جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1513

پس از الحاق موقت ایران به توافقنامه تجاری، مقرر شد

زمینه الحاق دائمی ایران به اتحادیه اوراسیا

نخستین کارگروه مشترک تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نخستین کارگروه مشترک تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت، دستگاه‌های اقتصادی مرتبط، سفیر ایران در روسیه و وزیر سیاست اقتصادی و فاینانس اوراسیا به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.
پس از الحاق موقت ایران به توافقنامه تجاری اوراسیا شامل ۵ کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان در پنجم آبان سال گذشته مقرر شد تا مدت یک سال با ایجاد تعرفه‌های تجاری بین ایران و کشور‌های اوراسیا، زمینه الحاق دائمی ایران به این اتحادیه فراهم شود و در این مدت، با برگزاری کارگروه‌های مشترک بین نمایندگان دو طرف، موانع موجود بررسی و برای رفع آن‌ها چاره‌اندیشی شود. در این مراسم آقای حمید زادبوم سرپرست سازمان توسعه تجارت در سخنانی با اشاره به گذشت حدود ۹ ماه از اجرای توافقنامه بین دو طرف گفت: امروز در تلاشیم تا با همکاری طرفین زمینه‌های مشکلات موجود در گسترش فعالیت‌های اقتصادی و تجاری دو جانبه را برطرف کنیم.
وی افزود: هم اکنون کشور‌های عضو اوراسیا بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال در تجارت جهانی نقش دارند و گسترش روابط تجاری ایران با این کشور‌ها می‌تواند نقش مهمی در گشایش اقتصادی کشورمان داشته باشد. به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت، هم اکنون حجم تجارت خارجی ایران با کشور‌های اوراسیا به بیش از ۲ میلیارد دلار می‌رسد که قابل ارتقا به ۵ میلیارد دلار در کوتاه مدت و ۱۰ میلیارد دلار در بلند مدت است. سرپرست سازمان توسعه تجارت با تشریح اقدامات طرف ایرانی برای تسهیل تجارت با کشور‌های عضو اوراسیا، از حذف و تعدیل تعرفه‌های اقتصادی برای بیش از ۸۰۰ قلم کالا، تسهیل در صدور روادید برای بازرگانان کشور‌های عضو و امکان سرمایه گذاری سرمایه گذاران کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا خبر داد و از وزیر سیاست اقتصادی و فاینانس اوراسیا نیز خواست: برای تسهیل صدور روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی تلاش بیشتری کند.