روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1395  |  یادداشت  |  کد خبر: 12654
0
0
ولی‌الله شجاع‌پوریان- مدیرمسئول
از نماز جمعه تا تجمع دهه هشتادی‌ها!
نماز جمعه به عنوان یک فریضه‌ دینی، سیاسی و اجتماعی در اسلام از اهمیت فراوانی برخوردار است. تاکید شرع مقدس در نماز جمعه علاوه بر تعبد و اطاعت بر جنبه‌های اجتماعی و سیاسی آن بوده و به عنوان فرصتی برای ایجاد همبستگی و وحدت در جامعه اسلامی بر مومنان سفارش شده است. در سال‌های اخیر برخی از تریبون‌های مقدس نماز جمعه در شهرهای مختلف به ابزاری برای اختلاف‌افکنی و طرح دیدگاه‌های خطی و حتی گاه به طور مشخص تخریب علیه اصلاح‌طلبان تبدیل شده است. دخالت مستقیم و مصداقی در پدیده‌های سیاسی همچون انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس و برخوردهای دوگانه با دولت در دوره‌های زمانی مختلف از سوی برخی از ائمه جمعه با انتقاداتی از سوی رسانه‌ها و فعالان سیاسی و بخش‌هایی از مردم همراه بوده است. دو اظهارنظر زیر در نمازجمعه اخیر شهرهای مشهد و اصفهان گوشه‌هایی از آن‌چه را که در این سال‌ها در نمازهای جمعه می‌گذرد، تبیین می‌کند:
«سیدیوسف طباطبایی‌نژاد» امام جمعه اصفهان: «در اصفهان وضعیت حجاب بد است. عکس‌هایی به دفتر من رسیده است که زنان در کنار زاینده‌رود خشک مثل اروپا عکس گرفته‌اند، همین کارها را می‌کنید رودخانه که خشک شد بالا دست آن هم خشک می‌شود.»
«احمد علم‌الهدی» امام جمعه مشهد:«به رذل‌ترین و شیطان‌ترین خلق خدا دست دادید، آخرش را هم دیدید که برجام چه شد، حداقل الان برگردید، حالا حرف رهبری را قبول کنید.»
این سخنان و نمونه‌های بیشتر آن هر هفته از تریبون نماز جمعه که باید مظهر تقوا، همگرایی و همدلی باشد، اصلا کم نیست، اما ای کاش از تاثیر اجتماعی چنین مباحثی آن هم در تریبون مقدس نمازجمعه که به مثابه کارخانه انسان‌سازی و اصلاح جامعه به شمار می‌آید، غافل نشویم! کاش شورای سیاست‌گذاری نماز جمعه و متولیان امر به عواقب چنین اظهارنظرهایی در سنگر دین توجه داشتند تا ناخواسته فاصله اعتقادی نسل جوان امروز با دلسوزان انقلاب و دین بیشتر و بیشتر نشود. اگر امروز تجمع چند صد نفره دهه هشتادی‌ها با یک فراخوان اینترنتی در یکی از مراکز خرید پایتخت با آن حواشی و تفاوت‌های فرهنگی با نسل گذشته در صدر رسانه‌ها قرار می‌گیرد و عده‌ای درصدد آسیب‌شناسی و شکاف هویتی نسل جدید و نسل قدیم برمی‌آیند، بخشی از آن متوجه قضاوت‌های ناعادلانه و دوگانه‌ای است که جوان پرسشگر و حقیقت‌جوی امروز در برهه‌های این‌چنینی تجربه کرده است. جوان دهه هشتادی که نهایت سرسبزی، بارش نزولات آسمانی و طراوت را در عریان‌ترین قاره جهان می‌بیند و با گوشی هوشمند خود از آخرین تحولات، پیشرفت‌ها و رویدادهای ینگه دنیا آگاه می‌شود چگونه می‌تواند بپذیرد که عامل خشک‌شدن زاینده‌رود، عکس‌های بی‌حجاب یا پوشش مسافران بوده است؟ یا وقتی جوان امروز جانبداری و انتقادات جناحی برخی از ائمه جمعه در جایگاه پراهمیت نماز جمعه را به چشم می‌بیند، چگونه می‌تواند با این قرائت از دین و سیاست به عنوان مرجعی بی‌طرف و خیرخواه رابطه برقرار کند؟
تریبون نماز جمعه در دهه‌های گذشته شخصیت‌هایی چون آیات عظام طالقانی، منتظری، بهشتی و هاشمی رفسنجانی را به خود دیده که هرکدام از آن بزرگواران با پرداختن به مسائل کلان جهان اسلام در جذب نسل جوان موفقیت‌های چشمگیری داشته‌اند، الگوگیری از چنین شخصیت‌هایی علاوه بر حفظ شان و قداست نماز جمعه می‌تواند از افزایش شکاف هویتی و اعتقادی بین نسل دیروز و امروز و تبدیل نمازجمعه وحدت‌آفرین به کارکردی بالعکس جلوگیری کند.
تردیدی نیست اگر متولیان امر و مدعیان دین و اخلاق این روزها از دریچه مهربانی، دوستی، مودت، برابری و برادری وارد شوند و با استراتژی «مولفه قلوبهم» و تاکتیک جذب حداکثری و دفع حداقلی پیش روند، می‌توان بر بسیاری از چالش‌ها و مصائب جامعه امروز فائق آمد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه