سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

گزارش همدلی از همدستی قدرتمندانه‌ ویروس کووید19 با ‌آنفلوآنزا

موج سوم کرونا‌ با شدت بیشتری در راه است

همدلی| گروه اجتماعی- موج سوم کرونا در راه است و مسئولان می‌گویند این موج با شدت بیشتری نیز اتفاق می‌افتد و سنگین‌تر از موج‌های قبلی است. دیروز حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به همزمانی ‌آنفلوآنزا با کووید۱۹، گفت: موج سوم کرونا با شدت بیشتری رخ خواهد داد و‌ احتمالا شاهد افزایش ناگهانی آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا باشیم.
پیام طبرسی، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری نیز سه روز پیش در برنامه کشیک سلامت با اشاره به سنگین بودن موج سوم کرونا،‌ گفت:موج سوم کرونا به مراتب سنگین‌تر از دو موج قبلی خواهد بود، چاره این بیماری فقط واکسن است و تا زمانی که تأمین شود، مجبوریم که نکات بهداشتی را رعایت کنیم.
محمدجواد دهقان نیری، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری هم اوایل مرداد‌ از بروز موج سوم کرونا با شدت بیشتر خبر داد و گفت: این موج احتمالا در پاییز شروع خواهد شد، چرا که شیوع کرونا در فصل سرد سال بیشتر است.

هشدار درباره موج سوم کرونا

پیش‌تر نیز مسئولان بهداشتی وقوع این موج را باتوجه به تعطیلات عاشورایی و مراسم محرم و همچنین بازگشایی مدارس در پاییز‌ اجتناب‌ناپذیر دانستند و نسبت به آن هشدار دادند و گفتند اگر در رعایت پروتکل‌ها سهل‌انگار باشیم، پاییز سیاهی در راه است. پاییزی سیاهی که اکنون می‌توان‌ صدای قدم‌های آرام آن را به وضوح شنید. آمار قربانیان کرونا بعد‌ از رکوردزنی بیش از ۲۰۰ قربانی در روز‌ در خرداد و تیر، امسال در اواسط مرداد روند نزولی پیدا کرد،‌ اما در چند روز اخیر آمار مبتلایان و قربانیان به ویروس کرونا‌ مجددا آرام و‌ چراغ خاموش روندی افزایشی به خود گرفته است. به احتمال زیاد این روند افزایشی پیش‌درآمد و مقدمه همان پاییز سیاهی است که پیش‌تر بارها و بارها مسئولان بهداشتی وقوع آن را هشدار داده بودند. همین چند وقت پیش بود که عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از احتمال قریب به یقین موج سوم کرونا خبر داد. مسعود مردانی نیمه دوم مرداد ماه موج سوم کرونا را پیش‌بینی کرد و گفت: رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، استفاده نکردن از ماسک، سفرهای غیرضروری و شرکت در مراسم عزاداری ماه محرم مثل سال‌های قبل می‌تواند به بروز فاجعه بینجامد و اوضاع را از این چیزی که هست بسیار بدتر کند. به گفته وی:سهل‌انگاری و برخورد غیرمسئولانه با این بیماری می‌تواند باعث شود خصوصا در فصل سرد روزهای سختی را پیش رو داشته باشیم و به احتمال قریب به یقین موج سوم بیماری اتفاق بیفتد.
حسن روحانی، رئیس جمهور نیز روز اول شهریور‌ در نشست ستاد مقابله با ویروس کرونا در تهران به موج سوم کرونا اشاره کرد و گفت:اگر دوباره دستورالعمل‌های بهداشتی را کنار بگذاریم، وارد موج سوم کرونا خواهیم شد. به امید از بین رفتن کرونا نباشیم.

دولت زمان طلایی مهار کرونا را از دست داد

با نزدیک شدن به موج سوم کرونا برخی از مسئولان بهداشتی با هشدار به این موضوع آن را قوی‌تر از دو موج پیشین دانسته و با یادآوری اتفاقات گذشته و سهل‌انگاری در مهار ویروس کرونا، زبان به گلایه گشوده‌اند و دولت را مسبب وضعیت موجود معرفی کردند.
حسین قشلاقی،‌ در مورد موج سوم کرونا با انتقاد از دولت و‌‌ با اشاره به خستگی و فرسودگی شدید کادر درمان، به مهر گفت:‌ متاسفانه در ابتدای شیوع ویروس کرونا دولت آن طور که باید با وزارت بهداشت هماهنگ نبود و این امر سبب شد تا زمان طلایی مهار اپیدمی کرونا یعنی بازه زمانی ۲۰ اسفند تا ۲۰ فروردین را که به طور ذاتی هر ساله تعطیل است، از دست بدهیم. اگر دولت در بازه زمانی فوق قرنطینه سخت را اعمال می‌کرد؛ موج اول کرونا با ابتلا و فوتی کمتری همراه بود و کادر درمان با این حجم از فشار کاری طاقت‌فرسا مواجه نمی‌شد.
قشلاقی‌‌ با اشاره به بازگشایی مدارس، ادامه داد: اشتباه دیگری که به افزایش ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا دامن می‌زند، بازگشایی مدارس است که ریسک بالایی دارد، در حالی که عدم بازگشایی خود عامل کنترل کننده‌ای در کاهش آمارهای موج سوم کرونا بود.
وی با بیان این‌که بازگشایی مدارس تصمیم عجولانه‌ای بود، خاطرنشان کرد: یکی از عوامل موثر در کاهش و کنترل موج سوم کرونا عدم بازگشایی مدارس بود که متاسفانه دولت بدون در نظر گرفتن فرسودگی شدید کادر درمان این ریسک خطرناک را پذیرفت و نگرانی شدیدی را برای کادر درمان کشور ایجاد کرد.

موج‌های پیشین کرونا چگونه بودند؟

لازم به یادآوری است موج اول کرونا که همزمان بود با اعلام ورود این ویروس به کشور در اسفند آغاز شد، و حتی تا اردیبهشت نیز کشیده شد. موج دوم کرونا نیز از اواخر خرداد‌ و اوایل تیر آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در بر گرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود، به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و‌ قربانیان ویروس از مرز ۲۰۰نفر در روز نیز عبور کرده بود. در این موج ویروس مهاجم‌تر شده و نسبت به موج اول تاخت و تازش بیشتر شده بود.
اکنون نیز از موج سوم کرونا در روزها و هفته‌های آتی سخن به میان آمده است موجی که مسئولان و متخصصان‌ بهدشتی می‌گویند سنگین‌تر از دو موج قبلی است و به تبع، تبعات آن نیز سنگین‌تر خواهد بود‌‌.
کروناویروس جدید در دو‌ موج پیشین خود نشان داد ویروس بی‌رحمی است و هیچ گونه مصونیتی در برابر آن وجود ندارد، موج سوم کرونا همزمان شده است با آغاز ماه‌های سرد در کشور، بنابراین‌ بیم آن می‌رود این ویروس با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا دست به دست هم بدهد و تلفات سنگین‌تری را از خود به جا بگذارد‌.
بدیهی است با نزدیک شدن به فصل پاییز و موج سوم کرونا‌ ، عدم رعایت اصول بهداشتی و رعایت‌ فاصله فیزیکی، اوضاع را بغرنج‌تر خواهد کرد و به سمت وضعیت قرمز خواهد کشاند.