روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 خرداد 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 12892
0
0
تونل زمان
شاه اسماعیل صفوی که در مارس 1502 میلادی شیعه اثنی عشری را مذهب رسمی ایرانیان اعلام کرد سه ماه بعد ، 15 ژوئن همین سال، دستوری برای احیای صنعت فرش ایران به همان گونه که در عهد ساسانیان بود صادر کرد که در آن تاکید بر بازگشت به اصالت قدیم فرش ایران و استفاده از نقش و تصویر گیاهان و حیوانات شده بود. در دوران سلطه ایلخانیان و پس از ورود ایلات ترک ماوراء النهر به ایران، بافت فرش در ایران تغییر یافته و فرش‌های کوچک با اشکال هندسی ویژه مفروش کردن چادر و خیمه باب شده بود.
امروز سالروز امضای فرمان «مگنا کارتا »فرمان بزرگ آزادی هاست. کینگ جان پادشاه وقت انگلستان زیر فشار بزرگان کشور و ژنرال‌های ارتش این فرمان را 15 ژوئن سال 1215 میلادی امضاء و مُهر کرد که آغاز پیدایش حکومت پارلمانی در جهان بشمار آورده شده است. حکومتی را پارلمانی گویند که انتخاب رئیس قوه مجریه توسط پارلمان به عمل آید نه مستقیماً از سوی مردم و معمولا در این نوع دمکراسی، قوای اجرایی و مقننه کشور در دست حزب اکثریت و یا ائتلافی از احزاب همگون است.
پانزدهم ژوئن 1667 دکتر ژان باپتیست دنیس، پزشک ویژه لوئی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه، اندیشه خود تزریق خون (ترانس فیوژن)را برای نجات زخمی ها و کسانی که مقدار زیادی خون از دست داده بودند با تزریق خون گوسفند به سه نفر و خون گاو به یک نفر به آزمایش گذارد که نیمی از آنان که خون بیشتری دریافت کرده بودند درگذشتند و دولت ادامه این تجربه را ممنوع کرد. 234 سال بعد (14 ژوئن 1901) دکتر «کارل لاندشتاینر» زیست شناس و پزشک اتریشی مسئله را حل کرد و اعلام داشت که خون انسان ها چهار گروه است.
پانزدهم ژوئن سال 1381 با قتل «وات تایلر» رهبر انقلاب کشاورزان انگلستان و نشان دادن جسد او به پیروانش این مهمترین انقلاب اروپا در قرون وسطا پایان یافت. وات تایلر 14 ژوئن برای مذاکره با ریچارد دوم پادشاه وقت به کاخ سلطنتی دعوت شده بود. این انقلاب دو رهبر دیگر به نام های «جان بال» و «جک استراو» داشت.انقلاب از منطقه «اسکس» انگلستان آغاز شده بود. کشاورزان این منطقه که از تعدی ماموران جمع آوری مالیات، مالیات اضافی به نام «هزینه جنگ با فرانسه»، بهره مالکانه و ظلم لردها به تنگ آمده بودند؛ وقتی که تهدید شدند اگر فورا و بدون چون و چرا مالیات مقرر (مالیات اضافی برای تامین هزینه جنگ با فرانسه) را نپردازند از اراضی شان اخراج می شوند، به رهبری «وات تایلر» که مردی سخنور بود دست به عصیان زدند.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه