روز خبرنگار و زوایایی که باید بهتر دید
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1483

آیا همه ساخته‌های یک سازساز هم‌ارزشند؟

همدلی| این روزها فضای مجازی تبدیل به فضای مناسبی شده برای هرگونه اظهارنظری. از مزایای این عرصه البته نباید گذشت. برای مثال در این فضا بسیاری از اهل فضل و هنر می‌توانند بدون اعمال هر نوع فیلتری رودرروی مخاطبانان علاقه‌مند خودشان قرار بگیرند و حتی محتواهای تولید شده را در معرض دید آنان قرار بدهند. در این وضع اما گاهی بعضی نارسایی‌ها که به نظر می‌رسد حاصل آزادی تام و تمام این فضاست، ایجاد می‌شود و می‌تواند اهل فن را حسابی حرص بدهد. در فضای مجازی لازم نیست که شخص با عکس و نام و نشان خودش برای خود کانال یا صفحه‌ای ایجاد کند و همین وضع هم گاهی باعث شکل‌گیری موقعیت مناسبی می‌شود تا عده‌ای به شکل سیستمی شخص یا اشخاصی را تخریب کنند و بکوشند برای از میدان به در کردن بعضی از رقبا. حالت سومی هم در این فضاها امکان شکل گرفتن دارد؛ گروهی که در عرصه‌ای همچون موسیقی یا ساخت ساز هر کدام به قدر وسع تجربه‌ای به دست آورده‌اند، در اینستاگرام یا هر پلتفورم دیگری بحث‌هایی را آغاز می‌کنند که اگر با رعایت احترام متقابل پیش برود، می‌تواند فضای گفت‌وگو را در عرصه‌های مختلف باز کند و یاری‌رسان اعضای مختلف جامعه باشد.
در این روزها، نزاعی جالب در اینستاگرام ایجاد شده که طی آن برخی از نام‌های آشنا در عرصه نوازندگی در کنار سازندگان برخی سازها قرار گرفته‌اند و با راه‌‌‌انداختن صفحه‌ای خاص درباره آن سازنده یا دیگران مطالبی را در تایید یا نقد می‌نویسند. تفاوت قیمت در سازی همچون کمانچه یکی از مواردی است که در چند روز گذشته از سوی برخی به نقد گذاشته شده و مریم سورنامهر سازساز شناخته شده این حوزه در این باره نظراتی دارد.
او در یادداشتی برای ما به توضیح درباره این‌که آیا اصلا سازندگان ساز حق دارند، سازهایی با قیمت‌های متفاوت بسازند، سخن گفته و به توضیح و تفسیر درباره این موضوع پرداخته است. در ادامه متن یادداشت او را با هم می‌خوانیم: