کرونا، محرم و یک حق‌الناس بزرگ
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1478

آدم بزرگ‌ها دیگر وقت شناختن هیچ چیز را ندارند

همدلی| اگر بخواهیم از نویسنده‌‌ای یاد کنیم که بیشترین خواننده را دارد و نزد کودکان و بزرگسالان شناخته شده است‌‌ بی‌شک کسی نیست جز اگزوپری محبوب و معروف؛ نویسنده‌‌ای که خلبان بود و عمده شهرتش مدیون نوشتن شازده کوچولو است.
آنتوان دوسنت اگزوپری 29 ژوئن ۱۹۰۰ میلادی در شهر لیون فرانسه چشم به جهان گشود.‌ می‌گوید که:«در مدرسه آدم زرنگی بودم و بسیار هم شکمو. با ‌‌این‌که ‌‌یک‌بار در خانه صبحانه خورده بودم، باز پیش از این‌که کلاس‌ها شروع شود، یک صبحانه‌‌‌‌ دیگر هم‌ می‌خوردم و همین مسئله باعث شده بود که بچه‌ها اکثر اوقات مرا دست بیندازند.» بعد از چند بار عوض کردن رشته‌های مختلف وارد رشته‌‌‌‌ هوانوردی شد. پس از مدتی که در این رشته ماند و تحصیل کرد، به این درک رسید که هوانوردی نیمه‌‌‌‌ گمشده‌‌‌‌ زندگی اوست که همیشه دنبال آن‌ می‌گشته است. به همین خاطر پای این حرفه تا پای جانش هم ایستاد و تا آخرین لحظه‌های عمر خویش نیز همچنان هوانورد باقی ماند. برای هوانوردی و خلبانی در جای جای دنیا تا پای مرگ هم رفت. ابتدا به آفریقا و سپس در آمریکای جنوبی، بخشی از تعهد به خدمتش را تکمیل کرد. تا ‌‌این‌که دچار سانحه‌‌‌‌ هوایی شد. این سانحه‌‌‌‌ هوایی برای او خیلی گران تمام شد. چرا که شدت جراحت او به گونه‌‌ای بود که هیچ کس فکر نمی‌کرد زنده بماند، اما به صورت معجزه گونه‌‌ای از مرگ نجات یافت و این اتفاق باعث شد مسیر زندگی‌اش تغییر کند. پس از آن امتحان‌های دانشگاهی خود را در رشته‌‌‌‌ مورد علاقه‌اش گذراند. «پرواز شبانه» نخستین داستانی است که از آنتوان دوسنت اگزوپری روانه‌‌‌‌ بازار شده است. نکته‌‌‌‌ جالب در باب این داستان این است که مقدمه‌‌‌‌ آن را‌‌‌اندره ژید نوشته است. در سال 1939، اثر «زمین انسان‌ها» از او منتشر شد که‌ می‌توان گفت مشهورترین اثر آنتوان دوسنت اگزوپری در زمینه‌‌‌‌ داستان‌نویسی است. باید به این نکته هم اشاره کنیم که این رمان به‌‌‌اندازه‌‌ای که شازده کوچولو در ایران معروف است، معروف نشده است، اما در سراسر جهان از آن به عنوان یک رمان عالی و مشهورترین اثر او یاد‌ می‌کنند. این اثر از سوی فرهنگستان ادب فرانسه مورد تقدیر قرار گرفت و موفق به دریافت جایزه‌های بسیاری شد. در۳۱ ژوئیه‌ ۱۹۴۴ برای پروازی اکتشافی بر فراز فرانسه اشغال شده، از جزیره کرس در دریای مدیترانه به پرواز درآمد و پس از آن هیچگاه دیده نشد. دلیل سقوط هواپیمایش هم مشخص نشد، اما در اواخر قرن بیستم و پس از پیدا شدن لاشه هواپیما، این طور به نظر‌ می‌رسد که برخلاف ادعاهای پیشین هدف آلمان‌ها واقع نشده است، زیرا اثری از تیر روی هواپیما دیده نمی‌شود و به احتمال زیاد، سقوط هواپیما به دلیل نقص فنی بوده است.
اگزوپری کودکان را بسیار دوست‌ می‌داشت و برای آن‌ها ارزش و احترامی بسیار قائل بود. زمانی که در نیویورک زندگی‌ می‌کرد‌، کتاب شازده کوچولو را برای همه‌‌‌‌ کودکان جهان نوشت و میل و علاقه‌‌‌‌ قلبی خویش را نسبت به همه‌‌‌‌ کودکان جهان ابراز کرد. شازده کوچولو، ماجرای غریبانه‌‌ای از کودکی است که به دنبال حقیقت‌ می‌رود. علاقه اگزوپرى به خلق شازده کوچولو از اینجا ناشى‌ می‌شد که‌ مى‌گفت:«مدت زیادى میان آدم‌هاى بزرگ زندگى کرده‌‌ام و آنها را از نزدیک دیده‌‌ام اما چیز زیادى از آنها یاد نگرفتم». آنتوان دوسنت اگزوپری در یکم جولای ۱۹۴۴ در زمانی که فقط 44سال داشت‌، دیده از دنیا فرو بست. داستان شازده کوچولو به همه زبان‌های دنیا ترجمه شده است و در ایران هم ترجمه‌های بی‌شماری از آن انجام گرفته که‌ می‌توان به ترجمه‌های احمد شاملو و ابوالحسن نجفی اشاره کرد.