چاپ خبر
بعد از ریزگردها؛
آنفولانزای مرغی در کمین خوزستان
روزنامه همدلی   |   08 اسفند 1395   |   کد خبر: 27639   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n27639

همدلی| گروه شهرستان: این خبر به صورت هشدار مطرح شد؛ «قابل توجه مسئولین اداره بهداشت و اداره دامپزشکی شهرستان بهبهان؛1000 قطعه مرغ آلوده در دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه جمع آوری و امحا شدند!»
بهبهان به جهت همجواری با شهرستان کهگیلویه(دهدشت)، شاید بیش از سایر شهرها در معرض آلودگی قرار داشته باشد. اما آیا مردم این شهر، اطلاع دقیقی در این زمینه دارند؟
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان
کهگیلویه و بویر‌احمد و ختیاری در حاشیه جمع‌آوری طیور در شهرستان دهدشت گفت که «در مرحله اول اجرای این طرح و در روز نخست بیش از هزار قطعه مرغ در این منطقه با همکاری مردم جمع آوری و معدوم شد.»
امید جمشیدی، توضیح داد که «با توجه به نتیجه مثبت نمونه ارسالی به سازمان دامپزشکی کشور، این طرح در راستای سیاست کنترل و معدوم‌سازی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در محله آلوده شهر دهدشت در حال اجرا است.»به گفته جمشیدی، «همکاری هر چه بیشتر مردم با ماموران دامپزشکی موثرترین راه برای کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است؛ مردم ضمن پرهیز از خرید و فروش مرغ زنده و پرندگان زینتی از دوره گردها، در صورت مشاهده تلفات مشکوک طیور سریعا با تماس به شماره ۱۵۱۲ سامانه اداره دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.»
او گفت: «در صورت اطلاع‌رسانی مردمی مبنی بر مشاهده تلفات مشکوک طیور، اکیپ دامپزشکی سریعا به محل مذکور اعزام و اقدام به نمونه گیری می‌کند.»
به گفته جمشیدی «با توجه به این‌که ویرورس بیماری آنفلوآنزای فوق حادپرندگان از طریق هوا، وسایل نقلیه آلوده و پرندگان آزاد پرواز در حال انتفال هست در صورت عدم همکاری مردم با ماموران دامپزشکی شاهد افزایش موج این بیماری در سایر مناطق استان خواهیم بود.»
از این‌رو مسئولان بهداشتی و اطلاع‌رسانی شهرستان بهبهان و شهرهای اطراف، باید اطلاع‌رسانی به‌موقع جهت حفظ سلامت شهروندان را وظیفه اصلی خود بداند. بهبهان در استان خوزستان قرار دارد اما با شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویر احمد هم‌جوار است و به همین دلیل خطر آنفولانزای مرغی در کمین مردم بهبهان نیز هست.
برای خوزستانی که می‌گویند، «سرزمین مردمان ایستاده در غبار» است و با انواع آلودگی‌های آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کنند و ریزگردها نفس ساکنان این استان را به شماره انداخته‌اند، وجود و رصد بیماری‌های نظیر آنفولانزای مرعی و اضافه‌شدن مشکلی به سایر مشکلات، باری بر دوش مردمان این استان قرارخواهد داد که گمان می‌رود نه مردم و نه مسئولان قادر به حل آن باشند!
مشکلات بهداشتی و سلامت خوزستان
مشکلات بهداشتی و سلامت استان خوزستان اما در آنفولانزای مرغی خلاصه نمی‌شود؛ شهرهای استان خوزستان به لحاظ بهداشتی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند؛ مردم بهبهان می‌گویند، شخص رئیس‌جمهور در سفری که به بهبهان داشت، اوضاع بیمارستان‌های آن‌جا را فاجعه‌بار خواند.
یکی دیگر از مشکلات مهم خوزستان فاضلاب آن است؛ اما حسن روحانی در در سومین سفرش به خوزستان، برای حل مشکل آب و فاضلاب خوزستان قول مساعد داد.
رئیس جمهوری حل مشکل آب و فاضلاب خوزستان را هدیه سفر خود به مردم این استان اعلام کرد و گفت: مشکل آب و فاضلاب خوزستان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی یا فاینانس اجرا می شود.
رئیس‌جمهور که در کارگروه ملی مقابله با ریزگردها و شورای اداری خوزستان در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان حضور داشت، با بیان این‌که مساله آب و فاضلاب از مهم‌ترین مشکلات این استان است گفت: از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم این مساله پیگیری شده است اما با اعتبارات معمول این طرح ها قابل اجرا نیست.
روحانی با اشاره به طوفان گرد و خاک در خوزستان گفت: از همان ساعات نخست برای مدیریت این بحران دستوراتی صادر کردم و به جهانگیری معاون اول خود دستور تشکیل ستاد بحران را دادم که طرح های اجرا شده نتیجه همین تصمیم گیری ها بوده است البته اعتراف می کنیم که امکانات ما محدود است.