جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1514

صندوق اعتباری هنر خبر از پرداخت حق بیمه سه ماهه اول هنرمندان داده بود اما...

وعده‌هایی که هنوز محقق نشده است

همدلی| سارا حیدرنژاد| از مدت‌ها قبل اعلام شد که نیازی نیست هنرمندان نگران پرداخت حق بیمه‌های خودشان باشند و اصناف مختلف رشته‌های مختلف هنری با انتشار بیانیه‌هایی از رایزنی با مسئولان و تقبل پرداخت حق بیمه اهالی جامعه هنر از سوی آنان خبر دادند. خانه سینما، خانه تئاتر و خانه موسیقی از جمله این اصناف بودند که با شیوع ویروس کرونا در ایران اعلام کردند صندوق اعتباری هنر، حق بیمه سه ماه نخست اعضای این تشکل‌ها را پرداخت خواهد کرد. با توجه به این‌که اغلب عرصه‌های اجرایی هنر به خصوص تئاتر و موسیقی در آن روزها و البته همچنان امکان حضور تماشاگران(البته به معنای واقعی و نه شعاری) را در سالن‌های محل اجرا از دست داده بودند، می‌توانست تا حدی خیال اهالی هنر را راحت کند که با وجود توقف کامل چرخه اقتصادی هنر دیگر لازم نیست نگران پرداخت حق بیمه‌های خودشان باشند. این خبر خوش اما مدتی بعد در متن خود تغییراتی داشت و چالش‌های زیادی را پیش روی هنرمندانی قرار داد که چشم‌انتظار تحقق وعده‌هایی بودند که طرحشان دلخوشی ایجاد کرده بود و عدم عمل به آن اسباب نگرانی شد.

*هنرمندانی که خود حق بیمه‌هایشان را پرداخت کردند

بعضی از اهالی هنر، بعد از این‌که به عملی شدن این وعده‌ها شک کردند، خودشان راهی کارگزاری‌های تامین اجتماعی دوروبرشان شدند و وقتی دیدند حق بیمه‌ای برای آنان پرداخت نشده برای این‌که خط پرداخت حق بیمه آنها قطع نشود، خودشان این حق بیمه را پرداخت کردند. سیدحسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد که حق بیمه اعضای این صندوق در بازه زمانی سه ماه نخست سال جدید، به عنوان یکی از موارد مندرج در بسته جامع حمایت از هنرمندان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جبران خسارت‌های ناشی از شیوع کرونا به هنرمندان، پیشنهاد شده است.

*نامه‌نگاری بی‌نتیجه

در ادامه بعضی از رسانه‌ها راسا اقدام به مکاتبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردند و این وزارت‌خانه هم موضوع را به سازمان تامین اجتماعی انعکاس داد. از آن زمان تا امروز اما هیچ پاسخی درباره پرداخت آن حق بیمه از سوی سازمان تامین اجتماعی به آن مکاتبه داده نشده است. سیدزاده در‌این باره معتقد است که خانه‌های هنری خیلی زود موضوع را به اعضایشان اطلاع‌رسانی کردند و این اعلام پیش از موعد باعث ایجاد توقع در اعضای این خانه‌های هنری شده است. او در ادامه هم گفت که موضوع دارد پیگیری می‌شود و مدتی بعد خبر از حل شدن ماجرا داد و گفت کسانی که شخصا حق بیمه سه ماه فصل بهار امسال را پرداخته‌ کرده‌اند، فیش‌های پرداخت را ارائه کنند تا به عنوان پرداخت حق بیمه سه ماهه دوم سال درنظر گرفته شود. در این شرایط همه گمان کردند که مشکل به طور کامل حل شده و از این جا به بعد لااقل لازم نیست زیاد نگران باشند.

*ماجرا ظاهرا کش‌دارتر از این حرف‌هاست

در ادامه اما مشخص شد این موضوع برای برخی از اهالی جامعه هنر، در بعضی دفترهای بیمه تامین اجتماعی مسئله‌ساز بوده و به نظر می‌رسد دستورالعملی دراین‌باره ابلاغ نشده است. مدتی بعد از این ماجرا هم از سوی صندوق اعتباری هنر اعلام شد که حق بیمه سه ماهه برای بیمه تکمیلی اعضای اصناف مختلف هنری هم پرداخت شده و هنرمندان نباید نگران باشند. با این وجود اما بعضی از اعضای خانه تئاتر، خانه موسیقی، خانه سینما در مراجعه به مراکز درمانی مجبور به پرداخت آزاد تعرفه‌ها شده‌اند چون به آنها گفته شده که دفترچه درمانی شما اعتبار ندارد. البته ظاهرا به آنها گفته‌اند مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی و مبلغ بیمه‌ای را بعدا می‌توانند از صندوق اعتباری هنر دریافت کنند. این وضع هم چالش‌های گوناگونی را برای بعضی از اعضای صندوق اعتباری هنر به وجود آورده است. آخر سقف بهره‌مندی از بیمه تکمیلی برای آنها پر شده و اصلا بر اساس قانون به آنان مابه‌التفاوتی پرداخت نخواهد شد. با در نظر گرفتن این موضوع که اهالی جامعه هنر را که پیگیر بیمه شدن هستند، نمی‌شود جزو افراد ثروتمند این عرصه به حساب آورد، باید دید مسئولان صندوق حمایت از هنرمندان درباره وضع پیش‌آمده چه پاسخی دارند و کسانی که نیاز به حمایت از سوی این صندوق دارند در این روزها باید چه کنند؟ ما سعی می‌کنیم در روزهای آینده این موضوع را بیشتر پیگیری کنیم.