روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 تیر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 14282
0
0
نگاه صدا و سیما به کدام سو می‌چرخد؟
رسانه ملی؛ افراط یا اعتدال؟
همدلی - صدا و سیما از ابتدای روی کار آمدن حسن روحانی، سیاستی را پیش گرفت که نشان از عدم همراهی رسانه ملی با دولت جدید داشت. جدا از موضع‌گیری‌های مخالفان دولت که از دریچه دوربین صدا و سیما به شکلی ویژه نگریسته می‌شد، کمتر پیش می‌آمد که سخنی در تایید یا تکریم عملکرد دولت یازدهم شنیده شود.
هنوز از یادها نرفته است که اواخر سال 92 گفت و گوی تلویزیونی روحانی با مردم جنجال‌آفرین شد و انتشار خبرنامه رئیس سازمان صدا و سیما به شورای نظارت بر صداو سیما، آن هم بلافاصله بعد از پایان گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور، نشان از آغاز اختلافی عمیق بین دولت و صدا و سیما داشت. اختلافی که ضرغامی مبنایش برای آغاز آن را «استقلال» رسانه می‌خواند و مشاوران رئیس جمهور،عملکرد ضرغامی در قبال دولت سابق و «محمود احمدی نژاد» را روی میز محاکمه افکار عمومی می‌آورند و از حق دولت برای حضور مجری مد نظر آنها در گفت وگوهای رئیس جمهور دفاع کنند.
ماجرا اما به تمایل دولت برای حضور سپانلو مجری زن گزارش صد روزه رئیس جمهور در کنار روحانی‌نژاد خبرنگار صدا و سیما باز می‌گشت که این امر با مخالفت مدیران صداو سیما مواجه می‌شود و آنان از قطع همکاری این مجری با تلویزیون سخن می‌گویند. در نهایت انتخاب پوریامین مجری قدیمی رادیو و تلویزیون موجب ایجاد تاخیر در پخش این برنامه می‌شود.
رسانه ملی، جایگاه یک رسانه اپوزیسیون نیست
اردیبهشت 93 بود که علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور طی مصاحبه‌ای با سایت جماران به نقد عملکرد صدا و سیما پرداخت و گفت: متاسفانه صدا و سیما در جایگاه رسانه اپوزیسیون نسبت به دولت عمل می‌کند. این در حالی است که جایگاه رسانه ملی، جایگاه یک رسانه اپوزیسیون نیست. اصولاً صدا و سیما باید حامی رئیس جمهور باشد و در عین حال نظرات مردم را در رابطه با دولت منعکس کند. دولت نسبت به رفتار صدا و سیما در قبال دولت نقدهای جدی دارد. شخص رئیس جمهور و ارکان دولت هم منتقد رفتارها و عملکرد صدا و سیما در قبال دولت هستند.
وی در توضیح عملکرد صدا و سیما که حتی شبکه استان‌ها را نیز شامل می‌شد گفت: «علاوه بر شبکه‌های سراسری در استان‌ها هم، صدا و سیما عملکرد مناسبی در قبال دولت و سفرهای استانی رئیس جمهور ندارد. در سفر رئیس جمهور به استان ایلام همراه ایشان بودم. اصولا در آن روز مهم‌ترین خبر استان ایلام سفر رئیس جمهور و تعداد زیادی از اعضای هیات دولت به ایلام بود. ولی وقتی تلویزیون استان ایلام را می‌دیدم متوجه شدم که به طور عجیبی به مسائل فرعی و طنزآلود می‌پردازند و سفر دکتر روحانی و هیات دولت را پوشش مناسب نمی‌دهند طوری که انگار هیچ اتفاقی در این استان روی نداده است...متاسفانه صدا و سیما به وظیفه ملی خودش در قبال دولت عمل نمی‌کند.»
دستیار ویژه رئیس جمهور در توضیح مصداق‌های سخنش یادآور شده بود: «عملکرد صدا و سیما در موضوع انصراف از یارانه‌ها کاملا جهت‌دار بود. اینها وقتی دلشان می‌خواهد فضا را چنان آماده می‌کنند که جامعه با تمام وجود پای کار می‌آید و وقتی هم که مایل به همراهی با موضوعی نیستند طوری عمل می‌کنند که باعث واکنش منفی مردم می‌شوند. یکی از مواردی که صدا و سیما عملکرد مناسب ملی نداشت، موضوع انصراف از یارانه‌ها بود.»
هیچ موضوعی از دید افکار عمومی مخفی نمی‌ماند
همچنین عملکرد صدا و سیما در خصوص عدم پوشش خبری تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان با امام(ره) و مراسم سالگرد حاج سیداحمد خمینی در حرم امام(ره) برخی انتقادها را در برداشت. در همین زمینه عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: «نه مردم می‌گذارند و نه کسی می‌تواند امام و بیت امام را از صحنه انقلاب و نظام حذف کند.»‌ هاشم‌زاده هریسی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه نمی‌توان در دنیایی که ارتباطات تا این حد گسترده شده چیزی را محدود کرد، عنوان داشت: «هیچ موضوعی از دید افکار عمومی مخفی نمی‌ماند ضمن اینکه سانسور مراسم‌های حرم امام آثار زشتی هم در عرصه جهانی و بین‌المللی خواهد داشت و از نظر اخلاقی و شرعی درست نیست.»
وی در ادامه اظهار داشت: «حرم امام متعلق به اهل بیت حضرت امام نیست. حرم امام متعلق به همه است و باید عظمت و حرمت آن را حفظ کنیم. هر برنامه‌ای که در حرم امام برگزار می‌شود متعلق به کل نظام و انقلاب است و نباید با آن جناحی برخورد کنیم.» عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: «به‌نظر می‌رسد رویکرد مدیریت جدید صداوسیما رویکرد اعتدال است به‌گونه‌ای است که برخلاف معمول از یادگار امام در برنامه زنده دعوت شد. ممکن است در این میان عواملی هم در بیرون وجود داشته باشد که نگذارند این کار‌ها صورت بگیرد و ادامه یابد. اگر این عوامل بگذارند امیدواریم که ریاست جدید سازمان صداوسیما بتواند محدودیت‌های مربوط به پخش برنامه‌های حرم امام را بردارد و این طلسم را بشکند و این قباحت را از دامن انقلاب بزداید. چون نه مردم می‌گذارند و نه کسی می‌تواند امام و بیت امام (ره) را از صحنه انقلاب و نظام حذف کند.»
همه نگاه‌ها به آینده است
پس از انتصاب عبدالعلی علی عسگری این امید وجود داشته و داردکه سیاست‌های صدا و سیما با تغییری محسوس از منظر همراهی با دولت درآید. چه اینکه علی عسگری اردیبهشت امسال در مراسم معارفه خود گفت: «تعامل و همکاری و حمایت از قوای سه گانه، حمایت قاطع از فعالیت‌های دولت در رسیدن به اهداف نظام، بیان پیشرفت‌های روزافزون ایران، پرهیز از سیاه نمایی‌های مرسوم، پرهیز از دو قطبی شدن جامعه، رسیدن به عدالت و پیشرفت و کمک به تبدیل نظام اسلامی به قدرت جهانی از محورهای مورد تاکید رسانه ملی در این دوران خواهد بود.»
حال باید در انتظار ماند تا در گره‌گاه‌های سیاسی مهم شاهد مواضع و رویکردهای رسانه ملی باشیم که آیا تغییراتی روی داده است یا در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد؟
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه