کرونا، محرم و یک حق‌الناس بزرگ
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1478

سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم مفسد فی‌الارض برای مدیر کانال آمدنیوز خبر داد

حکم اعدام برای زم

همدلی| در فرانسه پناهنده بود و از آنجا فعالیت می‌کرد، ولی در پاییز سال پیش در سفر به عراق بازداشت و به ایران منتقل شد. روح‌الله زم در سال‌های اخیر از چهره‌های خبرساز و جنجالی فضای مجازی و با انتشار خبرهایی درباره مسایل ایران و مقامات کشورمان، به چهره‌ای بحث‌برانگیز تبدیل شده بود تا این‌که در نهایت به دست سازمان اطلاعات سپاه دست‌گیر شد. حالا سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم، مدیر کانال آمدنیوز خبر می‌دهد؛ همان مرد ۴۰ ساله‌ای که روز دوشنبه ۲۲ مهر روبه‌روی دوربین سپاه نشست و به مخاطبانش گفت که «اعتماد به کشورهای دیگر اشتباه است». روز گذشته غلامحسین اسماعیلی دهم تیرماه در نشست با خبرنگاران در خصوص صدور حکم پرونده روح‌الله زم در پاسخ به این که آیا رای پرونده روح‌الله زم صادر شده یا خیر، گفت:«بله. حکم صادر شده است و از آنجا که رسیدگی به اتمام رسیده است، حکم مبنی بر محکومیت زم صادر شده است و گرچه ما در ایام غیرقطعی جزئیات آن را نمی‌گوییم ولی پرونده‌ای بود که در راستای ماده ۳۵۵ آیین دادرسی کیفری اجازه انتشار جریان دادگاه اخذ شده بود می‌توانیم جزئیات آن را بگوییم‌.» او افزود: «موارد اتهامی را روح‌الله زم داشت و دادگاه ۱۳ مورد از عناوین ریز توام را از مصادیق افساد فی‌الارض دانسته است و حکم اعدام صادر کرده است و در چند مورد اتهامی که افساد فی‌الارض نبود به مجازات حبس محکوم شده که این حکم غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی است و چنانچه از ناحیه ایشان فرجام‌خواهی شود، پرونده به دیوان عالی ارسال می‌شود.» نوجوانی و جوانی روح‌الله زم در فضای فرهنگی حوزه هنری گذشته و دوره‌های تئاتر و سینما را همانجا گذرانده است. خودش جایی گفته که یک سال در دبستان فرهنگ، متعلق به غلامعلی حدادعادل درس خوانده و از این مدرسه اخراج شده است. روح‌الله زم که در انتخابات سال ۱۳۸۸ به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی نزدیک بود و با تحریریه سایت سحام نیوز (سایت حزب اعتماد ملی) همکاری می‌کرد، گفته است که پس از جنجال‌های انتخابات ریاست‌جمهوری این سال، بازداشت و شکنجه شده است. او در یکی از نامه‌هایش که سال ۱۳۹۰ و در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد منتشر شد درباره همین تجربه بازداشتش نوشته است «در حالی که دو دستم با دستبند، به میله‌های فلزی بسته شده بود، ساعت‌ها در حالت خمیده در آن مکان نگهداری می‌شدم تا اعترافات مورد نظر بازجویان علیه پدر، مهدی‌هاشمی رفسنجانی، غلامحسین کرباسچی، محمد خاتمی و مهدی کروبی از من اخذ کنند.»
تجربه بازداشت سال ۱۳۸۸ برای روح‌الله زم، همان نقطه‌ای بود که راه خروج او را به سوی خارج از ایران هموار کرد.
روح‌الله زم با پاسپورت خودش از مرز قانونی گذشت و به مالزی رفت و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را تاسیس کرد.
محتوای آمدنیوز ترکیبی از اخبار و اطلاعات دروغ بود که روح‌الله زم ادعا می‌کرد مدارک و مستندات آن‌ها را از طریق ارتباطاتش در ایران به دست می‌آورد. او بود که برای اولین بار از ماجرای ۶۳ حساب قوه قضائیه پرده برداشت. او بود که با جدیت پیگیر اتهام سعید طوسی بود.
اعتراض‌های دی ماه ۱۳۹۶، نقطه عطف زندگی روح‌الله زم و کانال آمدنیوز بود. البته همان دی ماه تلگرام به درخواست محمدجواد آذرجهرمی، وزیر ارتباطات و به خاطر انتشار محتوایی که دعوت به درگیری مسلحانه عنوان شد، کانال آمدنیوز را مسدود کرد. خیلی زود کانال دیگری به نام صدای مردم جای آن را گرفت. چند ماه بعد و در اردیبهشت ۹۷ دولت، تلگرام را به طور کلی فیلتر کرد. با این حال روزی که سپاه پاسداران اعلام کرد روح‌الله زم را در اختیار دارد، تعداد دنبال‌کنندگان کانال جانشین آمدنیوز بیش از یک میلیون نفر بود. روح‌الله زم به ارتباط با دستگاه‌های امنیتی اسرائیل، عربستان و ترکیه متهم است. محمدعلی زم؛ پدر روح‌الله زم در نامه‌ای که تابستان ۹۶ به پسرش نوشته، به او می‌گوید که از حرف‌هایی که او در آمدنیوز درباره رهبری زده است، نفرت و برائت می‌جوید و اگر این سخنان ادامه پیدا کنند، او و مادرش عاقش خواهند کرد و شامل «عاق والدین» خواهد شد.
محمدعلی زم در آن نامه به صراحت گفته است که بین پسرش و مقام معظم رهبری، دومی را انتخاب می‌کند، اما همه اینها باعث نمی‌شود که او یا روح‌الله زم به نقطه سابق و قرار نمازهای جماعت بیت آیت‌الله خامنه‌ای برگردند. سوال‌های زیادی درباره روح‌الله زم وجود دارد که شاید حتی گذشت زمان هم نتواند به آنها پاسخ بدهد.