چاپ خبر
نقاشی‌های نادر بیات در «خوشه‌چین»
روزنامه همدلی   |   23 آذر 1395   |   کد خبر: 23510   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n23510

نقاشی‌های نادر بیات در نمایشگاهی با عنوان «خوشه‌چین» به‌نمایش گذاشته می‌شود. به نقل از روابط عمومی گالری «فردا»، بیات که پیش از این چند نمایشگاه انفرادی برپا کرده، این‌بار مجموعه‌ای از آثار خود را که شامل پرتره‌هاست به‌نمایش می‌گذارد. آثار مجموعه «خوشه‌چین» روایت تصویری از تاریخ ایران است. در این نمایشگاه بیات سعی کرده است آثار خود را بر مبنای سیری از تاریخ گذشته و باستانی ایران و نیز تطبیق و روال آن به امروز برساند. در بخش دیگر این نمایشگاه، بیات با تکنیک پاستل و با برداشتی ساده چهره هنرمندان و شخصیت‌های مهم ایران را به تصویر کشیده است. این بخش از مجموعه را چهره افرادی مانند همایون شجریان، حسن کسایی، قیصر امین‌پور، کمال‌الملک، خسرو شکیبایی، علی نصیریان، عزت‌الله انتظامی، نادر بیات، ملک‌الشعرای بهار، جلیل ضیاپور، آیدین آغداشلو و ... تشکیل داده است. نمایشگاه «خوشه‌چین» از ۲۶ آذر تا دوم دی‌ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «فردا» به نشانی خیابان کریمخان زند، زیر پل کریمخان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، شماره ۲، واحد ۲ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.
دو نمایشگاه برای دانشجویان هنر
دو نمایشگاه شامل تصویرهای آثار نفیس کتابخانه و موزه ملی ملک در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی در دانشگاه هنر تهران (پردیس باغ ملی) برپا شد. «سروستان؛ نقش سرو در فرهنگ ایرانی» و «گلشن؛ گونه‌های گل در نسخه‌های خطی و آثار تاریخی ایران» دو نمایشگاهی هستند که با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک و دانشگاه هنر، در دانشکده حفاظت و مرمت پردیس باغ ملی این دانشگاه برگزار شده‌اند.
این‌گونه نمایشگاه‌های بیرونی که تابلوهای تصویر آثار کتابخانه و موزه ملی ملک را در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی - اسلامی دربرمی‌گیرند، در زمره برنامه‌های ترویجی نخستین موزه وقفی - خصوصی ایران در زمینه فرهنگ و تمدن به‌شمار می‌آیند. در برپایی نمایشگاه‌های بیرونی این گنجینه، از گزیده تصویرهای آثار تاریخی و هنری موجود در آن بهره گرفته می‌شود که همواره مورد توجه هنردوستان قرار گرفته است. این بسته‌های نمایشگاهی با هدف گسترش فرهنگ در جامعه و همچنین افزایش سطح ذوق و سلیقه شهروندان با تکیه بر فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی مهیا شده و براساس درخواست مراکز آموزشی و فرهنگی کشور، برای نمایش موقت به آن‌ها سپرده می‌شود.
کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌رود که بنا به سفارش حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف آن، امکان بیرون بردن اصل آثار تاریخی و هنری از آنجا وجود ندارد. از این‌ رو متولیان آن با طراحی چنین نمایشگاه‌هایی راهکاری برای بهره‌گیری مخاطبانی جسته‌اند که نمی‌توانند از مکان این گنجینه در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد دیدن کنند.
