روز خبرنگار و زوایایی که باید بهتر دید
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1483

چند نماینده مجلس درخواست تشکیل فراکسیونی برای عدس و سیرکردند

فراکسیون بازی در بهارستان

همدلی| آسو محمدی: یک ماه از مجلس یازدهم گذشت؛ مجلسی که با حداقل مشارکت عمومی در انتخابات اسفند ماه روی کار آمد. در این یک ماه مجلس یازدهم کم‌حاشیه نداشته اما یازده جلسه هم برگزار کرده است. شاید کارنامه یک ماهه آنها گویای همه چیز باشد؛ کارنامه‌ای که در آن همه چیز دیده می‌شود. از جلسات علنی گرفته تا نشست‌های پشت درهای بسته. از دغدغه‌های اقتصادی تا گمانه‌زنی‌هایی در مورد فیلترینگ اینستاگرام و طرح ازدواج اجباری. از طرح مبارزه با جرایم اقتصادی و جهش تولید دانش بنیان تا طرح جمعیت و تعالی خانواده با موضوع فرزندآوری.
در ادامه این حاشیه‌ها دیروز علیرضا سلیمی گفت:«تشکیل فراکسیون‌هایی همچون فراکسیون عدس و سیر به هیأت رئیسه واصل شده است. تاکنون حدود 100 درخواست تشکیل فراکسیون به هیأت رئیسه مجلس واصل شده که تعداد آنها همچنان رو به افزایش است.»
عضو هیات رئیسه مجلس اظهار کرد:«سؤال اینجاست چرا باید شأن یک فراکسیون در این حد پایین عدس و سیرآورده شود؟» او افزود:«با توجه به این موارد هیأت رئیسه تصمیم گرفته تا فعلا جلوی تشکیل فراکسیون‌ها گرفته شود تا سازوکار مناسبی برای تشکیل آنها در نظر گرفته شود، البته در مورد فراکسیون‌هایی همچون روحانیت و ایثارگران خط مشی آنها مشخص است و امکان تشکیل فراکسیون همسو و موازی با آنها وجود ندارد.» سلیمی خاطرنشان کرد:«تعدادی از نمایندگان مجلس از دو ماه قبل از تشکیل مجلس یازدهم به دنبال تشکیل فراکسیون‌های خود بوده و موجودیت فراکسیون مورد نظر خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اعلام می‌کردند و این درخواست‌ها برای تشکیل فراکسیون در حالی است که ما مقدم بر آنها بحث کمیسیون‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم و مجلس ابتدا باید کمیسیون‌هایش تشکیل شود و کار در کمیسیون‌ها مورد پیگیری قرار گیرد.»
اما فراکسیون چیست و اساسا چرا شکل می‌گیرد؟ فراکسیون یا جناح، گروهی که درون حزب با ماهیت سیاسی یا سازمان مردم‌نهاد، عمومی غیرسیاسی تشکیل شود و اعضایش در زمینه چگونگی اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های کلیِ آن حزب یا سازمان، نظریات و عقایدی متفاوت ابراز کنند. فراکسیون ابزاری برای تسلط پارلمان است و معمولا بعد از انتخابات، بحث بر سر این است که کدام جریان سیاسی فراکسیون غالب را در مجلس تشکیل می‌دهد و نقل محافل رسانه‌ای می‌شود. حالا فلسفه شکل‌گیری فراکسیون عدس و سیر را فقط باید خود نمایندگان پیشنهاد دهنده توضیح دهند.
شاید ذکر حاشیه‌های دیگر این مجلس در طول این یک ماه خالی از لطف نباشد. به جز رقابت و حواشی سیاسی مرسوم، این مجلس حواشی خاص خود را هم خواهد داشت. فعلا یک نفر به خاطر مدرک تحصیلی نامعتبر از ورود به مجلس بازماند و نام چند نفر دیگر با پرونده‌های مشابه مطرح شده است.
اعتبارنامه تاجگردون حاشیه‌های دیگری برای مجلس درست کرده و یک ماه است که در بین نهادهای مختلف در کش‌وقوس است و هنوز نهایی نشده. دو روز پیش تاجگردون در گفت‌وگویی با روزنامه اینترنتی فراز گفته بود: «همه این روزها یک عیبی دارند. شاید شیشه من کثیف باشه، اما دستمال شما هم تمیز نیست.» تاجگردون به محمدباقر قالیباف هشدار داده که از او پرونده دارد و در ادامه می‌گوید:«خدا ستارالعیوب است».
در کنار این مصطفی میرسلیم اخیرا با بی.بی.سی گفت‌وگو کرد و نه تنها یک خطر قرمز بزرگ را شکست، بلکه به طور تلویحی ادعایی جدی علیه بعضی نمایندگان قبلی و فعلی را مطرح کرد، رخدادی که مشابه و حتی بدتر از آن می‌تواند در تمام چهار سال پیش رو نیز شکل بگیرد. در نهایت باید به این نکته هم توجه کنیم که مجلس یازدهم مجلسی با کمترین پشتوانه در تاریخ جمهوری اسلامی است که احتمالا بخشی از هیجانی‌ترین و عجیب‌ترین نطق‌ها، مصوبات و حرف‌ها را در آن شاهد باشیم و تازه این ابتدای حاشیه‌هاست.