روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
09 خرداد 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 11887
0
0
ظریف: اروپایی‌ها گام‌های ملموس برای تسهیل مراودات بانکی بردارند
در همین حال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه لیتوانی آخرین راه‌های گسترش همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. محمدجواد ظریف با اشاره به روابط دو کشور اظهار داشت: مناسبت‌های جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی روند روبـه‌جلو دارد و امیدواریم از طریق رایزنی‌های جاری بتوانیم زمینه‌های همکاری‌ها در بخش‌های سیاسی و پارلمانی را بیش از پیش گسترش دهیم و مجلس شورای اسلامی با توجه به نقش آن در شئون قانونگذاری کشور، آمادگی دارد با پارلمان لیتوانی زمینه‌های همکاری‌های پارلمانی را تقویت سازد. وزیر امور خارجه کشورمان بـا تشریح ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری اظهار داشت: موسسه‌های جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارند در زمینه‌های فناوری، انرژی، LNG، نفت، کشاورزی، آموزش عالی، خدمات فنی و مهندسی با شرکت‌های دولتی و خصوصی، و صاحبان صنایع و تجار لیتوانی در چارچوب منافع مشترک و متقابل، گام‌های بلندی را برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور بردارند.
ظریف درخصوص زمینه معاملات بانکی پس از توافق برجام و با اشاره به گام‌هایی که 1+۵ در آخرین اجلاس وزرای خارجه آمریکا و انگلیس با مسئولان بانکی اروپایی در لندن برداشته اند، اظهار داشت: گام‌های جدید آثاری برای تحرک بخشیدن به تعامل‌های مالی بانک‌های اروپایی به‌همراه داشته است؛ اما انتظار داریم که به‌طور عینی و ملموس، گام‌های لازم را طرف‌های اروپایی برای تسهیل مراودات بانکی برداشته شود که پیامدهای آن را در اقتصاد کشورمان شاهد باشیم.
ظریف با اشاره به تحولات سوریه اظهار داشت: راه‌حل بحران سوریه، فقط احترام بر اراده مردم و حاکمیت سوریه است و طرح شرایط غیرواقعی در پروسه سیاسی و حمایت‌های همه‌جانبه برخی از طرف‌های منطقه‌ای از گروه‌های تروریستی، موجب تضعیف آتش‌بس شده و فرآیند سیاسی را پیچیده‌تر خواهد ساخت. وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی در پایان مذاکرات، یادداشت تفاهم رایزنی‌های سیاسی بین دو کشور را امضا کردند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه