چاپ خبر
بیش از 400 کشته و 7000 مجروح
روزنامه همدلی   |   23 آبان 1396   |   کد خبر: 40059   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n40059

مهر| ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه زلزله‌ای بسیار شدید «ازگله» در استان کرمانشاه را تکان داد، زمین‌لرزه‌ای که بسیاری از استان‌های غربی و حتی جنوبی و مرکزی کشور نیز آن را احساس کردند.
روند امدادرسانی از شب یکشنبه شروع ‌شده ولی عمق خسارت بسیار زیاد گزارش‌شده است. روستاهایی که پس از زلزله کرمانشاه هنوز فرصتی برای امدادرسانی به آن‌ها نبوده زیاد هستند. امدادگران می‌گویند بعید نیست آمار کشته‌ها بیشتر از آمار موجود شود و عمق فاجعه با منظم‌تر شدن امدادرسانی‌ها بیش‌ازپیش روشن می‌شود.
در حالی تاکنون آمار رسمی کشته‌ها حدود ۴۱۳ نفر و ۷۱۵۶ مجروح اعلام‌شده است که به نظر می‌رسد بسیاری از اجساد بدون گزارش به پزشکی قانونی دفن شده و در آمار تلفات نیستند. ازگله که کانون زلزله ۷.۳ ریشتری بوده است به دلیل قطعی اینترنت و سخت بودن انتقال وضعیت موجود، کمترین اخبار واصله را داشته است. تا ساعت ۱۷ امروز دوشنبه بیش از ۱۵۰ پس‌لرزه استان کرمانشاه را تکان داده است. شهرستان سرپل ذهاب هم‌اکنون دچار مشکلات متعددی ازجمله اسکان، تغذیه و کمبود امکانات درمانی و رفاهی است. در شهرستان گیلان غرب نیز با توجه به حجم خسارت، مردم در انتظار خدمات‌رسانی و امدادرسانی هستند؛ در روستاهای اطراف، وضعیت از شهرستان‌ها بدتر است.
خبر وقوع زلزله ۷.۳ ریشتری در ساعت ۲۱ دیشب در حالی مردم کرمانشاه را وحشت‌زده کرد که این استان هنوز هم بر مدار لرزش قرار دارد و استرس و فشار حاصل از بیش از 150 پس‌لرزه‌، آرامش را از مردم گرفته است. اغلب پس‌لرزه‌ها در ازگله به‌عنوان کانون اصلی زلزله رخ داده اما شهرستان‌های سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصرشیرین و مناطقی نظیر تازه‌آباد و... نیز پس‌لرزه‌های بسیاری داشته و شهرستان‌های همجوار را نیز لرزانده است.مدیر عامل برق و توانیر استان کرمانشاه گفت: ۲۶۳ روستای استان کرمانشاه قطعی برق دارند.
هزار میلیارد تومان برای بازسازی واحدهای خسارت‌دیده نیاز است
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هزار میلیارد تومان برای بازسازی واحدهای خسارت‌دیده از زلزله نیاز است.
وزیر نفت به مناطق زلزله‌زده غرب کشور می‌رود
وزیر نفت فردا به همراه رئیس‌جمهور، برای بازدید از مناطق زلزله‌زده به مناطق غرب کشور سفر می‌کند.
پیام تسلیت وزیر اقتصاد به بازماندگان زلزله/دستور ویژه کرباسیان
وزیر اقتصاد ضمن صدور پیامی برای تسلیت حادثه غم‌بار وقوع زمین‌لرزه در استان‌های غربی کشور، در نامه‌هایی جداگانه، دستورات ویژه‌ای برای رسیدگی به وضعیت این زلزله‌زدگان غرب کشور صادر کرد.
آسیب‌شناسی تخریب سازه‌های جدید در زلزله کرمانشاه
استاندار کرمانشاه خواستار آسیب‌شناسی تخریب سازه‌های جدید در زلزله این استان شد. هوشنگ بازوند شامگاه دوشنبه در جلسه بررسی آخرین وضعیت زلزله استان کرمانشاه اظهار داشت: متاسفانه این زلزله بی‌نظیری بود که در غرب کشور رخ داد؛ اگرچه با هوشمندی که مردم به خرج دادند، منجر به این شد که الحمدلله تلفات جانی تا حدودی کاسته شد، و در عین حال خسارات مالی بسیار فراوان به نحوی که حدود هفت شهرستان را در برگرفت، حدود ۱۹۳۰ روستا را نیز در برگرفت.
تمدید اعزام مشمولان آماده به خدمت استان‌های کرمانشاه و ایلام
جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهار داشت: ضمن عرض تسلیت به مردم صبور استان‌های کرمانشاه و ایلام و ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیده مناطق زلزله‌زده، تاریخ اعزام مشمولان دارای برگ آماده به خدمت آبان ماه در استان‌های یادشده، حداکثر به مدت سه ماه تمدید می‌شود.
اجازه مصرف یک‌سوم سهم امام برای کمک به زلزله‌زدگان غرب کشور
دفتر آیت‌الله العظمی وحید خراسانی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد این مرجع تقلید شیعیان اجازه مصرف یک‌سوم سهم امام(ع) برای کمک به زلزله‌زدگان غرب کشور را داده است.
نیاز زلزله‌زدگان به آبرسانی
تصاویر ارسالی خبرنگار مهر حاکی از استقرار تانکرهای آبرسان و صفوف مردم برای گرفتن آب است. شلوغی صف‌های آب نسبت به ساعاتی پیش کاهش پیدا کرده اما همچنان مردم نیاز اولیه خود را آب و اسکان می‌دانند.
عدم واریز کمک نقدی برای زلزله‌زدگان به حساب‌های شخصی درفضای مجازی
رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه برمواظبت درمورد افراد سودجو تاکید کرد و گفت: به هیچ عنوان به شماره‌ حساب‌های شخصی که در فضای مجازی اعلام می‌شود، کمک نقدی برای زلزله‌زدگان واریز نکنند.
وضعیت درمانی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ثابت شد/ بستری ۱۰۰۰ مجروح
محمودرضا مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در سخنانی با اشاره به اینکه به طور کلی حدود ۶هزار و 700 نفر مصدوم در مراکز درمانی پذیرش داشته‌ایم، اظهار داشت: از این تعداد هزار نفر بستری و بقیه مجروحان سرپایی درمان شدند یا به شهرهای دیگر اعزام شدند. شرایط درمانی در مناطق زلزله‌زده پایدار شده و حالت اورژانسی کمتر شده است.