سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

مردم بلاروس به آغاز دوره ششم ریاست جمهوری لوکاشنکو معترض‌اند

تصمیمات تازه درباره آخرین دیکتاتور اروپا

همدلی| شش دوره‌ای شدن ریاست جمهوری الکساندر لوکاشنکو برای بلاروس دردسر شده است. مردی که آخرین دیکتاتور اروپا لقب گرفته مردم را عصبانی کرده است. بعد از آن که او دوباره بعد از یک انتخابات ریاست جمهوری را به دست گرفته بسیاری از مردم در شهرهای مختلف بلاروس عصبانی شده‌اند و به خیابان‌‌ها آمده‌اند. در عین حال اروپا اعلام کرده که در روابطش با بلاروس تجدید نظر می‌کند و حالا به نظر می‌رسد که بلاروس وارد مرحله انزوا می‌شود. انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه برگزار شد و کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس را پیروز انتخابات اعلام کرد. پس از پایان زمان اخذ رای، هزاران تن از مخالفان لوکاشنکو در شهرهای مختلف بلاروس به خیابان‌ها آمدند و با پلیس ضد شورش درگیر شدند. تاکنون دو نفر در جریان اعتراض‌‌ها کشته، ده‌ها تن زخمی و هزاران نفر بازداشت شده‌اند. به نوشته رویترز، هیچ‌کدام از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس مورد تایید ناظران بین‌المللی نبوده است. تیخانوسکایای ۳۷ ساله که پیشتر احتمال داده بود که در انتخابات تقلب شود، دیروز خطاب به هواداران خود گفت: ما در اکثریتیم و لزومی ندارد که در خیابان‌های شهر خونریزی شود. بیایید با کمک یکدیگر از حق انتخاب خود دفاع کنیم. رئیس جمهوری بلاروس مخالفان خود را به وابستگی به کشورهای دیگر متهم کرده و مشخصاً تیخانوسکایا را «دخترک بیچاره»‌ای خوانده که آلت دست «اربابان خارجی» است. تحلیل‌گران به رویترز گفته‌اند که لوکاشنکو حاضر است به هر قیمتی که شده در قدرت باقی بماند و دستگیری این افراد می‌تواند پیش زمینه‌ای برای برخورد شدیدتر با مخالفان پس از پایان رأی‌گیری باشد. لوکاشنکو، حامیان گروه مخالف را که به نتیجه انتخابات معترض هستند، گوسفندانی نامید که از خارج از کشور کنترل می‌شوند.

بازنگری روابط اتحادیه اروپا با بلاروس

کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که مناسبات اتحادیه اروپا با بلاروس درپی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، مورد بازنگری قرار می‌گیرد. به گزارش رویترز، سخنگوی کمیسیون اروپا با اعلام این خبر، در عین حال درمورد احتمال تحریم بلاروس، اظهارنظری نکرد. سخنگوی کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپاست، در یک نشست خبری گفت: همه موضوعات مرتبط با روابط بین اتحادیه اروپا و بلاروس به واسطه وقایع تاسف‌بار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه (بلاروس)، تحت بازنگری قرار دارد. وی با اشاره به آماده شدن بیانیه مشترک ۲۷کشور عضو اتحادیه اروپا در مورد بلاروس، زمان دقیق انتشار آن را اعلام نکرد. اورسولا فون در لاین ‌‌رئیس کمیسیون اروپا در توئیتی در مورد اعتراض‌‌های بلاروس نوشت: آزار و سرکوب خشونت‌بار معترضان مسالمت‌آمیز، جایی در اروپا ندارد. حقوق اساسی در بلاروس باید رعایت شود. از مقام‌‌های بلاروسی می‌خواهم تضمین دهند که آرا انتخابات، به درستی شمارش و منتشر می‌شود.جوسپ بورل ‌‌مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به اعتراض‌‌های بلاروس توئیت کرد: خشونت نامتناسب و غیرقابل قبول دولت علیه معترضان مسالمت آمیز در بلاروس باید بی‌درنگ متوقف و حقوق اساسی رعایت شود. لازم است آرای انتخابات ریاست جمهوری بلاروس به دقت شمرده شود و نتایج منعکس کننده انتخاب مردم باشد. در این میان، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس هشدار داد که مقام‌‌های این کشور اجازه نمی‌دهند بلاروس با بی‌ثباتی ناشی از اعتراض‌‌های مردمی، چند پاره شود.

