روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
05 تیر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 13592
0
0
نامه توکلی به دادستان تهران درباره آزادی رسانه‌ها
از آزادی رسانه‌ها دفاع کنید
همدلی - احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دادستان تهران تاکید کرد: از آزادی رسانه‌ها بیشتر دفاع کنید تا در مبارزه با فساد موفق باشید. در نامه احمد توکلی آمده است: وقتی دادستان عمومی وانقلاب تهران رسما اعلام می‌کند که مبارزه با فساد اولویت قوه قضائیه است، امید منکوب کردن فساد سیستمی موجود برانگیخته می‌شود، به‌ویژه آن‌که در ارزیابی عملکرد قوه در این عرصه، بدون آن‌که اغراق‌گویی کند به طور نسبی کارکرد را مثبت ارزیابی می‌کند که ارزیابی به‌حقی است. در عین حال ضمن یادآوری رسیدگی به موارد مهمی از حلقه‌های قدرت و ثروت در سال‌های اخیر که جای تشکر است، به سه چهار واقعیت که یا دشوارکننده مبارزه با فساد هستند یا کمک مورد انتظار را فراهم نمی‌سازند، اشاره می‌کند. نخستین مشکل طولانی‌بودن ذاتی رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی است؛ امری که از چشم اغلب مردم دور می‌ماند و گله و اعتراض را متوجه قوه قضائیه می‌سازد.
در بخش دیگری از نامه این نماینده سابق مجلس آمده است: آقای جعفری به درستی اطلاع‌رسانی موثر را یکی از عوامل غلبه بر زرپرستان فاسد و مفسد می‌شمارد. در توجه به نقش سلبی رسانه‌ها می‌گوید: «رسانه‌ها نباید به‌گونه‌ای رفتار کنند که به‌جای مبازره با فساد، فساد اقتصادی جلوه‌گری کند و فقط به نکات منفی دامن زده شود.» این سخن صوابی است؛ زیرا وقتی فساد سیستمی شد رسانه‌ها نیز که خود بخش مهمی از نظام نظارتی بر کشورند، از فساد مصون نمی‌مانند و بعضا چنان رفتار می‌کنند که فاسدان مفسد را در افکار عمومی به عنوان مبتکران کارآفرینی جلوه می‌دهند که حسادت و تنگ‌نظری دسته‌ای از حاکمان مانع شکوفایی آنان است. بدین ترتیب پیوند زر و زور را با تزویر قوام می‌بخشند.
 به اعتقاد توکلی همه کشورها به فساد مبتلا هستند اما اختلاف در میدان دادن به فاسدان یا برخورد با آن است. «نکته بسیار مهم و اثبات شده در تمام جهان این است که هرچه رسانه‌ها آزادتر، فساد سطحی‌تر و کمتر.» این فعال سیاسی اصول‌گرا همچنین در بخشی از نامه خود به اصل 156 قانون اساسی اشاره کرده و «احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادی‌های‏ مشروع» را یکی از وظائف قانونی قوه قضائیه دانسته است . در بخش پایانی نامه او به دادستان تهران آمده است: «جناب آقای دادستان! از آزادی مشروع رسانه‌ها بیشتر دفاع کنید تا در انجام وظیفه اولویت‌دار خود موفق باشید. آزادی هزینه هم دارد. آن را بپذیرید.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه