جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1514

شهردار مرکز فارس:

شیراز نباید تاوان هزینه ‌سفرهای بی‌مورد را بپردازد

همدلی| شیراز-خبرنگار همدلی:شهردار شیراز ضمن ابراز نگرانی از شیوع ویروس کرونا در شیراز و استان فارس، از عادی جلوه دادن شرایط توسط مسئولان انتقاد کرد و این امر را سبب تشدید بی‌توجهی عمومی در رعایت اصول بهداشتی و ‌فاصله‌گذاری اجتماعی دانست.
حیدر اسکندرپور با اشاره به این‌که در روز گذشته بیش از ۶۰۰ فرد مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده‌اند، گفت: با کمال تاسف باید اعلام کنم که بخشی از این مشکل بر اثر سفرهای انجام شده از استان‌های جنوبی به استان فارس است.
شهردار شیراز بیان کرد: ضمن احترام به همه هموطنان عزیز معتقدم مردم شیراز نباید هزینه سفرهای غیر ضروری و بی‌مورد به استان فارس را بپردازند.
وی افزود: چرا امروز باید شاهد ایجاد محدودیت‌ها در کسب و کار، حمل و نقل و سایر موارد زندگی روزمره مردم باشیم در حالی که می‌توانستیم با ممانعت از این سفرها شیوع بیماری را به میزان درخور توجهی کاهش دهیم.
وی خطاب به مردم‌ شیراز گفت: همشهریان عزیز، شناسایی روزانه ۵۰۰تا ۶۰۰ مورد جدید مثبت ابتلا به کرونا به معنی حضور چندین برابر ناقلان بدون علامت در جامعه است؛ بنابراین باید همچون اسفند ماه با همکاری و‌ همدلی به یکدیگر کمک کنیم و از سرعت شیوع بیماری بکاهیم.

حفظ جان مردم اولویت اصلی شهرداری است

شهردارشیراز با اشاره به بعضی انتقادها درباره تعطیلی ناوگان حمل و‌نقل عمومی،اظهار کرد: شهرداری و نمایندگان مردم در شورای شهر نیز از مشکلات مردم‌آگاه هستند اما موضوع حفظ جان شهروندان به‌عنوان‌اولویت اصلی مد نظر است.
اسکندر پور با بیان این‌که بازگشایی ناوگان حمل و‌نقل عمومی در هفته‌های گذشته به شرط رعایت اصول‌بهداشتی انجام شده است، عنوان کرد: متاسفانه در این مدت شاهد رعایت نکردن اصولی همچون استفاده از ماسک از سوی بعضی افراد بوده‌ایم.
وی تاکید کرد: نمی‌شود خواهان فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی باشیم اما از ماسک استفاده نکنیم یا به ‌فاصله‌گذاری اجتماعی بی‌توجه باشیم. شهردار شیراز با بیان این‌که عبور از این بحران به‌کمک مردم نیاز دارد، یادآور شد: استاندار خوزستان دلیل شیوع بیماری در شهرهای این استان را برگزاری مراسم‌ها و بی‌توجهی به شیوه نامه‌های بهداشتی در ایام عید فطر دانسته است.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش مدیران شهرداری شیراز را مکلف کرد از ارائه خدمات به افرادی که در محیط شهرداری از ماسک استفاده نکرده‌اند خودداری کنند.
شهردار شیراز با تاکید بر این‌که اگر مردم رعایت نکنند هیچ اتفاق مثبتی در مبارزه با کرونا رخ نخواهد داد،گفت: بی‌تردید حمایت مردم از شهرداری،مجموعه مدیریت ارشد استان و همچنین حمایت مردم ‌از یکدیگر تنها راه حل معضل پیش رو است.
اسکندرپوربا بیان این‌که ما در دور اول کنترل بیماری کرونا موفق بودیم چون تمام دستگاه‌ها در کنار مردم و مردم در کنار دستگاه‌ها بودند، عنوان کرد: اما در دور دوم به دلیل بی‌خیالی ایجاد شده، در شرایط خوبی نیستیم از رسانه‌ها می‌خواهیم که از کنار این تعداد فوتی‌ها راحت رد نشود و آنها را فقط به چشم یک عدد نبیند چرا که جان باختگان بخشی از خانواده ما هستند.
اسکندرپور افزود: طی تماس‌هایی که در روز اول فروردین با رئیس علوم پزشکی داشتم رئیس دانشگاه از این‌که یک مورد فوتی جدید داشتیم و تعداد جان باختگان از 13 نفر به 14 نفر رسیده بود بسیار ناراحت بود، اما امروز آمار فوتی ما در استان به ۱۵۰ نفر رسیده است که این یک فاجعه است.
وی با انتقاد از فضای مجازی گفت: ما در فضای مجازی فقط تخریب و انتقاد داریم در حالی که تا مردم رعایت نکنند کاری پیش نمی‌رود، دو روز است پارک‌ها را تعطیل کردیم اما همچنان تعداد زیادی از مردم در پارک‌ها هستند، اگر می‌خواهیم زندگی جاری شود باید همه رعایت کنند.