خروج رهبران مخالف

دیروز وزیر امور خارجه لیتوانی خبر داد که رقیب اصلی رئیس جمهوری بلاروس به عنوان رهبر مخالفان این کشور به لیتوانی رفته و در سلامت است. لیناس لینکویسیوس (Linas Linkevicius) در توئیتی نوشت که اسوتلانا تیخانوسکایا به لیتوانی رفته و در سلامت است. وی پیشتر گفته بود که خود و نه الکساندر لوکاشنکو را برنده انتخابات بلاروس می‌داند. تیم انتخاباتی وی پس از آنکه ساختمان کمیسیون انتخابات را ترک کرد، قادر به تماس تلفنی با او نبودند. دولت بلاروس نیز اعلام کرده بود که طرح ترور تیخانوسکایا را خنثی کرده است. از دو روز گذشته و پس از پایان انتخابات و اعلام پیروزی مجدد لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری، طرفداران رقیب شکست خورده در خیابان‌‌های شهرهای بلاروس به روند برگزاری انتخابات اعتراض کرده و با پلیس درگیر شده‌اند که تاکنون 2 تن کشته، ده‌‌ها تن مجروح و هزاران تن بازداشت شده‌اند.
کریستوفر میلر خبرنگار تارنمای آمریکایی بازفید (Buzzfeed) ساعاتی پیش در صفحه توئیتر خود نوشت که ورونیکا تسپکالو (Veronika Tsepkalo) را به بازداشت تهدید کرده بودند و او نیز بلاروس را ترک کرده است. از میان سه خانم رقیب الکساندر لوکاشنکو تنها ماریا کولسنیکووا (Maria Kolesnikova) در مینسک حضور دارد. تسپکالو در مورد ادامه رهبری مخالفان و آنچه که پس از خروج وی از میهنش پیش خواهد آمد، گفت: مردم باید برای حقشان بجنگند.
به نوشته میلر، تسپکالو یکشنبه این هفته (۱۹ مرداد) برای شرکت در انتخابات و دیدار با فرزندانش به مسکو رفت. وی سپس به بلاروس بازگشت و پس از آنکه چند تن از اعضای ستاد انتخاباتی‌اش را دستگیر کردند، کشورش را ترک کرد. به گزارش بامداد سه‌شنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی روسی لنتا رو، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس شامگاه دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بلاروس24 گفت که در اعتراضات در شهرهای بلاروس معتادان و مست‌‌ها شرکت کردند. لوکاشنکو گفت که در جریان اعتراضات، ماموران امنیتی چند هزار نفر را دستگیر کردند. وی افزود: آنها نیاز به قربانی دارند. ما سازمان‌دهندگان را که پنهان شده و از دور اعتراضات را هدایت کرده و سپس فرار می‌کردند دستگیر کردیم. به گفته لوکاشنکو سه هزار نفر دستگیر شدند که نیمی از آنان در مینسک دستگیر شده‌اند. بسیاری از آنها مست و خمار بودند؛ واقعا این موضوع ناراحت کننده است.
رئیس جمهوری بلاروس همچنین گفت که برخی از شرکت کنندگان در اعتراضات از لهستان، انگلیس و چک بودند و از این کشورها اعتراضات هدایت می‌شد.لوکاشنکو گفت که اجازه برپایی انقلاب رنگی در بلاروس را نخواهد داد. در همین حال به گزارش رسانه‌‌های روسی، عصر دیروز زد و خوردها در مینسک ازسرگرفته شد. ماموران امنیتی شامل نیروی داخلی وزارت کشور و ماموران پلیس و آمون (نیروی ویژه ضدشورش) در چند خیابان مرکز مینسک مستقر شده بودند.
به گزارش ریانووستی، در میدان پوشکین مینسک ماموران امنیتی با گروهی از معترضان درگیر شدند و نیروهای امنیتی از حرکت معترضان به مناطق دیگر در مرکز مینسک جلوگیری کردند.
در جریان اعتراضات دیروز در مینسک از گاز اشک‌آور، نارنجک‌‌های ویژه پرصدا و گلوله‌‌های پلاستیکی استفاده شد و در زمان حاضر صدای انفجارها از چند نقطه پایتخت بلاروس همچنان به گوش می‌رسد. دفتر مطبوعاتی وزارت کشور بلاروس هم عصر دیروز از کشته شدن یک معترض در زد و خوردهای مرکز مینسک خبر داد. بر اساس این گزارش، در اعتراضات دوشنبه در مینسک، حدود یکهزار نفر شرکت داشتند. همچنین برخی رسانه‌‌ها از ناکام ماندن ترور سوتلانا تیخانوسکایا نامزد مخالفان دولت در انتخابات ریاست جمهوری خبر دادند. در گزارش این رسانه‌‌ها ازجمله یاندکس گفته شد که کاگ‌ب (سازمان امنیت بلاروس) از ترور تیخانوفسکایا جلوگیری کرد.

تبریک رهبران آسیای مرکزی

در همین حال رهبران برخی از کشورهای آسیاسی مرکزی که خود متهم به دیکتاتوری هستند از جمله روسای جمهوری قزاقستان، ‌قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان به الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفتند. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری فرغانه،‌ این رهبران آسیای مرکزی در پیام‌های تبریک خود تاکید کردند که نتیجه انتخابات بلاروس حاکی از حمایت مردمی گسترده در آن کشور از مسیری است که لوکاشنکو در پیش گرفته است.در پیام امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان برای لوکاشنکو آمده است: پیروزی شما در انتخابات ریاست جمهوری گواهی بر شناخت عمومی از سهم بزرگ شما در توسعه و تقویت حاکمیت بلاروس، درست بودن سیاست دوراندیشانه در این سمت است که شما در این راستا با هدف بهبود زندگی شهروندان و اعتبار و نفوذ آن در عرصه بین‌المللی انتخاب کرده‌اید.
رحمان افزود: باعث خوشحالی اینجانب است که کار مشترکمان را در گسترش و تعمیق روابط دوستانه و همکاری‌‌های متقابل بین تاجیکستان و بلاروس که هم اکنون با روحیه مشارکت استراتژیک با موفقیت در حال توسعه است، ابراز نمایم. ما نگاهی مثبت و خوش‌بینانه نسبت به آینده روابط چند جانبه بین دو کشور داریم و وظیفه اصلی دوره آینده را در غنی سازی موثر آنها با نمونه‌‌های سازنده همکاری به نفع ملت خود می‌بینیم. قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان نیز در پیام خود برای لوکاشنکو ابراز اطمینان کرد که نتایج انتخابات که در اوضاع سیاسی دشوار برگزار شده است، حمایت مردمی از مسیر راهبردی اتخاذ شده از سوی لوکاشنکو با هدف تقویت حاکمیت و استقلال بلاروس را اثبات می‌کند.