چاپ خبر
پایبندی آمریکا به سیاست «چین واحد» مشروط است
ترامپ چین را تهدید کرد
روزنامه همدلی   |   23 آذر 1395   |   کد خبر: 23527   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n23527

گزارش سیا درباره دخالت روسیه در انتخابات مسخره است
​​​​​​​دونالد ترامپ گزارش سازمان اطلاعت مرکزی آمریکا (سیا) در مورد نقش هکرهای روس در شکست کلینتون، رقیب دموکراتش در انتخابات را "مسخره" خواند. اما مقام‌های ارشد حزب جمهوری‌خواه و دموکرات خواستار پیگیری این گزارش هستند. روزنامه واشنگتن‌ پست روز جمعه (۹ دسامبر/ ۱۹ آذر)
در گزارشی به تحقیقات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پرداخته بود. به نوشته نشریه مزبور سازمان سیا در گزارشی داخلی به این نتیجه رسیده که افرادی مرتبط با دولت روسیه شناسایی شده‌اند که هزاران ای‌میل هک‌شده از ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون را در اختیار سایت افشاگر ویکی‌لیکس قرار داده‌اند. روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داده بود که سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی با "اطمینان نسبتا بالایی" بر این باورند که هکرهای روس به سیستم‌های کامپیوتری حزب دموکرات و همچنین حزب جمهوری‌خواه آمریکا نفوذ کرده‌اند؛ اما نکته توجه‌برانگیز آن است که تنها اطلاعات مربوط به دموکرات‌ها افشا و علنی شده است.
به نوشته واشنگتن پست، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از تلاش روس‌ها برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات آمریکا به سود ترامپ اطمینان زیادی دارد. اکنون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا این گزارش را رد کرده و آن "مضحک" خوانده است.
او روز یکشنبه (۱۱ دسامبر / ۲۱ آذر) در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی "فاکس نیوز" دموکرات‌ها را مسئول چنین گزارش‌هایی دانست. ترامپ گفت که دموکرات‌ها در این انتخابات "یکی از سنگین‌ترین شکست‌های خود در تاریخ سیاسی آمریکا" را متحمل شده و حال به این گزارش‌ها متوسل گردیده‌اند. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا همچنین به این نکته اشاره کرد که دیگر سازمان‌های اطلاعاتی در این ارتباط با سازمان سیا هم‌عقیده نیستند. دونالد ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز همچنین بر دید و موضع انتقادی خود در قبال سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی تاکید کرد.
او گفت قصد دارد، با آغاز دوره ریاست‌جمهوری‌‌اش در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ از دریافت گزارش‌های روزانه سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی چشم‌پوشی کند و تنها زمانی در جریان قرار گیرد که اطلاعات تازه‌ای به دست آمده باشند.
ترامپ همچنین تصریح کرد که به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا قصد دارد پست‌های موجود در سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی را به افرادی واگذار کند که "مورد اعتماد" او هستند. در این میان سناتورهای برجسته هر دو حزب خواستار آن شده‌اند که کنگره‌ی آمریکا به اتهامات مطرح‌شده رسیدگی کند.
همدلی| رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد که تعهد کشورش به سیاست «چین واحد» که عملا استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد، در صورت عدم همکاری پکن در دیگر زمینه‌ها، از بین رفتنی است.موضعی که واکنش شدید چین و برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان را برانگیخت.
به گزارش برخی رسانه ها «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس»،این احتمال را مطرح کرده که کشورش از سیاست «چین واحد» که عملا استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد، در صورت عدم همکاری پکن در دیگر زمینه‌ها کنار بکشد.دونالد ترامپ گفت: «من نمی‌خواهم چین به من امر و نهی کند.»
اشاره ترامپ به گفت‌وگوی تلفنی خود با «اینگ‌وان» رئیس‌جمهوری تایوان بود؛ گفت‌وگویی که طی دهه‌های گذشته، میان یک رئیس‌جمهوری یا رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و رئیس‌جمهوری تایوان، سابقه نداشته و با اعتراض رسمی چین همراه شده است.
آمریکا در سال ۱۹۷۲، در «اطلاعیه مشترک چین و آمریکا» که به اطلاعیه شانگهای موسوم است، سیاست «چین واحد» یا «تنها یک دولت چین» را می‌پذیرد، هرچند با نسخه ارائه‌شده از سوی پکن هم موافقت نمی‌کند. در هر صورت در پی آن، ایالات متحده عملا تایوان (جمهوری چین) را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نمی‌شناسد. بسیاری دیگر کشورهای جهان نیز چنین کرده‌اند و سفارت‌‌خانه‌های خود در تایوان را به دفاتری تغییر داده‌اند که عملا همان کار سفارت‌خانه را انجام می‌دهد. سیاست، واحد پولی، گذرنامه و کلیه امور قضائی و نظامی و انتظامی تایوان، مجزا از جمهوری خلق چین و در دست دولتی انتخابی ا‌ست. چین، تایوان را «استانی سرکش» توصیف می‌کند و در مورد رویکرد کشورهای دیگر نیز همواره واکنش نشان داده‌است.
در حالی‌که سال‌هاست طرف‌ها، سیاست چین یکپارچه را نقض نکرده‌اند، دونالد ترامپ عنوان داشت: «من نمی‌دانم چرا ما باید به سیاست چین یکپارچه پایبند باشیم، مگر اینکه با چین بر سر مسائل دیگر، از جمله تجارت، به توافق برسیم.»
