سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

رونمایی ژاپن از نسل جدید قطار سریع‌السیر

ژاپن از نسل جدیدی از قطارهای سریع‌السیر خود رونمایی کرده است که می‌توانند در صورت بروز سوانح طبیعی، بدون نیاز به منبع انرژی بیرونی به مسیر خود ادامه دهند.
این قطار جدیدترین مدل قطارهای موسوم به شینکانسن به شمار می‌رود که مجهز به یک باتری درونی است. این باتری قطار را قادر می‌سازد تا در صورت بروز حوادث طبیعی همچنان به کار خود ادامه دهد. تعبیه باتری، به‌نحوی‌که بتواند قطار را برای حرکت در ادامه مسیر تغذیه کند، برای اولین بار است که انجام می‌شود. تا پیش‌ازاین باتری قطارهای سریع‌السیر عمدتاً تنها می‌توانستند چراغ‌های اضطراری و تجهیزات ارتباطاتی و رادیویی را برای مدت معینی روشن نگه‌دارند. مسئولان پروژه گفته‌اند که قطار نسل جدید با استفاده از باتری جایگزین البته نمی‌تواند به حداکثر سرعت خود برسد، اما می‌تواند در صورت بروز سانحه طبیعی بدون نیاز به منبع انرژی خارجی مسافران را به ایستگاه بعدی یا یک محل امن برساند.
ژاپن ازجمله کشورهایی است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود عموماً با بلایای طبیعی همچون زلزله، طوفان و سونامی مواجه است.
قطارهای نسل جدید در اصل برای مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو طراحی‌شده بودند. هرچند این مسابقات به دلیل همه‌گیری کرونا به تعویق افتاد، اما این قطارها روز اول ژوئیه مطابق با برنامه قبلی وارد ناوگان ریلی ژاپن شدند. این مدل قطار که می‌تواند با سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند، نمونه توسعه‌یافته‌ای از قطارهای سریع‌السیر به شمار می‌رود که حدود ۱۳ سال است در خدمت شبکه حمل‌ونقل ریلی ژاپن قرار دارد.
این مدل که بین شهرهای توکیو و اوزاکا مشغول کار است در آزمایش‌های اولیه رکورد سرعت ۳۶۰ کیلومتر در ساعت را شکسته است، بااین‌حال در فعالیت خود از حداکثر سرعت ۲۸۵ کیلومتر بر ساعت تجاوز نخواهد کرد. قطارهای شینکانسن در طول بیش از ۵۰ سال فعالیت، بیش از ۱۰ میلیارد مسافر را جابه‌جا کرده‌اند. این در حالی است که در این مدت حتی یک سانحه منجر به جرح یا فوت در این قطارها ثبت‌نشده است.