چاپ خبر
صالحی و مونیز در فهرست نامزدهای جایزه صلح نوبل
روزنامه همدلی   |   29 بهمن 1394   |   کد خبر: 5987   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n5987

همدلی- مهمترین خبر سیاسی سال ۲۰۱۵ را می‌توان مذاکرات طولانی و در نهایت توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت بزرگ دنیا دانست و همین موضوع بهانه‌ای شد تا بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان از محمدجواد ظریف و جان کری، وزاری امور خارجه ایران و آمریکا به‌عنوان اصلی‌ترین کاندیداهای دریافت جایزه صلح نوبل نام ببرند. در ایران پیش از اعطای این جایزه، کمپین‌های فراوانی در فضای مجازی خواهان اعطای این جایزه به دیپلمات خند‌ه‌‌رو ایران شدند ولی در نهایت این جایزه نه به ظریف یا کری که به «کمیته چهارجانبه گفت‌وگوهای ملی تونس» رسید. اکنون گمانه‌زنی‌ها برای برنده یا برندگان این جایزه در سال ۲۰۱۶ آغاز شده است و براساس برخی اخبار، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درفهرست نامزدهای قرار گرفت.
به گزارش رویترز، کریستین برگ هارپ ویکن رئیس موسسه تحقیقات صلح در اسلو گفت که ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که از نامزدهای کسب جایزه صلح نوبل در سال 2016 هستند، شانس زیادی برای دریافت این جایزه دارند. وی افزود: آنها به دلیل نقش شان در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در سال گذشته نامزد دریافت صلح نوبل شده‌اند.
بر اساس این گزارش ادوارد اسنودن، پیمان کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که اسناد محرمانه زیادی را در خصوص اقدامات غیر قانونی کشورش فاش کرده است، از دیگر کسانی است که نامش در فهرست جایزه صلح نوبل 2016 قرار گرفته است و گفته می‌شود بیشترین شانس را برای کسب این جایزه دارد.