سال 98 را دقیق ببینیم
ولی‌الله شجاع پوریان (صاحب‌امتیاز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

روایت روح الله زم از حضور در فرانسه:

بعد از مکرون، سنگین‌ترین حفاظت را داشتم

به گزارش میزان، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح‌الله زم، معروف به نیما روز گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان، نماینده بانک تجارت، وکیل ابراهیم اسلامی و حمید شیر محمدی از جانبازان مدافع حرم از جمله افرادی بودند که به عنوان شاکی، مستندات و شکایت‌های خود را مطرح کردند. از طرفی رئییس دادگاه هم اعلام کرد که تعداد دیگری از شکات با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، آقای جعفری دولت آبادی دادستان پیشین تهران، آقای کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آقای غلامرضا کاتب نماینده مجلس، آقای حسن یوسفی مطلوب و خانم بهاره صادقی وتعداد دیگری از شکات اشاره کرد. روح الله زم با قرار گرفتن در جایگاه متهم خود را یک روزنامه نگار معرفی کرد و گفت که اتهام افساد فی الارض را قبول ندارد. او در مورد خود گفت: سال ۸۸ بازداشت شدم و دو ماه زندان بودم. درسال ۹۰ که به همراه پدرم و خانواده قصد سفر حج را داشتیم، از کشور خارج شدم، اما من به حج نرفتم و عازم مالزی شدم. در بین سفر من به مالزی و سفر خانواده‌ام به حج، دو الی سه روز فاصله بود و تا یک روز بعد از آنکه به مالزی برسم، خانواده‌ام از من خبری نداشت. من در مالزی مشغول تور لیدری بودم و یک ماشین خریده بودم و امور گردشگری مرتبط با توریست‌های ایرانی را انجام می‌دادم. سال ۹۱ بود که از مالزی به ترکیه رفتم و سه ماه در آنجا بودم، سپس از طریق یکی از دوستانم که در سال ۸۸ با او آشنا شده بودم، به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه کردم و در آنجا با سفیر فرانسه صحبت کردم. از آن‌ها درخواست ویزا کردم که آن‌ها به من ویزای فرانسه را دادند. بعد از آن و در شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج کرده بودم لذا با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم؛ در سال ۹۳ با سحام نیوز همکاری کردم؛ سال ۹۵ بود که با یک جمعی متشکل از مجید نیک نام ساکن آمریکا، بابک اجلالی ساکن آمریکا، شمس ساکن ترکیه، و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری راه بیندازیم. البته صحبت راه‌اندازی این سایت از سال‌های ۹۲ و ۹۳ مطرح بود، اما پول می‌خواست؛ در نهایت سال ۹۵ از سحام بیرون آمدم و آمدنیوز را شروع کردیم.
او درباره شکل گیری آمدنیوز گفت: اواسط سال ۹۵، آمدنیوز تاسیس شد و آقای شمس که ترکیه بود دوبار من را به بهانه راه اندازی بخش فارسی زبان شبکه تی‌آرتی به آنجا دعوت کرد؛ اما بعد از چند ملاقات متوجه شدم که اصلا بحث تلویزیون مطرح نیست و با شمس درگیر شدم و ارتباطم قطع شد. زم ادامه داد: بسیاری از اطلاعات رسیده به ما دریافتی بود، ظرف سه سال برخی افراد هم به آمدنیوز وصل شدند. قبل از دی ۹۶ آمدنیوز را رها کردم و تا اواسط ۹۷، کنترل آمدنیوز با من نبود و سام محمودی سرابی آن را اداره می‌کرد که گرایش کمونیستی داشت. به علت برخی اتفاقات در سال ۹۷ دوباره آمدنیوز را گرفتم. زم درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه نیز گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمد‌ها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم. آنها حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارت‌های بانکی و مشخصاتم در سایت‌های داخلی منتشر شد. پس از آن آدرس را به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قرار دادند و هر دو ماه یکبار با من قرار می‌گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای تو است. درباره شرایط ایران با من مشورت می‌کردند و در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می‌کردیم. زم در جایی از سخنانش یادآور شد: از نظر من آمریکا دولت متخاصم نیست، بلکه اسرائیل متخاصم است، در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود، ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به آمریکا بودم و قرار ملاقات نیز با او در بارسلون اسپانیا گذاشته بودیم.
در پایان رئیس دادگاه خطاب به او گفت: عناوین اتهامات ۱۷ گانه خود را به خوبی مطالعه کن و من دستور می‌دهم تا به قدر کافی با وکیلت ملاقات داشته باشی و کتاب قانون برای نوشتن دفاعیه‌ات به صورت مکتوب در اختیارت قرار دهند. سپس رئیس محکمه ختم دومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم را اعلام کرد و بیان داشت: زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می‌شود.