ترامپ در عین حال اظهار داشته در مورد پاسخ به تماس تلفنی با سای اینگ‌وان، «نه چند روز، که تنها چند ساعت» برای تصمیم گرفتن فرصت داشته‌است.
رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در عین حال به برخی دیگر سیاست‌های چین نیز اعتراض کرده‌ و برای نمونه از «دستکاری در ارزش» یوان، واحد پول چین، مالیات‌ها و ساخت‌وسازها در دریای چین جنوبی انتقاد کرده‌است.
ترامپ در عین حال می‌گوید پکن در مورد کره شمالی نیز «هیچ همکاری» با آمریکا نکرده‌است.
چین، از مهم‌ترین متحدان کره شمالی است. پکن البته با برخی تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ، پس از آزمایش‌های اتمی و موشکی آن، همراهی کرده‌است، اما از سوی دیگر شماری از سیاستمداران و تحلیل‌گران معتقد هستند، بدون حمایت پکن، دولت کره شمالی از ادامه حیات سیاسی باز می‌ماند. البته این تحلیل‌ها خود منتقدانی دارد که می‌گویند دولت چین بر همه اقدامات دولت کره شمالی کنترل ندارد و در مواردی نیز این اقدامات بر خلاف خواسته‌های پکن انجام می‌شود.
از زمان جنگ کره در میانه سده گذشته، این شبه‌جزیره به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده‌است؛ سئول، به آمریکا و غرب نزدیک شد، پیونگ‌یانگ به چین.
با وجود انتقادهای مطرح‌شده از سوی رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، ترامپ اما سفیری را برای چین در نظر گرفته که گزارش‌ها نشان می‌دهند، روابط نزدیکی با «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری آن کشور دارد.
واکنش پکن به تهدیدات ترامپ
این سخنان تهدیدآمیز دونالد ترامپ ، روز گذشته با واکنش پکن روبه رو شد.و این کشور رور دوشنبه نسبت به این اظهارات رئیس جمهور منتخب آمریکا درخصوص پایبند نماندن به سیاست "چین واحد" ابراز نگرانی کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت امورخارجه چین در کنفرانسی خبری گفت: اگر اصل "چین واحد" که روابط با تایوان را هدایت می‌کند مختل شود یا در خصوص آن مصالحه‌ای صورت گیرد، رشد سریع و استوار روابط پکن – واشنگتن و همچنین همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مهم عملی و ممکن نخواهد بود.
وی افزود: پکن، تایوان را یک "منفعت مرکزی" می‌داند که بر تمامیت ارضی و استقلال چین تاثیر می‌گذارد. پیروی از سیاست چین واحد اساس سیاسی برای روابط با آمریکا است.
به گزارش خبرگزاری ها "گنگ شوانگ" سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: اگر واشنگتن منافع اصلی پکن درباره تایوان را به رسمیت نشناسد، جایی برای همکاری وجود نخواهد داشت. به نظر می رسد ترامپ قصد دارد از مسئله تایوان به عنوان اهرم فشاری برای چانه زنی درباره مسائل تجاری و مشکلات امنیتی دو کشور استفاده کند.
وی در ادامه تصریح کرد: چین نگرانی عمیق خود را نسبت به اظهارات ترامپ اعلام کرده است. من می خواهم بر این مساله تاکید کنم که مساله تایوان مربوط به حاکمیت ارضی و ملی چین است و جزء منافع اصلی و اساسی پکن به شمار می رود.
در تحولی دیگر یک روزنامه رسمی چین در واکنش به اظهارات جدید رئیس جمهور منتخب آمریکا درباره بازنگری در روابط واشنگتن با تایوان، دونالد ترامپ را "مثل یک کودک، نادان و ساده لوح" ارزیابی کرد.
به گزارش تسنیم روزنامه چینی گلوبال تایمز ضمن اشاره به اظهارات اخیر ترامپ درباره لزوم بازنگری در روابط آمریکا با تایوان، نوشت: دونالد ترامپ مانند یک کودک ساده لوح و بی تجربه است.
گلوبال تایمز تنها چند ساعت پس از گفتگوی ترامپ با شبکه فاکس نیوز، سرمقاله‌ای را با این تیتر منتشر کرد: ترامپ، لطفا با دقت گوش کن، "چین واحد، معامله نمی شود."
در این سرمقاله آمده است: چین باید یک پاسخ قاطع را به اظهارات ترامپ بدهد. تنها در این صورت خواهد بود که شاید ترامپ درک کند که چین و سایر کشورهای جهان مرعوب نخواهند شد. در زمینه دیپلماسی، ترامپ واقعا بی تجربه و ساده لوح است.
آلمان به سیاست چین واحد پایبند است
البته تنها چین نبود که به این سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان داد.«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با انتقاد از اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره چین اعلام کرد: سیاست برلین در قبال چین تغییر نمی کند و آلمان به سیاست 'چین واحد' پایبند است.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز روز دوشنبه از مبدا 'برلین' با انتشار این خبر نوشت: انگلا مرکل با بیان این مطلب ، خود را از اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا که درباره چین و مساله تایوان مطرح کرده بود،
دورساخت.
بنا براین گزارش، مرکل در یک کنفرانس خبری مشترک باحضور 'آندری پلنکویچ' (Andrej Plenkovic) نخست‌وزیر کرواسی دراین باره گفت: ما همچنان بر سیاست 'چین واحد' پابرجا بوده و این وضعیت را تغییر نخواهیم داد.