کرونا، محرم و یک حق‌الناس بزرگ
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1478

دفتر رئیس جمهوری جواب حسین شریعتمداری را داد

نامه خوئینی‌ها بهانه حمله به دولت

همدلی| حاشیه‌های نامه اخیر سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها به رهبر انقلاب اسلامی و انتقاد از مدیریت کلان کشور و رهبر انقلاب، هنوز تمام نشده است. به‌علاوه که حالا ابعاد تازه‌تری هم به خود گرفته است. این نامه محور انتقادات تند ‌اصول‌گرایان به دولت شده است. بسیاری از ‌اصول‌گرایان طی روزهای گذشته به بهانه این نامه دولت و شخص رئیس جمهوری را مورد عتاب و خطاب قرار دادند. ریاست جمهوری هم این انتقادات را بی‌پاسخ نگذاشته و در جوابیه‌ای به سرمقاله انتقادی روزنامه کیهان که بیشتر از همه حسن روحانی را زیر سوال برده بود، جواب داده است. دفتر حسن روحانی رئیس جمهوری روز گذشته در جوابیه‌‌ای به روزنامه کیهان نوشت: «سرمقاله فوق‌‌الاشاره به ظاهر، در پاسخ به نامه سرگشاده یکی از سیاسیون به رهبر معظم انقلاب اسلامی و به اسم دفاع از معظم‌له نوشته شده است، اما حاوی انبوهی از عقده‌گشایی‌ها و تهمت‌پراکنی‌های ناروا نسبت به دولت و شخص رئیس‌جمهور محترم یعنی نفر دوم نظام بعد از رهبری وفق صریح قانون اساسی، است.» در بخش دیگری از این جوابیه آمده است: «حجم تلاش‌های براندازانه کیهان علیه دولت به حدی است که گویا در پوشش دفاع از نظام و رهبری به‌دنبال انتقام از مردمی است که به دولتی مخالف منویات جریان مورد نظرش رای داده‌اند. طرح حاکمیت دوگانه و جداسازی دولت از نظام همان دام خطرناکی است همیشه در آن گرفتار بوده‌اید.
غافل از آن که تجربه شورش‌سازی‌ها در سال‌های اخیر بار دیگر نشان داده عبور از دولت و عبور از نظام از یک جنس است و نادیده گرفتن خدمات دولت نه‌تنها خلاف مروت که خلاف مصلحت نظام و سیاست راهبردی و اعلام شده مقام معظم رهبری هم هست و به همین علت برخلاف رویه‌ی کیهان و امثال کیهان، ایشان تاکنون از همه دولت‌های کشور تا روز پایان مسئولیت قانونی خود حمایت کرده‌اند.» ‌اصول‌گرایان طی روزهای گذشته همزمان با انتقاد از موسوی خوئینی، دولت و حسن روحانی را مورد انتقاد قرار داده‌اند. آن‌ها می‌گویند ‌‌خوئینی‌ها به جای انتقاد از رهبری باید از دولت انتقاد کند چرا که علت گرفتاری‌ها و مشکلات کشور سیاست‌های غربگرایانه و لیبرالی دولت بوده است.
اما این واکنش‌ها به ‌‌خوئینی‌ها هنوز تمام نشده است. روزگذشته در گفت وگو با رسا سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نامه موسوی خوئینی‎ها را اهانت‌آمیز خواند و تصریح کرد: «جداً جفا هم حدی دارد که برخی این حد را نمی‌شناسند، در مورد عرصه اقتصادی کشور همه می‎دانند که طبق قانون اساسی مقام معظم رهبری مسئول نیست، مسئول قوه مجریه است، چنان که در اصل 113 قانون اساسی می‎گوید: پس از مقام رهبری، رئیس جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه جز در اموری که مستقیما به رهبری مربوط می‎شود، برعهده دارد.»
همچنین محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه‌‌ای روز گذشته در این باره اظهار داشت: «آقای خوئینی‌ها، خوب می‌داند که اندیشه‌های غرب‌زده در دولت‌های گذشته و فعلی، چه آسیب‌هایی به فرهنگ و اقتصاد کشور وارد ساخته‌اند اما متأسفانه ایشان به جای آنکه انگشت اتهام را به سوی آمریکا و هواداران آن نشانه رود، آدرس غلط داده است.» دبیر مجمع افزود: «امروزه از یکسو، آمریکا پس از به شهادت رساندن سردار بزرگ جبهۀ مقاومت، شهید حاج قاسم سلیمانی، همچنان به فشار حداکثری خود به ملت ایران ادامه می‌دهد و از سوی دیگر، دولتِ منتسب به طیف سیاسیِ آقای خوئینی‌ها، با ناکارآمدی و با بدترین تدابیر، کشور را اداره می‌کند.» وی با اشاره به تبعات اقتصادی تصمیمات دولت گفت: «سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته و فشار اقتصادی را بر زندگی مردم، مضاعف کرده است. صداقت سیاسی، حکم می‌کرد که پس از شکست برجام، طرفداران مذاکره با آمریکا از ملت ایران عذرخواهی کنند.» علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس در گفت‌وگو با فارس، در باره نامه موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب اظهار داشت:«نامه موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب یک فرار رو به جلو بود و شگرد تبلیغاتی انتخاباتی است که خیلی ناشیانه و سبک از طریق موسوی خوئینی‌ها اعمال شد.» وی افزود:«ماحصل نامه موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب حتماً به شفاف شدن و از پرده درآمدن چهره‌ها بیشتر کمک خواهد کرد.»
زاکانی می‌گوید:«یکی از مشکلات ما در کشور اعتماد به لیبرال‌ها است که امام(ره) فرمودند ما اشتباه کردیم که اول انقلاب به لیبرال‌ها اعتماد کردیم؛ صد رحمت به آن لیبرال‌ها. ما امروز با کسانی مواجهیم که همان ویژگی‌های لیبرال‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند اما نقاب انقلابی‌گری و خط امام اهداف آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دنبال می‌کند و با این حرکت خط امام و مکتب امام را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منکوب می‌کنند. این نامه یکی از این مصادیق است.»