روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 تیر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 13644
0
0
معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا:
واشنگتن به تمام تعهداتش در برجام عمل کرده است
ایسنا - یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا با ادعای این که کشورش به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است گفت‌: اگر ایران خواهان رفع تحریم‌های غیرهسته‌ای است، رفتار خود را تغییر دهد. آدام زوبین، معاون موقت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس در واشنگتن به تشریح تاثیر تحریم‌ها بر ایران و دیگر کشورها پرداخت و مدعی شد که تحریم‌ها موجب شد ایران پای میز مذاکره بیاید.
یک توافق هسته‌ای قابل راستی‌آزمایی
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت خزانه‌داری آمریکا، زوبین با بیان این‌که وزارت خزانه‌داری به کمک جامعه اطلاعاتی و وزارت امور خارجه آمریکا توانست تحریم‌های سخت ثانویه را علیه ایران به ویژه در حوزه نفت و بانکداری وضع و اجرایی کند، گفت: «به دلیل همین تحریم‌ها بود که شرکت‌های خارجی برای هر گونه معامله با ایران تهدید شدند و پیامدهایی برای آن‌ها در نظر گرفته شد اما فشارهای دیگری هم در راه بود. اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های خود را در بخش نفت علیه ایران اعمال کرد. خریداران نفت ایران، شامل چین، ژاپن و کره جنوبی موافقت کردند تا واردات خود از ایران را به میزان چشمگیری کاهش دهند. این اقدامات در نهایت کاهش 60 درصدی صادرات نفت ایران را در پی داشت.»
او ادامه داد: «هم‌زمان که این فشارها وجود داشت، ما چشم از هدف خود بر نداشتیم. مذاکرات با ایران از طریق کانالی به رهبری بیل برنز و جیک سولیوان آغاز شد و ما تاکید کردیم که فشار تحریم‌ها می‌تواند از طریق یک توافق هسته‌ای قابل راستی‌آزمایی کاهش یابد. هر چند ما در ابتدا پیشرفت کمی داشتیم اما با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور ایران در سال 2013 این روند تسریع پیدا کرد و فضا و زمان برای دو سال مذاکره دیگر با این کشور ایجاد شد و یک توافق هسته‌ای جامع به دست آمد.»
راهنمایی درباره‌ تحریم‌ها و رفع آن‌ها
این مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا با اشاره به این که از طریق راستی‌آزمایی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطمینان حاصل شده است که ایران به تعهدات خود طبق توافق هسته‌ای عمل کرده است، افزود: «زمانی که ایران به تعهداتش عمل کرد، ما نیز چنین کردیم. ما تمام تحریم‌هایی را که متعهد به رفع آن‌ها شدیم، لغو کردیم و یک راهنمایی شفاف و مبسوط منتشر کردیم که تشریح می‌کرد این اقدامات به چه معنی است. ما بیش از هر زمان دیگری در تاریخ خود درباره‌ تحریم‌ها و رفع آن‌ها راهنمایی کرده‌ایم و به دیگر کشورها رفتیم تا به دولت‌های خارجی، بانک‌ها و شرکت‌ها اطمینان دهیم که آمریکا مانع تجارت قانونی با ایران نمی‌شود.»
آدام زوبین در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که در ماه‌های گذشته با وجود اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و رفع تحریم‌های وضع شده علیه کشورمان، بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی بارها از وجود موانعی بر سر راه عادی‌سازی روابط تجاری با ایران که از جمله تعهدات واشنگتن طبق برجام است، شکایت داشته‌اند.
معاون موقت وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرد که اگر واشنگتن به تعهدات خود عمل نمی‌کرد نه تنها اعتبارش را در قبال ایران بلکه در تعامل با متحدان بین‌المللی‌اش از دست می‌داد. وی با ادعای این که ایران در حال بهره بردن از مزایای توافق هسته‌ای است، گفت: «ایران به میلیاردها دلار از دارایی مسدود شده خود دسترسی پیدا کرده، حساب‌های بانکی جدید در سراسر جهان باز کرده و فروش نفت خود را افزایش داده است. این کشور هم‌چنین توانسته است با شرکت‌های بین‌المللی قرارداد منعقد کند.»
توافق هسته‌ای در بوته آزمایش زمان
این مقام آمریکایی در ادامه با تکرار ادعاها علیه کشورمان مبنی بر حمایت ایران از گروه‌هایی شامل حزب‌الله که واشنگتن آن‌ها را تروریست می‌خواند و تامین مالی حوثی‌ها در یمن و بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه گفت: تحریم‌های غیر هسته‌ای علیه ایران هم‌چنان به وقت خود باقی است. همانند تحریم‌های مرتبط هسته‌ای که برای فشار بر ایران وضع شده بودند، تحریم‌های غیر هسته‌ای نیز با این هدف اعمال شده‌اند که ایران را برای تغییر سیاست‌هایش در منطقه، برنامه موشکی بالستیک و حقوق بشر تحت فشار قرار دهند. ما در توافق هسته‌ای نشان دادیم که پس از دستیابی به اهداف‌مان آماده لغو تحریم‌ها هستیم. بنابراین اگر ایران می‌خواهد شاهد لغو تحریم‌های غیر هسته‌ای باشد، باید رفتارهایی را که به وضع این تحریم‌ها منجر شد، تغییر دهد.»
وی در پایان با اشاره به این که یک سال از زمان حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 می‌گذرد، تصریح کرد: «در حال حاضر فقط شش ماه از اجرای توافق گذشته است. توافق به اهداف خود رسیده اما هنوز چالش‌هایی وجود دارد. با این حال ما آماده مواجهه با آن‌ها هستیم و اطمینان حاصل کنیم که این توافق از بوته آزمایش زمان سالم بیرون می‌آید.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه