چاپ خبر
انتظار سینماگران و وعده‌های ادامه‌دار مدیران
روزنامه همدلی   |   20 شهریور 1395   |   کد خبر: 18340   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n18340

همدلی- در حالی که دولت تدبیر و امید به پایان دوره چهارساله خود نزدیک شده و از طرفی یکی از حامیان مهمش هنرمندان بوده اند، به نظر می رسد از این قشر افراد بسیاری از عملکرد تیم فرهنگی دولت در سه گذشته رضایت کافی راندارند. بنا به گفته رئیس سازمان سینمایی در زمان روی کار آمدن مدیران فرهنگی دولت یازدهم سینما گرفتار اختلافات داخلی فراوان و بی‌سابقه بود و اتاق ریاست سازمان سینمایی کشور، اتاق عملیات به‎هم ریختن سینمای ایران بود.در چنین شرایط دشواری با پیگیری فرهنگی دولت، خانه سینما گشایش یافت و رفته رفته روحیه امید به سینماگران برگشت. رفتاری که در این روزها کمتر از جانب مدیران سینمایی شاهدش هستیم. در طی سه سالی که از عمر مدیریتی مسئولان سینمایی کشور می‌گذرد شرایط برای رفع توقیف فیلم‌هایی که به ناحق از اکران بازمانده بودند، ایستادگی برای اکران فیلم «قصه‌ها»، دیجیتالی‌شدن سینما، تشکیل گروه هنر و تجربه و حمایت این گروه سینمایی از کیارستمی مهیا شد اما اتفاقات و مسائل سینمایی در حال حاضر به‌گونه‌ای است که مدیران فرهنگی کشور کمتر به حل و رفع آن‌ها اقدام می‌کنند و معمولا تقصیر را به گردن قوه قضاییه، اداره اماکن و سایر مراکز و مراجع تصیم‌گیری گذاشته و از خود سلب مسئولیت می‌کنند. در سال پایانی دولت یازدهم در زمینه فرهنگ و هنر و به‌ویژه سینما، میان هنرمندان و اصحاب رسانه با مسئولان وزارت ارشاد شکاف‌هایی ایجاد شده است و هنرمندان از دولت منتخب خود انتظار دارند زمینه رفع و حل مشکلات سینمای کشور را فراهم کنند و با وعده صبر و درست‌شدن امور، سینماگران را بیش از این منتظر و معطل نگذارند. رفع توقیف فیلم‌هایی مانند«عصبانی نیستم»، «رستاخیز»، «خانه پدری» و «خانه دختر»،حمایت از سینماگران و بیکاری در سینما، ممانعت از پایین کشیدن برخی از فیلم‌ها از روی پرده، رفع برخورد سلیقه‌ای در زمینه تبلیغات ماهواره‌ای از جمله انتظاراتی است که سینماگران از دولت برگزیده خود در سال پایانی عمر این دولت دارند. جالب این‌جاست که در زمینه انتقاد از اوضاع فرهنگی و سینمایی هنرمندان با شخص رئیس‌جمهور همدلی بیشتری دارند تا با برخی از مواضع وزیر ارشاد. این همدلی و هم‌نظری را می‌توان در ضیافت افطار رئیس‌جمهور با هنرمندان و اظهارات حسن روحانی در روز پزشک سراغ گرفت. در انتقاد تلویحی رئیس جمهور از وزیر ارشاد در روز پزشک، رئیس قوه مجریه تصریح کرده بود که وزیر ارشاد نباید تحت تاثیر هجمه افراد قرار گرفته و از مسیر تبعیت از قانون سرپیچی کند و از زمینه قانونی فرهنگ کوتاه بیاید. در شرایطی که تکریم و احترام گذاشتن به سینماگران در دولت فعلی بازگشته است، باید زمینه برای فعالیت‌های حرفه ای آن‌ها فراهم باشد. به‌نظر می‌رسد شرایط سینمای ما با تنگناهایی مواجه است که بسیاری از سینماگران که با شور وشوق از دولت تدبیر و امید حمایت کردند به مشکلات سینمایی جاری معترضند و حتی در رودربایستی رای‌های خودمانده‌اند. نمی‌شود با ان‌شاءاله خیر است و درست می‌شود به این قشر شایسته احترام، وعده و وعید داده و رفع مشکلات را مدام به آینده‌ای مبهم حواله داد. تا چه وقت باید صبر کنیم تا شرایط مناسب برای جامعه سینمایی کشور مهیا شود.
پزدادن با فیلم‌های توقیفی!
در روزهای گذشته وزیر ارشاد در همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید و در دفاع از کارنامه خود گفت: تنها در سه ماهه اول سال ٩۵ هشت میلیون نفر به سینما رفتند و درآمد ناشی از فیلم‌های سینمایی در سه ماهه اول بیش از ۶٠ میلیارد تومان بوده که در تمام سال ٩٢ به ۵٠ میلیارد هم نرسید. وی با اشاره به فضای باز در دولت اعتدال و امید ابراز داشت:در اوایلی که به ارشاد آمدم دیداری با هنرمندان و سینماگران داشتم. برخی از آن‌ها کار نمی‌کردند یا فیلم‌هایی ساخته بودند که حاضر نبودند در جشنواره‌های فجر به نمایش بگذارند اما بسیاری آمدند و امروز می‌بینیم که سینما چه رونقی دارد، همچنین برخی عنوان می‌کردند چهار سال است پایشان به ارشاد نرسیده و برخی هشت سال را مطرح می‌کردند اما امروز فضایی ایجاد شده و اصحاب فرهنگ و هنر با دولت آشتی کرده‌اند. وزیر ارشاد به رکورد‌شکنی برخی فیلم‌ها اشاره کرد و گفت: برخی از فیلم‌ها به لحاظ اقتصادی رونق یافته و رکوردی را ثبت کرده‌اند.سخنان وزیر ارشاد از طرف محمد شایسته؛ تهیه‌کننده فیلم «پنجاه کیلو آلبالو»که بخشی از موفقیت گیشه سال 95 مرهون فروش 15 میلیاردی این فیلم است بی‌پاسخ نماند. شایسته در واکنش به گزارش وزیر ارشاد از موفقیت گیشه سال ۹۵ سینماها گفت: لطفا با فیلم من پز ندهید. با فیلم‌هایی که توقیف کردید پز بدهید.«پنجاه کیلو آلبالو» فیلمی بود که در پایان اکرانش از سوی وزیر ارشاد مورد انتقاد قرار گرفت و با وجود داشتن مجوز اکران مغایر با سیاست‌های دولت دانسته شد.
تدبیر کنید و امید بدهید
درحال حاضر بازیگرانی وجود دارند که از پیوستن به شبکه‌های ماهواره‌ای پشیمان شده‌اند و به کشور بازگشته‌اند اما معضل بیکاری در سینما و مشکلات بیمه هنرمندان و عدم اعطاء امکانات به آن‌ها به قوت خود باقی است. درست است که از سوی ارشاد با صدا و سیما جلساتی برگزار شده است تا به تمام فیلم‌های مجوزدار تیزر تبلیغاتی بدهند اما راه حل دائمی رفع این مشکل چیست.