سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

پاتوق(1)

مرتضی فخری قاضیانی (داستان‌نویس)
به ظاهر، دو نوع موتوری هست؛ نوع نخست، موتوری‎هایی که برای خودشون پاتوق درست می‌کنند و اغلب دور میدان‌ها و سر چهارراه‌ها می‌ایستند تا مسافری به سراغ‌‌‌شان بیاید یا خودشان به پیاده‌های دور و بر «موتور؟» می‎گویند و مسافری تور می‌کنند و می‌روند.
راه برگشت هم مسافر تو راهی می‌زنند و اگر از مسافر خبری نبود، برمی‎گردند سر پاتوق یا ایستگاه‌شون و مانند تاکسی‎های خطی به خود و وسیله‎شون استراحت می‎دن و از فلاکسشون یا از چای فروش‌ها، چایی می‌گیرند و می‎خورند و گپ و سیگار و... .
چهره‌های قدیمی‌‌تر اغلب سیاه سوخته و گرما و سرما زده‌‌‌‌اند و خلق و خوی توداری دارند و کم حرفند و موتوری‎های دیگر را به جمعشون راه نمی‌دن.
نوع دوم موتوری‌ها سیارند و دائم می‌چرخند و از همه جای شهر، مسافر سوار می‌کنند. این‌ها پاتوق خاصی ندارند و اصطکاک و استهلاک موتورشون بالاست مگر ‌‌‌‌این‌که خسته شوند و برای چای و دستشویی به نزدیک‌‌ترین پارک یا مکان‌هایی که می‌شناسند، بروند و استراحتی کنند.
من از این گروه موتوری هستم و اغلب هم برای استراحت، دو جا را پاتوقم کردم؛ خانه هنرمندان که در پارکی خرم و بزرگ در مرکز شهر قرار دارد و دکه چای و بیسکویتش هم به راه است و تئاتر شهر.
در اطراف خانه هنرمندان گروه‌های موسیقی می‌نوازند و می‌خوانند و مردم رو سرگرم می‌کنند. در اینجا با هنرمندان و بازیگرانی برخورد می‌کنی که برای اجرا یا تماشای نمایش و برنامه‌های دیگر، به ساختمان میانه پارک رفت و آمد می‌کنند.
اغلب برای استفاده از سرویس بهداشتی، به داخل ساختمان و طبقه سوم می‌روم و با مردمی که دور سلبریتی‌ها جمع می‌شوند و سلفی می‎گیرند، روبه‌رو می‌شم. در طبقات این ساختمان، نمایشگاه‌های عکس و نقاشی و مجسمه، برقراره.
تماشاخانه ایرانشهر هم نزدیک خانه هنرمندان است و هنردوستان آنجا رفت و آمد دارند. طبقه دوم این ساختمان کافه رستورانی است که به قیمت خون پدربزرگ‌‌‌شان!
به مشتری‎های به نسبت مرفه و پولدار خود، که اغلب همین هنرمندان و مردم هنردوست هستند، سرویس می‎دهند. در پاتوق دومم، تئاتر شهر در پارک دانشجو با آدم‌های جالبی آشنا شدم و گاه بیش از یک ساعت آنجا می‌مانم و با آدم‌های مختلف حرف می‌زنم.