و اراده بشمار می رفت. عادت داشت که سر خود را از ته بتراشد و با چشمان نافذ خود به مخاطب خیره شود. ده‌ها سال، هرکس را با این قیافه « یول براینر » خطاب می کردند.
یازدهم جولای زادروز «ای. بی. وایت» روزنامه نگار و مولف آمریکایی است که در 1899 به دنیا آمد و 86 سال عمر کرد. شهرت او که سال‌ها سردبیر «نیویورکِر» بود به‌خاطر سه کار مهم اوست: 1- ستون روزانه اش در روزنامه ها تحت عنوان«سخن‌شهر» که بر ضد زیاده خواهی شرکت‌های بزرگ و عدم صداقت سیاسیون بود.2- تالیف کتاب برای کودکان و نوجوانان؛ با این زمینه و برداشت که کودک و نوجوان فردی میهن‌دوست، سالم و قانونمند، به دور از عادات زیان‌آور، مودب و بانزاکت که به حقوق دیگران احترام گذارد پرورش یابد.3- ساده نویسی انگلیسی. وی روشی خاص در نوشتن و گفتن زبان انگلیسی به وجود آورده است که به «سَبک‌وایت» معروف شده و به کسانی که بخواهند زبان انگلیسی یاد بگیرند خواندن کتاب های وایت که برای کودکان نوشته شده است توصیه می‌شود.
هشتم جولای 2005 «کلود سیمون » داستان نگار فرانسوی در 92 سالگی درگذشت. وی در سال 1985 برنده جایزه ادبی نوبل شده بود. سیمون با اینکه در انگلستان هم تحصیل کرده بود به زبان مادری اش داستان می نوشت و عقیده داشت که «داستان» را اگر بخواهند بردل نشیند جز به زبان مادری نمی توان نوشت و ترجمه داستان از زبانی دیگر تاثیر و لطف آن چنانی نخواهد داشت.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه