روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 خرداد 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 12013
0
0
کم لطفی می‌کنند
گلایه‌های رئیس قوه قضائیه از دولت و مجلس
همدلی- رئیس قوه قضائیه، در جریان سفر سه روزه خود به استان تهران با حضور در جلسه مشترک اداری و قضایی استان، گفت: دستگاه قضا به موجب نص قانون عهده دار وظایف و مسئولیت‌های خطیری است که تایید شرع و دین نیز آن را همراهی می‌کند.آیت الله صادق آملی لاریجانی، به سیستم صدور رای در دستگاه قضا اشاره و تصریح کرد: در قانون اساسی، دستگاه قضایی برخی شئون فراتر از قاضی را در اختیار دارد که به عنوان مثال وظایف بازرسی کل نسبت به دستگاه‌های اجرایی از جمله این موارد است.او به وظایف قانونی این دستگاه اشاره کرد و گفت: پیشگیری از وقوع جرم، عدالت عمومی و آزادی مشروع بر اساس قانون، به قوه قضائیه محول شده است که این موارد حاکی از بزرگی دایره اختیارات دستگاه قضا است. این اختیارات و مسئولیت‌های بزرگ بدون همکاری همه قوا قابل اجرا نیست.
آملی لاریجانی با اشاره به نیروی انسانی در دستگاه قضا گفت: در بدو ورودم به قوه قضائیه با ارزیابی صورت گرفته متوجه شدم که دستگاه قضایی مشکل نیروی انسانی دارد و در آن زمان برخی مسئولان قضایی این مسئله را قبول نداشتند و امروز که 5 سال از سال 89 که کار جذب قضات آغاز شده می‌گذرد قریب چهار هزار قاضی به جمع قضات اضافه شدند اگر آن موقع 8 هزار قاضی داشتیم امروز به اندازه نیمی از آن قضات به جمع نیروی قضایی اضافه شده اما باز هم کمبود داریم.
او گفت: این‌که گاهی اوقات از دولت گلایه می‌کنید از باب تعمد نیست بلکه بحث این است که گاهی وقت‌ها کمبودها را نمی‌بینند. امروز بعد از اضافه شدن 4 هزار قاضی هنوز شعباتی داریم که در ماه باید 250 پرونده رسیدگی کنند لذا برخی اوقات با انباشت پرونده در شعبات مواجهه می‌شویم.آملی لاریجانی توضیح داد: آئین دادرسی جدید که برای محاکم تجدید نظر نیز احظار اطراف پرونده را لازم دانسته، بار مضاعفی را ایجاد کرده و لذا تعیین وقت‌های تجدید نظر به تعویق می‌افتد.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به ادامه جذب قضات در برنامه ششم توسعه گفت: امسال ما برای پیش‌بینی جذب قاضی در برنامه ششم توسعه تلاش زیادی کردیم و از بالا تا پایین دستگاه‌های اجرایی را دیدیم. شاه را راضی کردیم، نخست وزیر و وزیر را راضی کردیم و آنها که راضی شدند حالا در مجلس کوتاه نمی‌آیند.او با اشاره به کم‌لطفی مجلس، افزود: این مسئله با موافقت دولت، در هیات وزیران تصویب شد اما در مجلس جذب 800 قاضی در سال را به 500 قاضی در سال کاهش دادند.او تاکید کرد: بودجه‌ای که برای تامین حتی نیازهای اولیه قوه قضائیه پیش بینی شده، داده نشده است و ما هنوز نتوانسته‌ایم پاداش پایان سال 94 قضات را پرداخت کنیم. در حالی که دستور دین این نیست و دین می‌گوید که قاضی باید تامین شود.
او تاکید کرد: ما هنوز نتوانسته‌ایم پاداش پایان خدمت قضایی که بعضا 45 سال است مشغول هستند را پرداخت کنیم و متاسفانه یک نگاه مغفولانه نسبت به قوه قضائیه وجود دارد و همین مسئله موجب شده در ارزیابی‌ها دچار خطا بشویم.
رئیس قوه قضائیه گفت: هرچند ما هر چقدر مصیبت می‌خوانیم دولت گریه نمی‌کند اما بنا شده هزار میلیارد تومان به منظور تکمیل نیروی انسانی و بهبود فضای کار از محل اعتبارات دولتی و بعضا از محل بودجه خاصی که لطف و مرحمت رهبر معظم انقلاب اسلامی است تامین کنیم.
آملی لاریجانی با اشاره به آمار ۱۵ میلیونی پروند‌ه‌ها در محاکم قضایی گفت: در سال گذشته ۴۰ میلیون خدمات ثبتی به مردم ارائه شده که این آمار بسیار قابل توجه است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه