روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
31 خرداد 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 13288
0
0
پس‌لرزه‌های زیست‌محیطی انتقال آب خزر به سمنان
معماری‌نیوز- طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان که از ابتدا مخالفت شدید فعالان محیط‌زیست را به همراه داشت و گفته می‌شود تبعات شدید زیست محیطی آن به هیچ وجه قابل توجیه نیست. اما این طرح هم هرگز متوقف نشد و اکنون با قدرت تمام در حال اجراست.
با قاطعیت می توان گفت اولین باری نیست که اجرای پروژه ای حیات محیط زیست کشور را به مخاطره می اندازد. سال ها پیش فعالان محیط زیست نسبت به ساخت انبوهی از سدها در کشور دست به اعتراض زدند و حتی سازمان حفاظت از محیط زیست هم در مواردی به موضوع ورود پیدا کرد تا مانع ایجاد تبعات شدید این اقدامات شود. اما نه تنها کسی توجهی به نظر مردم نداشت بلکه ارزیابی های سازمان حفاظت از محیط‌زیست هم هرگز جدی گرفته نشد؛ سد گتوند نمونه‌ای از این تصمیم گیری‌هاست. سدی که با وجود تمامی مخالفت ها در نهایت آبگیری شد اما آب و خاک خوزستان را شور کرد و تبعات زیست محیطی غیر قابل جبرانی را از خود به جای گذاشت.اما با به پایان رسیدن نهضت سدسازی در کشور و درست پیش از آنکه دوستداران محیط زیست نفس راحتی بکشند، حرف از انتقال آب بین حوضه ای به میان آمد. طرح هایی که برخی برای احیا، برخی با هدف آبرسانی و برخی هم برای ایجاد تفرجگاه در دل کویر ایران معرفی شدند و باز هم به دلیل اثرات مخرب زیست محیطی که داشتند مورد اعتراض قرار گرفتند. با این وجود معلوم نیست همچنان به چه علت چنین طرح‌هایی در کشور اجرایی می شود و سازمان حفاظت از محیط زیست هم حتی در دولت محیط زیستی نقشی در کنترل آنها ندارد!طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از این دست طرح هاست. طرحی که از ابتدا مخالفت شدید فعالان محیط زیست را به همراه داشت و گفته می شود تبعات شدید زیست محیطی آن به هیچ وجه قابل توجیه نیست. اما این طرح هم هرگز متوقف نشد و اکنون با قدرت تمام در حال اجراست؛ تا جایی که استاندار سمنان هم چند روز پیش درباره اجرای طرح انتقال آب به سمنان گفت که انتقال آب دریای خزر به استان سمنان آسیبی برای اکوسیستم منطقه ندارد و باعث شوری آب خزر نمی‌شود؛ بنابراین این طرح اجرایی خواهد شد. پروین فرشچی، معاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست در همین خصوص، گفته: « قبل از اجرای هر طرحی برای انتقال آب باید راهکارهای دیگری از جمله اصلاح الگوی مصرف آب در مقصد در نظر گرفته شود؛ در مرحله بعد در صورتی که این اقدامات صورت گرفت و پاسخگو نبود باید به فکر انتقال آب بین‌حوضه ای افتاد».
آغاز فصل وبا
ایسنا- رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که در سه ماهه اول امسال موردی از وبا در کشور مشاهده نشده است، بر لزوم رعایت موازین بهداشتی در استان‌های در معرض خطر به‌ویژه استان‌های مرزی تاکید کرد.محمد مهدی گویا، در خصوص آخرین وضعیت شیوع و کنترل بیماری وبا در کشور از ابتدای سال تا کنون، گفت: خوشبختانه امسال هنوز هیچ موردی از وبا در کشور گزارش نشده است. البته هنوز زمان زیادی باقی مانده و فصل وبا تازه شروع شده است. اما نکته‌ای که اهمیت زیادی دارد، این است که ما سه ماهه اول سال را بدون مشاهده موردی از این بیماری پشت سر گذاشتیم؛ در حالی که ما و سازمان بهداشت جهانی به خاطر وضعیت ویژه عراق در این مورد، بسیار نگران بودیم.او افزود: این امر ثمره تلاشی همگانی است. هزاران نفر از نیروهای وزارت بهداشت در تلاش هستند که سلامت آب را آزمایش و بیماری را کنترل کنند تا موردی از این بیماری مشاهده نشود.رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین به مردم توصیه کرد: ساکنین استان‌هایی که در معرض ابتلای به وبا قرار دارند به توصیه‌های بهداشتی به دقت عمل کنند. همچنین از سلامت آب آشامیدنی و مواد غذایی مطمئن شوند و شست‌و شوی مرتب دست‌ها را نیز مد نظر داشته باشند.او تاکید کرد: وقتی موضوعی توصیه می‌شود حتما اهمیت دارد. بنابراین لازم استان‌های در معرض خطر بویژه استان‌های هم‌مرز با عراق، افغانستان و پاکستان به توصیه همکاران وزارت بهداشت توجه کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه