هراس از یک استعفای احتمالی
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1538

مرگ یک دانش‌آموز مبتلا به کرونا، هم‌زمان با عذرخواهی وزیر آموزش‌وپرورش

کووید19 به مدارس رسید؟

همدلی| مرگ یک دانش‌آموز مبتلا به کرونا یک بار دیگر آموزش‌وپرورش را مقابل اما و اگرها و انتقادهای مربوط به بازگشایی مدارس قرار داد. در روزهای گذشته هم خبرهایی مبنی بر مبتلا شدن چند دانش‌آموز دیگر به کرونا در رسانه‌ها شنیده شد. این درحالی است که این روزها این وزارتخانه درگیر حواشی مربوط به طرح جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی است طوری‌که وزیر برای این تغییر عذرخواهی کرد.
این روزها آموزش‌وپرورش روزهای آرامی ندارد و دائم با یک حاشیه جدید روبه‌رو می‌شود که بسیاری از آن‌ها هم مربوط به تصمیمات بحث برانگیز این وزارتخانه است. در همان روزهای اول شروع سال تحصیلیِ جدید که عدم اتخاذ تصمیم مشخص سبب سردرگمی خانواده‌ها برای حضور در مدارس شد تا تغییرات روی جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی، تغییراتی که سبب شد وزیر آموزش‌وپرورش روز گذشته در نشستی که داشت نسبت به آن عذرخواهی کند. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، «محسن حاجی‌میرزایی» دراین‌باره گفت که «یک بی‌سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام ‌شده است لذا از این بابت عذرخواهی می‌کنیم و آن را اصلاح می‌کنیم. اعتقاد داریم که در این شرایط سخت به تمام فعالیت‌هایی که آموزش‌وپرورش با تمرکز بر دختران انجام می‌دهد، توجه شود.»
اما حالا مرگ یک دانش‌آموز گتوندی پای این وزارتخانه را به اما و اگرهای مربوط به تصمیمات بازگشایی مدارس مجدد باز کرده است. مرگی که به‌نظر می‌رسد بر اثر ابتلای وی به ویروس کرونا و البته وجود یک بیماری زمینه‌ای باشد. در همین رابطه روز گذشته فرماندار گتوند به ایسنا گفت که «این دانش‌آموز، پسر هشت‌ساله‌ای بود که از بدو تولد بیماری قلبی داشته است. وضعیت خوبی داشت و با بازگشایی مدارس، تنها یک روز آن هم در یک کلاس چهار نفره مقطع دوم در دبستان ولایت منطقه ترکالکی حضور پیدا کرده بود. دانش‌آموز در روز چهارشنبه (۱۹ شهریورماه) به دلیل عارضه قلبی (سکته) به بیمارستان کارون گتوند منتقل شد که در همین بیمارستان، عملیات احیا برای وی انجام شد. سپس به بیمارستان گنجویان دزفول و پس از آن به بیمارستان گلستان اهواز انتقال یافت، اما متاسفانه این کودک در بیمارستان گلستان اهواز فوت کرد.»
عبدالرضا احسانی‌نیا در خصوص مراحل انجام تست کرونا برای این دانش‌آموز عنوان کرد: «تست کرونای وی در دو مرحله منفی بود و بار سوم، مثبت بوده است. مقرر شده که تست کرونا برای همکلاسی‌های این دانش‌آموز انجام شود و فعلا مدرسه ولایت برای مدت یک هفته تعطیل شده است.»
این در حالی است که در روزهای قبل از این حادثه هم از شهرستان سلسله در استان لرستان خبرهایی مبنی بر مبتلا شدن تعدادی از دانش‌آموزان به کرونا به گوش رسید.
چند روز قبل خبرگزاری مهر به نقل از افشین ترکارانی، سرپرست فرمانداری سلسله دراین‌باره نوشت که به‌طور کلی «از ۱۵شهریور تا دیروز(21شهریور) ۳۹ ‌دانش‌آموز این شهرستان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. در روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه ۱۸ دانش‌آموز در این شهرستان کرونایی شدند و  بیشترین آمار مبتلایان در بین دانش‌آموزان مربوط به مقطع ابتدایی است. دانش‌آموزان مبتلا شده بین ۷ تا ۱۷ سال سن دارند و همه دانش‌آموزان مبتلا به کرونا در شهرستان سلسله جز کسانی بودند که مدرسه رفته‌اند.»
صحبت‌هایی که بلافاصله توسط آموزش‌وپرورش لرستان تکذیب شد و آن‌ها با انتشار یک بیانیه در واکنش به گفته‌های سرپرست فرماندار سلسله و ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در مدرسه نوشتند که «هيچ گونه ارتباطي بين ابتلاي دانش‌آموزان اعلام شده مبتلا به كرونا با بازگشايي مدارس وجود ندارد.»
در بخش ديگري از اين اطلاعيه توضيح داده شده است: «در بحث نتايج اعلامي آزمايش تشخيص كرونا مورخ ۲۱ و ۲۲ شهريور از سوي شبكه بهداشت شهرستان سلسله در خصوص مثبت بودن ابتلاي ۱۸دانش‌آموز، پس از بررسي‌ها و پيگيري‌هاي انجام شده از طريق مديران مدارس مشخص شد كه تنها يك نفر از دانش‌آموزان و آن هم در يكشنبه گذشته صرفا جهت تحويل كتاب به مدرسه مراجعه كرده و نتيجه مثبت ابتلاي ۲۱ دانش‌آموز ديگر به ويروس كرونا نيز قبل از بازگشايي مدارس به آنان اعلام شده است.»
آن‌چه به‌نظر می‌رسد در شرایط پیش آمده پاسخ‌های ضدونقیض مسئولان سبب شده به حواشی بیشتر دامن زده شود.