اپرت آرش کمانگیر به صحنه می‌رود
به‌دلیل استقبال از کنسرت آذرماه ارکستر سمفونیک تهران، این ارکستر بار دیگر دی‌ماه روی صحنه می‌رود. این اجرا بعد از استقبال مخاطبان از اجرای پیشین ارکستر سمفونیک تهران که ۱۱ آذرماه در تالار وحدت اجرا شد، ترتیب داده شده است. شهرداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران درباره جزییات این اجرا گفت: «در این اجرا، قطعه «کنسرتو پیانو شماره ۲ رخمانیف» با همراهی سولیست پیانو امیرمهیار مرادی اجرا می‌شود. همچنین برای این اجرا، قطعات «مارش اسلاو از چایکوفسکی»، «پاوان از گابریل فوره»، «پوئم سمفونیک آوای مردگان کامیل سن سان» و قطعه «بر فراز کوه سنگی از موسورسکی» انتخاب شده‌اند.»
رهبر ارکستر سمفونیک تهران با اظهار خشنودی از استقبال مخاطبان علاقه‌مند به موسیقی کلاسیک، اظهار کرد: «اجراهای پیشین با استقبال خوبی از سوی علاقه‌مندان مواجه شدند که نشان‌دهنده تلاش تمام اعضای ارکستر سمفونیک تهران، برنامه‌ریزی خوب تمام عوامل دست‌اندرکار در بنیاد رودکی و همدلی تمام کسانی است که به نوعی در زمینه‌سازی این اجرا نقشی برعهده داشتند.»
همچنین اپرت آرش کمانگیر نیز در تالار وحدت اجرا می‌شود. گروه موسیقی کاویان پس از حدود ۱۰ سال دوری از صحنه، سه قطعه موسیقی را در قالب کنسرت آرش کمانگیر در تالار وحدت اجرا می‌کند. به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، این کنسرت ۲۵ آذرماه در تالار وحدت اجرا می‌شود. حمید سلطانیه، آهنگ‌ساز و سرپرست گروه کاویان با بیان این‌که این کنسرت شامل سه قطعه است که در دو بخش اجرا می‌شود، گفت: بخش اول شامل یک قطعه بلند به نام «یاد دوست» است ‎ و به یاد استاد همایون خرم اجرا می‌شود. قطعه دوم آهنگ «دل پولادم» با شعری از نیما یوشیج است. بخش دوم کنسرت با شعر آرش کمانگیر از سیاوش کسرایی روی صحنه می‌رود.
«شب نشان ملی نیما» برگزار می‌شود
هفتمین «شب نشان ملی نیما» هم‌زمان با سال‌روز درگذشت این شاعر در نوشهر برگزار می‌شود. مدیر موسسه مردم‌نهاد فرهنگی هنری نیما یوشیج در دیدار با فرماندار نوشهر با اشاره به جایگاه ویژه نیما یوشیج در شعر و ادب فارسی اظهار کرد: «در هفتمین شب نشان ملی نیما، هنرمندان تئاتر، موسیقی، شعر، فیلمسازی و هنرهای تجسمی حضور می‌یابند و آثار ممتاز هنرمندان در حوزه‌های مختلف ارائه و از بزرگان و مفاخر بزرگ کشور در رشته‌های موسیقی، هنر، سینما و تئاتر تجلیل می‌شود.» زندی با بیان اینکه نیما یوشیج یکی از مفاخر شعر و ادب مازندران و کشور است، افزود: «پاسداشت یاد و نام نیما یوشیج در قالب همایش ملی شب نشان نیما بسیار حائز اهمیت است که باید مورد توجه علاقه‌مندان شعر و ادب فارسی باشد.»
مدیر موسسه مردم‌نهاد فرهنگی هنری نیما یوشیج تصریح کرد: «همه سعی و کوشش‌ها برای حفظ و بازشناساندن میراث ادبی و فرهنگی مازندران است که در این بین معرفی هرچه بهتر نگاه و تفکر شعری نیما یوشیج می‌تواند او و آثارش را بیش از پیش به نسل امروزی بشناساند. هفتمین آئین ملی شب نشان نیما عصر روز پنج‌شنبه 16 دی‌ماه هم‌زمان با سال‌روز وفات این شاعر پرآوازه و نوگرای کشورمان در محل سالن اجتماعات اداره کل بنادر و دریانوردی استان
مازندران – نوشهر برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از این برنامه بهره کافی را ببرند.»