جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1514

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان خبر داد:

ارائه خدمات بهداشتی رایگان به اتباع خارجی اصفهان

همدلی| رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در استان اصفهان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار اتباع خارجی از کشورهای افغانستان، عراق و سوریه و به تازگی پاکستان زندگی می‌کنند که در حوزه درمان، خدمات بهداشتی رایگان به این افراد ارائه می‌شود. طاهره چنگیز روز گذشته (دوشنبه-۱۶ تیرماه) در بازدید سرکنسول روسیه در اصفهان از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که به منظور تقویت همکاری‌های علمی ایران و روسیه انجام شد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی در ایران جدای از رسالت ارائه آموزش‌های تئوری و تربیت دانشجویان حوزه بهداشت، سلامت و پزشکی، مسئولیت مستقیم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در جامعه را نیز برعهده دارند. وی افزود: به همین واسطه بیمارستان‌های متعدد و شبکه‌های بهداشت و درمان گسترده در کشور شکل گرفته که با سلامت مردم ارتباط دارند و مستقیما زیر نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی اداره می‌شوند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: بر این اساس، در استان اصفهان ۲۳ شبکه بهداشت و درمان و ۳۸ بیمارستان که ۱۳ بیمارستان آموزشی است، تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان قرار دارد و به واسطه این ساختار دانشگاه مصرف کننده اصلی تولیدات خودش است، به این معنی که تمام دانشجویان در خود بیمارستان‌ها و شبکه‌های بهداشت و درمان استان فعالیت می‌کنند. چنگیز با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دارای ۱۰ دانشکده فعال در رشته‌های مختلف حوزه بهداشت، سلامت و پزشکی است، یادآور شد: ۱۰ هزار دانشجو که ۳۰ درصد آنها دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند، در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با هزار عضو هیئت علمی که اکثر آنها از اساتید یک درصد برتر کشور هستند، دارای بار علمی قوی است. نسبت اساتید دانشگاه علوم پزشکی به دانشجویان این دانشگاه یک به ۱۰ است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: ۴۰ مرکز تحقیقات، پارک فناوری سلامت به عنوان پیشران فناوری در استان و چند مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی نیز فعال هستند. چنگیز به فعالیت‌های حوزه بین الملل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اشاره کرد و گفت: از دو سال گذشته فعالیت‌های این مرکز با جدیت بیشتر دنبال می‌شود و در حال حاضر در پذیرش و جذب دانشجویان خارجی فعالیت‌های برجسته‌ای آغاز کرده ایم. اکنون دانشجویان مختلفی از کشورهای مختلف از جمله هند، استرالیا، انگلیس،عراق، کویت و ... در اصفهان مشغول به تحصیل هستند.
وی به برگزاری دوره‌های کوتاه مدت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اشاره کرد و افزود: کارگاه‌های آزمایشگاهی و بالینی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود که می‌تواند برای دانشجویان خارجی بسیار مورد توجه باشد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: در استان اصفهان حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار اتباع خارجی از کشورهای افغانستان، عراق و سوریه و به تازگی پاکستان زندگی می‌کنند که در حوزه درمان خدمات بهداشتی رایگان به این افراد ارائه می‌شود. چنگیز ادامه داد: البته در این مورد اغلب مشکلاتی در بخش بیمه‌ها داریم که بخشی از آن با کمک دولت و بخشی با کمک خیران رفع می‌شود. وی با تاکید براین‌که در حوزه درمان تخصص‌های مورد نیاز را داریم که برای توریسم سلامت مفید است، تصریح کرد: مرز دانشگاه علوم پزشکی تنها در حیطه دانشگاه نیست، بلکه تمام مرز استان را در بر می‌گردد. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: اصفهان و روسیه می‌توانند از دو جهت آموزش و پژوهش در بخش علمی و سلامت باهم تعامل و همکاری داشته باشند. چنگیز با تاکید براین‌که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بسیاری از تولیدات حوزه سلامت در کشور به خودکفایی رسیده و توان صادرات محصول را داریم، اظهار کرد: آمادگی همکاری با روسیه و تعامل در این زمینه را داریم.
بوریس بورمیستروف- سرکنسول روسیه در ایران به منظور تقویت همکاری‌های علمی با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از این دانشگاه بازدید کرد و در نشستی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معرفی و زمینه‌های همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با روسیه بررسی و تبادل نظر شد. در این بازدید سرکنسول روسیه در ایران از دانشکده پزشکی، مرکز بین الملل و ساختمان تدبیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بازدید کرد.