جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1514

همایش بین‌المللی هنر مقام ازبکستان فراخوان داد

همدلی| دومین همایش بین‌المللی هنر مقام کشور ازبکستان، از ۱۵ تا ۲۰ شهریور (پنجم تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۰) در شهر سبز کشور ازبکستان برگزار می‌شود. همایش بین‌المللی هنر مقام به منظور همه‌گیر و مردمی کردن یکی از شاخه‌های کمیاب و ارزشمند موسیقی کلاسیک شرق و هنر موسیقایی مقامات بنیان‌گذاری شده است. این امر شامل حفظ و توسعه و همچنین ارتقای سطح اجتماعی این هنر در منظر جوانان، تحکیم روابط دوستانه بین ملت‌ها، ایجاد همکاری‌های علمی و خلاقانه توسعه فرهنگ و روابط مرتبط در سطح بین‌الملل است. همایش بین‌المللی هنر مقام از سال ۲۰۱۸ و به صورت دوسالانه به وسیله وزارت فرهنگ ازبکستان، در شهر سبز برگزار می‌شود. مراسم پیش بینی شده در همایش شامل موارد زیر است: ۱- کنفرانس علمی ـ عملی با عنوان نمایه توسعه هنر مقام: بنیان‌های تئوری و عملی. ۲- مسابقه برای گروه‌های مقام‌نواز، خوانندگان و اجراهای بی‌کلام. ۳- کنسرت‌های تکنوازی اساتید ازبکستانی و جهانی. گروه‌های موسیقی (متشکل از حداکثر ۷ نفر)، خوانندگان سولو و تکنوازهای مقام، موسیقیدان ۔ اندیشمندان و پژوهشگران، مدیران فستیوال ها، مدیران حوزه موسیقی، روزنامه نگاران به همایش جهانی هنر مقا دعوت می‌شوند.
پژوهشگران، موسیقیدانان مشهور جهانی، تیم‌های خلاق، آهنگسازان، متخصصان این حوزه و میهمانان افتخاری می‌توانند بوسیله دعوتنامه برگزار کننگان همایش در آن حضور یابند. برای این منظور بایستی فرم شرکت کننده خاص از طریق وبگاه کمیته برگزاری همایش به نشانی maqoforum.uz تکمیل و همراه برنامه‌های اجرایی و نمونه محتوا ارسال شود. کمیته برگزاری لیست میهمانان و شرکت‌کنندگان واجد شرایط را تا تاریخ ۱۰ مرداد (اول آگوست) اعلام می‌کند. کمیته برگزاری مسوولیت هزینه‌های در محل (شامل تغذیه، اسکان و حمل و نقل) را به عهده می‌گیرد. همچنین برگزار‌کنندگان همایش می‌توانند در مواردی هزینه بلیط هواپیما از مقاصد بین‌المللی را متقبل شوند. حضور داوران بین‌المللی شامل هفت نفر برای ارزیابی کیفیت اجرای شرکت‌کنندگان، به وسیله کمیته اجرایی هماهنگ شده است. مهمترین توانایی‌های مورد ارزیابی بشرح زیر است: ۱- توانایی اجرای «مقام» با اصالت و برخاسته از موسیقی ملی۲- اجرای موسیقی کلاسیک شرق ٣- توانایی های اجرا کنندگان
در مراسم پایانی همایش، برندگان بخش مسابقه با اهدای دیپلم افتخار و لوح تقدیر و مبالغ زیر معرفی می‌شوند: جایزه بزرگ: ۱۵ هزار دلار امریکا مقام اول: ۱۰ هزار دلار آمریکا (به هر کدام از دو برگزیده)
مقام دوم: ۷ هزار دلار أمریکا (به هر کدام از دو برگزیده) مقام سوم: ۵ هزار دلار أمریکا (به هر کدام از دو برگزیده)
همچنین در بخش پایانی مراسم برای تشویق و حمایت از شرکت کنندگان نامزد شده در هر یک از بخش‌های خواننده حرفه‌ای مقام، «نوازنده حرفه‌ای مقام»، «استاد حرفه‌ای مقام»، «مبلغ حرفه‌ای مقام»، «هنرمند جوان حرفه‌ای مقام»، آهنگساز حرفه‌ای مقام معرفی و تجلیل می‌شود.