هراس از یک استعفای احتمالی
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1538

رئیسی و قالیباف در نشست سران مهمان روحانی بودند

رقبا بر سر میز پاستور

همدلی| دیروز عصر روسای سه قوه با دستور جلسه‌ای غیر اقتصادی گردهم جمع شدند. این اولین جلسه‌ای است که روسای قوا در سال 99 با یکدیگر دور یک میز می‌‌نشینند البته پیش از این جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار می‌‌شد که تنها موضوعات اقتصادی محور جلسه بود. این برای چندمین بار است که رقبای انتخاباتی دور هم جمع می‌‌شوند. روحانی، رئیسی و قالیباف هر سه در سال 96 رقبای یکدیگر برای رسیدن به پاستور بودند. رقابت شدید بین آن‌ها در روزهایی که مناظره‌‌های انتخاباتی در حال برگزاری بود، گاهی به تنش کشیده می‌‌شد. حالا این سه رقیب به عنوان سه رئیس قوه گرد هم جمع‌‌شده‌‌اند. نشست دیروز، نخستین جلسه مشترک روسای قوه مجریه، قضائیه‌‌ و مقننه در سال ۹۹ است و قالیباف برای نخستین بار به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست سران سه قوه حضور پیدا کرد. در این نشست آخرین اوضاع و تحولات داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی بررسی و سران سه قوه درباره راهکارهای حل مسائل کشور با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. سابقه برگزاری جلسات منظم بین سران سه قوه به پیش از این باز می‌گردد.
آذر97 جلساتی بین سران سه قوه، به میزبانی مجلس برای تعدیل بودجه ۹۸ برگزار شده بود. بهروز نعمتی در حاشیه این جلسه گفته بود: «در جلسه غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مورد بودجه سال ۹۸ توضیحاتی مطرح شد. با توجه به این که مقام معظم رهبری تذکراتی را به دولت برای تعدیل بودجه سال ۹۸ داده بودند، موارد در طول هفته‌ گذشته در جلساتی بین سه قوه و مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفت.» او توضیح داده بود: «جمع‌بندی این است که ما نیازمند بودجه واقعی هستیم که بر اساس آن اقدامات تولیدی و عمرانی انجام شود و باید بتوانیم مشکلات بازنشستگان را حل کنیم. با توجه به فشارهای آمریکایی‌ها باید بتوانیم مشکلات را به حداقل برسانیم و با توجه به جمع‌بندی‌های انجام شده امیدواریم این بودجه منشأ اثر باشد.»
در همین راستا در دو سال اخیر هم علاوه بر جلسه سران قوا، جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای بررسی و کاهش فشارهای معیشتی برگزار شده بود. این شورا اردیبهشت 97 برای تصمیم‌سازی درباره معضلات اساسی اقتصاد کشور تشکیل شده و در حال حاضر در خصوص امور اساسی کشور جای نهادهایی چون هیأت دولت، مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی و شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌گیری می‌کند. نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی پنجم خرداد ۹۷ برگزار شد. پس از آن هم فروردین 98 جلسه این شورا درباره بنزین دو نرخی و سهمیه‌بندی برگزار شد.
همچنین اردیبهشت 99 جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست روحانی و با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه و دیگر اعضا برگزار شد. در این جلسه اعضای شورا خواستار صرفه‌جویی در هزینه‌های بودجه و تداوم تخصیص منابع برای پرداخت هزینه‌های حقوق و همچنین یارانه‌های حمایتی و معیشتی به خانوارهای دارای شرایط شدند.
حسن روحانی در این جلسه بر ضرورت پرداخت بهنگام حقوق و مستمری کارکنان و بازنشستگان و همچنین توجه به الزامات سال کنونی در زمینه جهش تولید و تحرک اقتصادی و مدیریت بودجه سال 99 در این چارچوب، تاکید کرد.
تاکید بر لزوم استمرار اجرای طرح‌های اشتغال‌زا و عمرانی در کشور از دیگر محورهای مورد تایید اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی در این جلسه بود. مرداد ماه99 هم بعد از خبرهایی که درباره وعده گشایش اقتصادی و شروع آن از سوی رئیس جمهور مطرح شد جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا با حضور سران سه قوه و به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد.