روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
29 اردیبهشت 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 11226
0
0
همزمان با افزایش گرما روز دوشنبه اولین رکورد مصرف برق شکسته شد
مصرف برق از مرز ۴۰ هزار مگاوات عبور کرد
با افزایش دمای هوا در اکثر شهرهای کشور، پیک مصرف برق ایران با افزایش چند هزار مگاواتی از مرز ۴۰ هزار مگوات عبور کرد. براساس گزارش مدیریت شبکه برق ایران، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه برای نخستین بار در سال‌جاری پیک مصرف برق در ساعت ۲۱:۱۰ شب به ۴۰ هزار و ۶۰۵ مگاوات افزایش یافته ضمن آنکه در ساعت ۱۴:۱۰ بعد از ظهر هم پیک مصرف به حدود ۴۰ هزار و ۱۶۶ مگاوات رسیده است.
با وجود افزایش چند هزار مگاواتی پیک مصرف برق ایران در طول هفته جاری تاکنون اما ذخیره برق نیروگاه‌های کشور کماکان در شرایط ایمنی قرار دارد به طوری‌که در ساعات پیک مصرف برق شب گذشته ذخیره برق نیروگاه‌ها حدود سه هزار و ۹۹۶ مگاوات گزارش شده است.
از سوی دیگر با وجود جهش مصرف برق در کشور اما تراز تجارت برق و انرژی ایران کماکان منفی بوده و از مجموع ۸۰۳ مگاوات برق مبادله شده با کشورهای همسایه سهم واردات ۶۵۴ مگاورات و سهم صادرات حدود ۱۴۹ مگاوات بوده است.
در این بین متوسط مصرف برق صنایع کشور با نوسان قابل توجه‌ای همراه نبوده و روز گذشته صنایع و کارخانه‌ها حدود سه هزار و ۹۵۴ مگاوات برق و انرژی مصرف کرده‌اند.
هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۴ هزار مگاوات رسیده است که پیش بینی می‌شود تا پیش از آغاز گرمای طاقت فرسای تابستانی، این ظرفیت به حدود ۵۴ هزار مگاوات افزایش یابد.
در حالی پیک مصرف برق برای تابستان امسال حدود ۵۴ هزار مگاوات تعیین شده که تابستان سال گذشته با مصرف حدود ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات، رکورد جدیدی در پیک مصرف این حامل انرژی پاک به ثبت رسیده بود.
کارشناسان معتقدند در روزهای گرم سال و در دماهای بالا به ازای هر یک درجه افزایش دما بیش از ۴۰۰ مگاوات مصرف برق شبکه افزایش می‌یابد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه