سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

در نشست بررسی مشکلات و ارائه راه‌حل برای چالش‌های «طرح افق» عنوان شد:

پیشنهاد تخصیص سهمیه صنایع پتروشیمی و شیمیایی بر اساس ساز و کار بازار

اصفهان – خبرنگار همدلی:در نشست بررسی مشکلات و ارایه راه حل برای چالش‌های طرح افق عنوان شد؛ بهترین راه برای تخصیص سهمیه مواد اولیه صنایع شیمیایی و پتروشیمی، استفاده از سازوکار بازار یعنی استفاد ه از مکانیزم عرضه، تقاضا و قیمت است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست که به همت کمیسیون توسعه و بهبود محیط کسب و کار و با حضور مسئول سامانه تجارت داخلی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، کارشناس مسئول پتروشیمی دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت، کارشناسانی از سازمان صمت استان و جمعی از فعالان بخش خصوصی صنایع پتروشیمی برگزار شد، اصغر اخوان مقدم، نایب رئیس کمیسیون توسعه و بهبود محیط کسب و کارهدف از برگزاری این نشست را آگاهی مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت از دغدغه‌ها و مسایل فعالان واحدهای پتروشیمی استان اصفهان از نزدیک و به صورت ملموس تر بیان نمود. وی با بیان ‌‌این‌که گاهی تغییرات ساده مسایل زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد کرد، بر ضرورت ایجاد ساز و کاری برای واحدهای تولیدی که در گذشته بنا به دلایلی فعالیت شفافی نداشته اند و در حال حاضرتمایل به شفافیت سازی دارند، تاکید کرد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان همچنین بر ضرورت افزودن اصناف به طرح افق و تکمیل این زنجیره تاکید کرد.
وی کمک دولت به شفاف شدن فعالیت واحدهای تولیدی غیرشفاف که بنا به دلایل مختلف از جمله عدم توانایی خرید مواد اولیه از طرق قانونی صورت گرفته را، موجب حذف واسطه‌ها و دلالان از زنجیره تامین مواد اولیه دانست و تصریح کرد: اگر این نوع شرکت‌ها از سوی دولت حمایت نشوند، هنر واسطه گری آنها افزایش یافته و در هر صورت دولت مجبور خواهد شد این نوع واحدها را به مسیر شفافیت بازگرداند.
عضوهیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان گفت: تعطیلی واحدها در اثرعدم موفقیت خرید مواد اولیه در بورس، ناعادلانه بوده و دولت نباید اجازه دهد واحدهای تولیدی به سادگی حذف شوند. شایان ذکر است نایب رئیس کمیسیون با تاکید بر ‌‌این‌که این جلسه به منظور ارایه راه حلی موردی برای کمک به رفع مشکلات متعدد کنونی فعالان صنایع شیمیایی و پتروشیمی برگزار شده است، افزود: کلیه واحدهای تولیدی با نفس این نوع عملکرد مخالف بوده و راه حل ساز و کار بازار را پیشنهاد می‌دهند.
در این نشست اطلاع از میزان کاهش سهمیه و علت آن پیش از روز ورود به بورس، اصلاح پشتیبانی این طرح یا واگذاری پشتیبانی به شهرستان‌ها، ارائه راهکار تخصیص سهمیه برای واحدهایی که در سال گذشته موفق به ثبت اطلاعات نشده اند، ایجاد ساز و کاری برای تخصیص سهمیه به شرکت‌های تازه تاسیس و امکان افزایش ظرفیت سهمیه از جمله موارد طرح شده از سوی حاضرین این نشست بود.