روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 خرداد 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 12529
0
0
سردرگمی اصول‌گرایان برای انتخاب هشتمین رئیس جمهور
نامه نیوز - یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری باقی است و جریان‌های سیاسی تلاش می‌کنند مهره‌های خود را برای کارزار خرداد 96 آماده ‌کنند. با وجود روحانی تکلیف اصلاح‌طلبان روشن است. قطعا آنها تمام ظرفیت خود را به کار می‌برند تا روحانی بار دیگر بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند. در مقابل اصول‌گرایان با یک سردرگمی عجیب روبرو هستند.
آنها هنوز نمی‌دانند برای این انتخابات به سراغ روحانی بروند یا از احمدی نژاد حمایت کنند و یا نیروی تازه نفسی را وارد صحنه رقابت کنند. آنگونه که از شواهد پیداست اصول‌گرایان به ویژه طیف سنتی به دنبال این است که از ظرفیت روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده کنند. آنها هنوز بر این باور هستند که روحانی عضو جامعه روحانیت است و به واسطه همین می‌توان از او حمایت کرد. در همین ارتباط مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می‌گوید:« این را بگویم که اینطور نیست که شرایط آقای روحانی شرایطی باشد که مورد اقبال اصول‌گرایان قرار نگیرد و محتمل است مجموعه اصول‌گرایان در انتخابات ریاست جمهوری از ایشان حمایت کند و اگر گزینه بهتری نداشته باشیم حتما وارد گفتگو با ایشان خواهیم شد.»
از سوی دیگر برخی اصول‌گرایان به احمدی‌نژاد فکر می‌کنند. آنها به واسطه سبد رایی که احمدی نژاد در شهرستان‌ها دارد به دنبال حمایت از او هستند. آنها حاضرند برای شکست دادن روحانی چشم خود را بر تمام اختلاف‌های خود با احمدی نژاد ببندند و رئیس جمهور سابق را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کنند.
درهمین ارتباط روح‌الله حسینیان عضو ارشد جبهه پایداری در مورد بازگشت احمدی نژاد به عرصه سیاست می‌گوید:« من نه به عنوان عضو جبهه پایداری بلکه به عنوان آقای روح‌الله حسینیان می گویم که اگر احمدی نژاد به قدرت بخواهد برگردد حتما از او حمایت خواهم کرد. به دلیل عملکرد بسیار عالی و آباد کردن و نوسازی کشور که در طول تاریخ سابقه ندارد. عزتی که آقای احمدی نژاد برای ما آورد بی نظیر بود. در قلب دشمن قرار می‌گرفت و آن پیام اسلام که پیام آزادی بخش برای جهان بود را به گوش همه مستکبرین می رساند.»
از سوی دیگر بخشی از جریان اصول گرا هستند که برای انتخابات ریاست جمهوری چشم به نیروهای فعال خود مانند قالیباف، رضایی، جلیلی، زاکانی و دیگران دارند. آنها هنوز بر این باور هستند که می‌توانند چهره اصول‌گرایی در کشور را بازسازی کنند و نامزد خود را به کرسی ریاست جمهوری برسانند. این گروه نه حمایت از احمدی نژاد را بر می‌تابد نه دوست دارد در کنار اصلاح‌طلبان بنشیند و از روحانی حمایت کند.
همانطور که مشاهده می‌شود جریان اصول‌گرا با سردرگمی سیاسی روبرو است و هنوز نمی‌داند برای شطرنج سیاسی خرداد 96 از چه مهره‌ای استفاده کند و شاید همین سردرگمی بازهم شکست‌ دیگری را در کارنامه این جریان سیاسی ثبت کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه