سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

دیدار با دو کودک مشهور دهه ۶۰ پس از ۳۴ سال

وقتی فیلم «خانه دوست کجاست» ساخته شده، احمد ۷ساله بوده که نقش محمدرضا نعمت‌زاده را بازی می‌کند. بابک هم ۸ ساله بوده و نقش احمد، شاگرد کلاس روستای «کوکر» را بازی می‌کند و از آن روز همه دنیا با رستم‌آباد، روستای کوکر و برادران احمدپور از طریق عباس کیارستمی آشنا می‌شوند. این دو برادر می‌گویند بعد از فیلم «خانه دوست کجاست» به کیارستمی بدهکار شده‌اند. دنیای برادران احمدپور از سال ۱۳۶۵ تغییر کرد؛ زمانی که عباس کیارستمی همراه کامبوزیا پرتوی و کیومرث پوراحمد برای پیدا کردن نقش اول فیلم «خانه دوست کجاست» به رستم‌آباد گیلان می‌روند و بابک را از بین ۶۰ بچه‌ای که برای تماشای جابه‌جایی شجره‌نامه قدیمی امامزاده روستای‌‌‌شان با یک شجره‌نامه جدید جمع شده بودند، می‌بیند و انتخابش می‌کند. او بعد از باز شدن مدرسه‌ها یک بار دیگر به روستا و مدرسه بابک سر می‌زند که احمد را هم برای نقش دوم فیلمش انتخاب می‌کند و بعد از آن متوجه می‌شود آن دو، برادرند. بعد از ساخت فیلم «خانه دوست کجاست»، این آقای کیارستمی بوده که سالی چند بار تا رستم‌آباد گیلان می‌رفته تا این دو برادر و بازیگران فیلمش را ببیند. بعد از آنکه تلفن به روستا می‌آید، باز هم با یک تماس حال‌‌‌شان را می‌پرسیده اما بعد از ۱۴تیرماه آن سالی که عباس کیارستمی از دنیا می‌رود، این بابک و احمد هستند که تقریبا هر سال برای احوالپرسی از آقای کارگردان، خودشان را به لواسان می‌رسانند. بعد از درگذشت خالق «زندگی و دیگر هیچ»، کارگردانان مطرحی به بابک و احمد پیشنهاد بازیگری در فیلم‌های‌‌‌شان را می‌دهند اما برادران احمدپور همه را رد می‌کنند.
بابک در این‌باره می‌گوید:«بسیاری می‌گویند کیارستمی راه را روی شما بسته بود، در حالی که ما این حرف را قبول نداریم و ریش و قیچی را به آقای کیارستمی سپردیم. همان زمان آقای کیارستمی به ما گفت «خانه دوست کجاست» فیلم خوبی است و شما با این فیلم مانا می‌شوید و جاودان می‌مانید. اگر کاری به شما پیشنهاد شد که فکر کردید بهتر از این فیلم نیست و به شما لطمه می‌زند، آن را نپذیرید.»
حالا بابک ساکن تهران شده و با ‌‌‌‌این‌که شغلش آزاد است، اما از فضای سینما دور نشده و با برخی از فیلمسازان همکاری هم دارد. او ازدواج کرده و یک دختر ۱۸ساله دارد. احمد هم بازنشسته شده است. او هم دو دختر و یک پسر دارد. اسم کیارستمی که می‌آید، چند باری چشم‌های بابک پر اشک می‌شود: «وقتی آقای کیارستمی فوت کرد از نظر همه یک هنرمند از دست رفت، اما من و برادرم نه تنها یک هنرمند بلکه یک پدر را از دست دادیم. او برای ما واقعا یک پدر بود. ما از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۹۵ حدود ۳۰ سال با آقای کیارستمی ارتباط پدر و فرزندی داشتیم و نبود او تاثیر زیادی در زندگی ما گذاشت. خیلی متاسفم که امروز به دلیل کرونا پشت درهای بسته «توک مزرعه» مانده‌ایم.»
منبع: ایسنا