جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1514

گزارش فرماندار کهگیلویه از آخرین وضعیت ‌آتش‌سوزی خائیز

مهار آتش‌سوزی خائیز کند پیش می‌رود

همدلی| استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به آتش‌سوزی در منطقه تنگ تکاب بهبهان، احتمال سرایت آتش به منطقه خائیز وجود دارد. حسین کلانتری افزود: ‌آتش‌سوزی از صبح دیروز- دوشنبه ۱۶ تیرماه- در منطقه تنگ تکاب خائیز در محدوده استان خوزستان و شهرستان بهبهان شروع شده و به محض اطلاع به منظور جلوگیری از سرایت آتش به سمت محدوده استان کهگیلویه و بویراحمد در منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه، بلافاصله دستورات و پیش بینی‌های لازم برای جلوگیری از سرایت آتش به منطقه خائیز در شهرستان کهگیلویه انجام شد. وی اظهارکرد: در ساعت اولیه این اتفاق دستور تشکیل نشست اضطراری ستاد بحران در فرمانداری کهگیلویه با ریاست فرماندار و سایر اعضای مدیریت بحران این شهرستان را صادر شد. استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: نامه فوری و گزارش واقعه به آقای دکتر شریعتی استاندار خوزستان جهت دستور اقدام به موقع و اعزام امکانات، بالگرد، نیرو و تجهیزات مقابله با گسترش آتش ارسال شد. کلانتری تصریح کرد: پیگیری و تدارک اعزام ۲ فروند بالگرد از طریق استان به منطقه خائیز برای جلوگیری از سرایت آتش به منطقه و آمادگی کامل نیروها انجام شد. وی ادامه داد: هم اکنون فرماندار شهرستان کهگیلویه و مدیرکل محیط زیست با کلیه امکانات و افراد آموزش دیده، محلی و منابع طبیعی شهرستان و تجهیزات مقابله با آتش از جمله با ۲۰ دستگاه دمنده و آتش کوب و سایر تجهیزات انفرادی از ساعات اولیه پس از اطلاع از ‌آتش‌سوزی در منطقه مستقر و در حال مهار و مقابله با سرایت آتش قبل از ورود به محدوده شهرستان کهگیلویه هستند. استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: دستورات لازم برای آماده باش کامل تجهیزات و امکانات لازم برای مقابله با ‌آتش‌سوزی‌های احتمالی را صادر کردند. به گزارش روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، وی بیان کرد: تیمهای امدادی و ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان در آماده باش کامل هستند و هشدارهای لازم داده شد.

صعب العبور بودن منطقه مهار آتش را کُند کرده

فرماندار شهرستان کهگیلویه گفت: نیروها و امکانات همه دستگاه‌های عضو ستاد بحران شهرستان به محل ‌آتش‌سوزی جنگل‌های خائیز اعزام شده‌اند.
علیرضا اتابک در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: به وسیله بالگرد شرکت نفت و گاز گچساران تاکنون هشت سورتی پرواز برای اعزام نیروها به ارتفاعات انجام شده و نیروها در حال خاموش کردن آتش هستند. وی اظهارکرد: دمای بالای هوا، صعب‌العبور و صخره‌ای بودن منطقه و واقع شدن بخشی از ‌آتش‌سوزی در محدوده سد مارون که ما دسترسی به این منطقه نداریم، روند مهار آتش را کُند کرده است. اتابک تصریح کرد: حیات وحش منطقه مشکلی ندارند و آتش به حیات وحش نزدیک نیست. وی بیان کرد: آتش از سمت بهبهان به تنگ تکاب سرایت کرد و در حال نزدیک شدن به منطقه حفاظت شده خائیز است. مدیرکل مدیریت بحران استان‌ کهگیلویه و بویراحمد از وقوع ‌آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز خبر داد. وحید محمدی تبار در گفت و گو با ایسنا افزود: فرماندار شهرستان کهگیلویه در گزارشی از وقوع ‌آتش‌سوزی جنگل‌ها مراتع منطقه حفاظت شده خائیز خبرداد که با دستور استاندار نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست و فرمانداری کهگیلویه به محل ‌آتش‌سوزی اعزام شدند. وی اظهارکرد: با پیگیری‌های استاندار بالگرد شرکت نفت و گاز گچساران برای انتقال نیروها به ارتفاعات و محل ‌آتش‌سوزی اعزام شده است. مدیرکل مدیریت بحران استان‌ کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از همه ظرفیت‌های و نیروهای شهرستان استفاده کند و در صورت نیاز به کمک استانداری همکاری لازم را خواهد داشت. محمدی تبار بیان کرد: ‌آتش‌سوزی از حوزه شهرستان بهبهان استان خوزستان شروع شده است. گفتنی است که پیش از این، یک مورد ‌آتش‌سوزی در روز پنجشنبه ۸ خردادماه در منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه به وقوع پیوست که به گفته مسئولان استان بیش از ۲۰۰ هکتار طعمه حریق شد و پس از تلاش‌های حدود ۵ شبانه روز مهار و خاموش شد. لازم به ذکر است که ‌آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه حفاظت شده خائیز در محدوده منطقه‌ای تنگ تکاب در میان استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان از ساعاتی پیش آغاز شده که در این منطقه حدود ۱۶۰۰ راس کَل و بُز وجود دارد بنابراین اعزام و امدادرسانی از طریق استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد برای مهار ‌آتش‌سوزی الزامی است.