روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 خرداد 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 12534
0
0
بانک جهانی اعلام کرد
پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی ایران به 4.4 درصد
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصاد جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را کاهش داد.
این نهاد بین المللی که در ژانویه 2016 و باتوجه به امضای برنامه جامع اقدام مشترک رشد اقتصادی 5.8درصدی را برای ایران در این سال پیش‌بینی کرده بود در گزارش جدید خود این رقم را به 4.4 درصد کاهش داده است.
اگرچه این کاهش رشد اقتصادی مربوط به ایران نیست و به طور کل این بانک برآورد خود از رشد اقتصاد جهانی در سال 2016 را از 2.9 درصد به 2.4 درصد کاهش داده است.
در این گزارش، رشدی کند برای اقتصادهای توسعه یافته، قیمتی پایین برای کالاها، تجارت جهانی ضعیف و کاهش جریان سرمایه پیش بینی شده است.
بر اساس این گزارش، قیمت پایین کالاها و تاثیر آن بر اقتصادهای در حال توسعه صادر کنتنده کالا عامل نیمی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در این برآورد اعلام شده است. برزیل، صادر کننده محصولات کشاورزی و معدنی و کشورهای عربی به عنوان صادر کنندگان نفت کشورهایی هستند که از این روند تاثیر خواهند پذیرفت.
بانک جهانی پیش بینی کرده که اقتصادهای در حال توسعه صادر کننده کالا به طور متوسط امسال رشد 0.4 درصدی را تجربه کنند. این به معنای کاهش 1.2 درصدی رشد اقتصادی این کشورها نسبت به گزارش ماه ژانویه بانک جهانی است.
رئیس بانک جهانی در بیانیه ای اعلام کرد: «رشد اقتصاد جهانی همچنان مهمترین عامل کاهش فقر است و به همین علت است که ما بسیار نگرانیم که این رشد به دلیل کاهش قیمت کالاها به شدت درکشورهای در حال توسعه صادر کننده کالا در حال کند شدن است.»
بانک جهانی برای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، رشد متوسط 2.9 درصدی را پیش بینی کرده است. این برآورد 1.1 درصد کمتر از پیش بینی ماه ژانویه است و بر اساس قیمت متوسط 41 دلار برای هر بشکه نفت برآورد شده است. بخش عمده رشد اقتصادی این منطقه ناشی از پیش بینی ترمیم اقتصاد ایران پس از لغو تحریم ها خواهد بود.
اما بر اساس این گزارش، قیمت نفت در سال 2017 ترمیم خواهد شد و موجب رشد اقتصادی 3.5 درصدی در این منطقه خواهد شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه