سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

اطلاعات جعبه سیاه، آماده انتشار است

رازگشایی از سقوط هواپیمای اوکراینی، در انتظار نظر ایران

همدلی| اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ساقط شده، به طور کامل در فرانسه تجزیه و تحلیل شده و آماده انتشار است. این در حالی است که انتشار رسمی این اطلاعات به تصمیم تهران بستگی دارد. در همین زمینه وزیر امور خارجه کانادا بر لزوم انتشار تمام داده‌های جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی توسط ایران تاکید کرد. فرانسوا فیلیپ شامپاین وزیر امور خارجه کانادا در توئیتی با اشاره به دیدار هیات ایرانی با طرفین ذی‌نفع حادثه هواپیمای اوکراینی مدعی شد که ایران باید عواقب حادثه رخ داده را قبول کرده و بار دیگر بر لزوم انتشار تمام داده‌های جعبه سیاه توسط ایران تاکید کرد. بر این اساس، در بیانیه‌ای که پس از اولین دیدار هیات ایرانی با طرفین ذی‌نفع منتشر شده است، طرفین بر پایبندی به تعهدشان نسبت به تداوم همکاری تاکید کرده‌ و از ایران خواسته‌اند تا غرامت کامل حادثه این هواپیما را پرداخت کند.همچنین در این بیانیه از ایران خواسته شده تا مطابق با استانداردهای بین‌المللی تحقیقاتی کامل، بارز و مستقل انجام دهد.
از طرفی رئیس هیئت امنیت حمل و نقل کانادا نیز از ایران خواست تا اطلاعات به دست آمده از جعبه‌‌‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را منتشر کند. به گزارش ایسنا، کتی فاکس رئیس هیئت امنیت حمل و نقل کانادا در پی بازیابی و رمزگشایی موفقیت آمیز اطلاعات جعبه‌‌‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه گفت که کار در پاریس به پایان رسیده است اما تحقیقات هنوز پایان نیافته است. او ادامه داد که سوال‌‌‌های زیادی هست که باید به آن‌‌‌ها پاسخ داد و بستگان جان باختگان و بسیاری دیگر منتظرند بدانند چه اطلاعاتی به دست آمده است، بنابراین ما درخواست کرده‌ایم که اطلاعات جعبه‌‌‌های سیاه هر چه زودتر منتشر شود. بنا به گفته فاکس، بند ۱۳ معاهده بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی به هیئت امنیت حمل و نقل کانادا اجازه نمی‌دهد که بدون رضایت ایران اطلاعات به دست آمده را منتشر کند.
از سوی دیگر وزیر خارجه اوکراین نیز گفت‌وگوی طرفین ذی‌نفع حادثه هواپیمای اوکراینی با هیات ایرانی را سازنده خواند. به گزارش رویترز، دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین روز جمعه در این مورد اشاره کرد که این مذاکرات، ۱۱ساعت به طول انجامید و در کل سازنده بوده است. به نقل از این مقام ارشد اوکراینی طرفین بر سر مفاد جلسات آتی نیز به توافق رسیده‌اند. دفتر دادستان عمومی اوکراین اعلام کرده که دور آتی مذاکرات در ماه اکتبر برگزار خواهد شد. کولبا مدعی شد که اگر مذاکرات با ایران ناموفق باشد، به دادگاه بین‌المللی خواهیم رفت و شکی ندارم که عدالت را اجرا می‌کنیم و این گزینه دوم‌ ماست. او تصریح کرد که گزینه اول مذاکره با ایران، پیدایش راه‌ حل تمام مشکلات و پرداخت غرامت است، که ما شاهد بودیم ایران مایل به مذاکراتی جدی و بنیادین است. وزیر خارجه اوکراین همچنین اعلام کرد که این کشور به دنبال دریافت غرامت حداکثری از ایران بابت حادثه هواپیمای اوکراینی است. او همچنین اشاره کرد که ما نهایتا به عدالت دست خواهیم یافت و اهمیتی ندارد که چه مقدار وقت و تلاش صرف آن شود.
جعبه‌‌‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که در دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایران به اشتباه مورد هدف قرار گرفته و منجر به جان باختن تمام ۱۷۶ سرنشین آن شد، چندی پیش برای تحلیل و بررسی به فرانسه فرستاده شده بود که نهایتا در هفته گذشته مراحل تجزیه و تحلیل اطلاعات آن به پایان رسید.