چاپ خبر
محمد رضا خاتمی:
روحانی گزینه اول و آخراصلاح‌طلبان است
روزنامه همدلی   |   31 تیر 1395   |   کد خبر: 15135   |   لینک خبر:   hamdelidaily.ir/n15135

ایلنا- نائب رئیس مجلس ششم گفت: اصول‌گرایان می‌دانند اگر روحانی یا هر نیروی اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرای دیگری وارد میدان شده و اصلاح‌طلبان از او حمایت کنند، شکست می‌خورند. «محمدرضا خاتمی» با اشاره به شرایط حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری و نحوه حمایت آنها از نامزدهای انتخاباتی سال ۹۶ گفت: گزینه اول و آخر اصلاح‌طلبان آقای روحانی است و اگر ایشان در عرصه باشند، هیچ فرد دیگری از جریان اصلاحات نامزد نخواهد شد.
او گفت: جریان اصلاحات تمام همت خود را برای پیروزی آقای روحانی به کار خواهند بست. چرا که ارزیابی ما از عملکرد آقای روحانی، مثبت است و با وجود اینکه بسیاری از وعده‌ها عملی نشده است، اما اصلاح‌طلبان با موانع و مشکلاتی که در مسیر آقای روحانی وجود دارد، آشنا هستند و در عین حال با استقامت و پایداری ایشان در مسیر عملی کردن وعده‌ها نیز آشنایی دارند.
روحانی گزینه اصلی اصلاح‌طلبان، اعتدال‌گرایان و اصول‌گرایان معتدل
نایب رئیس مجلس ششم همچنین تصریح کرد: با جمع‌بندی تمام این مسائل می‌توان نتیجه گرفت که جریان اصلاحات قطعاً گزینه دیگری ندارد و بخش‌های دیگری همچون اعتدال‌گرایان و حتی بخشی از اصول‌گرایان معتدل نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ گزینه‌ای جز روحانی ندارند.
اصول‌گرایان در حیرت و گیجی به سر می‌برند
خاتمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای اخیر محمدرضا باهنر مبنی بر حضور روحانی در میان ۳۰گزینه اولیه اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، گفت: فکر می‌کنم اصول‌گرایان همچنان در نوعی حیرت و گیجی به سر می‌برند چراکه هنوز نتوانسته‌اند پاسخگوی خرابکاری‌های هشت‌ساله در دولت نهم و دهم که مسئولیتش برعهده آن‌ها
بوده، باشند.
اشتباه‌های مهلک اصول‌گرایان، کشور را در سراشیب سقوط انداخت
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: اصول‌گرایان نگران‌اند که با چه رویی دوباره در برابر ملت ایران قرار بگیرند. آنها می‌دانند مادامی که گذشته خود را نقد نکنند و اشتباه‌های مهلک‌شان که منافع ملی را به خطر انداخت و کشور را در سراشیب سقوط قرار داد، نپذیرند، پایگاهی در میان ملت ندارند.
اصول‌گرایان می‌خواهند با رانت، وارد رقابت بی‌رقیب شوند
خاتمی تصریح کرد: تمام امید اصول‌گرایان این است که از رانت‌های دیگر استفاده کنند و وارد میدانی بی‌رقیب شوند که در آن شرایط امکان دارد، یک نفر از آن‌ها رئیس جمهور شود اما آن‌ها می‌دانند اگر آقای روحانی یا هر نیروی اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرای دیگری وارد میدان شده و اصلاح‌طلبان از او حمایت کنند، شکست می‌خورند.
تاکتیک اول؛ سیاه‌نمایی و تخریب عملکرد دولت
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به تلاش گسترده اصول‌گرایان برای تغییر موازنه قدرت در دو جبهه، یادآور شد: بخشی از اصول‌گرایان به دنبال سیاه‌نمایی و تخریب در بخش‌های مختلف هستند و قصد دارند با سنگ‌اندازی در مسیر دولت و چوب لای چرخ دولت گذاشتن، دولت را به زمین بزنند و نگذارند دولت در بخش‌هایی همچون مسائل اقتصادی و برجام که برای مردم حائز اهمیت است، به موفقیت
برسد.
تاکتیک دوم؛ ایجاد تردید در حضور روحانی در انتخابات
او اضافه کرد: بخش دیگری از اصول‌گرایان نیز در جریان‌سازی سیاسی و رسانه‌ای مسئولیت دارند، سعی می‌کنند در بحث ورود آقای روحانی به عرصه انتخابات تردید ایجاد کنند یا درخصوص حمایت اصلاح‌طلبان از نامزدی به‌غیر از روحانی، شایعه‌پراکنی کنند.
اصول‌گرایان؛ پیروز رقابت در میدانی بی‌رقیب
خاتمی در پایان تصریح کرد: تنها امید اصول‌گرایان این است که به هر شیوه‌ای مانع از حضور روحانی در عرصه انتخابات شوند و سایر رقبا و گزینه‌ها را با رانت‌هایی که در اختیار دارند، از میدان به در کنند. اگر انتخابات سال ۹۶ یک میدان بی‌رقیب باشد، احتمال دارد اصول‌گرایان در این میدان بی‌رقیب پیروز باشند اما اگر حتی رقابتی حداقلی وجود داشته باشد، امکان ندارد که اصول‌گرایان با سابقه‌ای که دارند، پیروز شوند.