جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1513

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد:

عرضه باقی‌مانده ETF مالی تا سقف ۵ میلیون تومان تا پایان تیر

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: باقیمانده واحد‌های صندوق‌های واسطه‌گری مالی تا پایان این ماه و تا سقف ۵ میلیون تومان به مردم ارائه می‌شود. به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) عباس معمارنژاد در مورد این که بعد از عرضه واحد‌های صندوق واسطه گری مالی یکم موسوم به ETF مالی، بقیه سهام دولت چه شد، گفت: با فروش واحد‌های صندوق‌های سرمایه گذاری مالی یکم در مرحله اول ۵.۸ هزار میلیارد تومان پول از مردم جمع‌آوری شد که مستقیم به خزانه دولت واریز شد و برای بقیه واحد‌های مانده صندوق واسطه گری مالی در حال بررسی هستیم که مابقی سهام دولت در ۵ شرکت (بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین) را مجددا از طریق‌ای تی اف مالی تا آخر تیرماه جاری به مردم عرضه کنیم. وی در مورد این که آیا مجوز‌های لازم را گرفته‌اید، گفت: مجوز قبلا گرفته شده است، فقط باید فرایند اجرایی آن تعریف شود که هر کس با داشتن کد ملی بتواند تا سقف ۵ میلیون تومان از واحد‌های صندوق واسطه‌گری مالی یکم با تخفیف دریافت کند و کسانی که قبلا این واحد‌ها را در سقف ۲ میلیون تومان خریده‌اند، بتوانند تا ۳ میلیون تومان دیگر هم از واحد‌های جدید صندوق واسطه گری مالی یکم خریداری کنند. معمارنژاد با بیان این که تلاش می‌شود تا فرایند اجرایی عرضه واحد‌های صندوق واسطه گری مالی تا پایان تیرماه انجام شود، گفت: دوباره خرید این واحد‌ها از طریق درگاه بانک‌ها و کارگزاری بورس امکان‌پذیر می‌شود. وی ارزش باقیمانده صندوق واسطه گری مالی یکم را در حال حاضر ۲۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با توجه به این که در عرضه قبلی واحد‌های این صندوق هر واحد ۱۰ هزار تومانی که به مردم فروخته شد، اکنون به قیمت روز ۲۷ هزار تومان معامله می‌شود، گفت: رشد این سرمایه گذاری ۱۷۰ درصد بازده داشته و پیش بینی می‌شود مردم در خرید واحد‌های این صندوق دوباره استقبال کنند.
معمارنژاد همچنین در مورد گلایه برخی از دارندگان واحد صندوق واسطه گری مالی یکم مبنی بر این که «دارایکم» در پرتفوی آن‌ها دیده نمی‌شود، گفت: کسانی که از طریق درگاه بانکی خریداری کرده‌اند، به صورت دیفالت در کارگزاری همان بانک دیده می‌شود، اما کسانی که از طریق کارگزاری و کد بورسی خود خرید کرده‌اند، می‌توانند پرتفوی دارا یکم را ببینند.
وی همچنین در مورد این که‌ای تی اف دوم چه موقع عرضه می‌شود، گفت: واحد‌های صندوق قابل معامله بورسی بعدی احتمالا در اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه ارائه خواهد شد که بسته به این که کار‌های اجرایی کدام‌ای تی اف زودتر انجام شود، یا‌ای تی اف پالایشی خواهد بود یا‌ای تی اف فلزی و خودرویی خواهد بود.