کرونا، محرم و یک حق‌الناس بزرگ
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1478

جلسه شورای امنیت برای پایان یا تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران برگزار شد

سومین اهرم فشار علیه ایران

همدلی| محسن رفیق: روز گذشته ایران موضوع اصلی جلسه شورای امنیت سازمان ملل بود. جلسه‌‌ای که با موضوع پایان یا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برگزار شد. این افزایش فشارها بر ایران در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی درخواست‌های طرف‌های اروپایی در شورای حکام انرژی اتمی تبدیل به قطعنامه‌‌ای علیه ایران شده و از طرفی دیگر آمریکا نیز با تمدید معافیت‌های هسته‌‌ای ایران مخالفت کرده است. به نظر می‌رسد تصویب تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می‌تواند سه‌گانه فشارهای جدید علیه کشور را کامل کرده و ایران را مجبور به خروج قطعی از برجام کند.
جلسه دیروز شورای امنیت به صورت مجازی برگزار شد و نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد وضعیت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت. ظریف در توئیتی در این زمینه نوشت:«اینگونه نیست که آمریکا تنها برجام را نقض و دیگران را با زورگویی به انجام این کار واردار کرده باشد. آمریکا این ننگ را دارد که اولین کشوری در تاریخ سازمان ملل باشد که کشورهای تابع قانون را برای عدم نقض یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت (قطعنامه ۲۲۳۱) مجازات می‌کند.»
حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلستان، در توئیتی با اشاره به آخرین مواضع مقامات اروپایی‌ درباره تمدید محدودیت‌های نظامی علیه ایران عنوان کرد که سه کشور اروپایی‌ بر این اعتقادند که آمریکا توان بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را ندارد. او با اشاره به اظهارات فیلیپ اره‌را، معاون سیاسی وزارت خارجه فرانسه، در جلسه سالانه شورای اروپایی سیاست خارجی ECFR20 که گفته بود سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان از پیشنهاد آمریکا برای اسنپ‌بک یا همان بازگشت تحریم‌های بین المللی علیه ایران، حمایت نخواهند کرد، گفت:‌«مایک پمپئو مکررا تهدید کرده است که در صورت عدم حمایت شورای امنیت از پیشنهاد تمدید محدودیت‌های نظامی علیه ایران، آمریکا پیشنهاد اسنپ‌بک را ارائه می‌کند، اما سه کشور اروپایی معتقدند که آمریکا از نظر حقوقی امکان توسل به چنین اقدامی برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را ندارد.»
با این وجود، ایالات متحده آمریکا و بحرین در یک بیانیه مشترک، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند تا تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. به نقل از رسانه دولتی بحرین، این کشور به همراه آمریکا، روز دوشنبه در بیانیه‌ مشترک خود علیه ایران، مدعی شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران از طریق فراهم کردن تسلیحات برای گروه‌های تروریستی در بحرین، ثبات در منطقه را با چالش مواجه کرده است. آمریکا و بحرین در این بیانیه مشترک، تحریم را ابزاری مهم برای مقابله با اقدامات ایران در منطقه دانسته‌اند و مدعی شده‌اند که تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران، ثبات کشورهای منطقه و همجوار را تهدید می‌کند. این دو کشور، تهدید به وجود آمده از انتقال و تأمین تسلیحاتی توسط ایران در منطقه و به ویژه در بحرین را به رسمیت شناخته و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تمدید این تحریم‌ها قبل از انقضای آن شدند.
این در حالی است که برایان هوک‌‌، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مواضع کشورش درباره پایان یافتن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران را تکرار کرد. به گزارش شبکه صهیونیستی آی۲۴، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده است، در این کنفرانس، درباره پایان یافتن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری، اعلام کرد که آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره خطرات پایان یافتن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران دیدگاه مشترکی دارند. هوک در ادامه مدعی شد که به خاطر توافق ناکارآمد هسته‌ای، ایران ظرف چهار ماه قادر خواهد بود آزادانه جت‌های جنگی، هلیکوپترها، کشتی‌های جنگی، زیردریایی‌ها، سامانه‌های آتش‌بار و موشک‌هایی با برد معین را وارد کند. او تاکید کرد که از آن‌ پس ایران در موقعیتی خواهد بود که این تسلیحات و فناوری‌های آن‌ها را به حلقه‌های نیابتی‌شان مانند حزب‌الله، جهاد اسلامی فلسطین، حماس، گروه‌های شیعه در عراق، شبکه‌های شبه‌نظامی سوریه در بحرین و حوثی‌ها در یمن صادر کند. بنا به اظهارات این نماینده ویژه آمریکا، آخرین چیزی که این منطقه به آن احتیاج دارد سلاح‌های بیشتر ایران است. او ادامه داد:«وقتی به خطرات پایان یافتن تاریخ تحریم تسلیحاتی نگاه کنیم، می‌بینیم که این خطری برای امنیت اسرائیل است، چرا که هیچ کشوری بیش از ایران پشتیبان تروریسم و یهودی‌ستیزی نیست. اما این فقط برای اسرائیل خطر محسوب نمی‌شود، بلکه برای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین نیز خطر محسوب می‌شود. من به این کشورها سفر کردم و آن‌ها به وضوح همین را به شورای امنیت سازمان ملل می‌گویند که تحریم ۱۳ ساله تسلیحاتی علیه ایران باید ادامه پیدا کند.»
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در این دیدار، از آمریکا به خاطر سیاست فشار حداکثری، علیه ایران قدردانی کرد و اشاره کرد در حالی که تهران سعی داشت واشنگتن را بترساند، قاطعیت آمریکا اقدامات این کشور را از هم گسیخت. او همچنین مدعی شد که ایران به تلاش‌ها و برنامه مخفی خود برای ساختن سلاح‌های اتمی ادامه می‌دهد و اسرائیل هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد و در نهایت مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد.
دنی دانون، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل نیز از شورای امنیت خواست تا تمام ابزارهای لازم برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به کار بگیرد. این مقام رژیم صهیونیستی در سازمان ملل، روز یک‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران هشدار داد که اگر تحریم تسلیحاتی ایران لغو شود، ایران خواهد توانست به واردات یا صادرات انواع مختلفی از سامانه‌های تسلیحاتی از جمله تانک‌‎ها، آتش‌بارها، کشتی‌های جنگی، زیردریایی‌ها، هواپیماها، موشک‌ها و دیگر تسلیحات ادامه دهد. دانون در بیانیه‌اش از شورای امنیت سازمان ملل خواست که فورا و قاطعانه با به‌کارگیری تمام ابزارهای لازم برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در یک بازه زمانی فراتر از ضرب‌الاجل ماه اکتبر به آن چه تخطی‌های ایران می‌خواند، پاسخ دهد.
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که به نقل از رادیو بین‌المللی چین، جائو لی جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز گذشته اظهار کرد که چین بر اساس توافق هسته‌ای با تلاش‌های آمریکا برای فشار بر شورای امنیت در راستای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران مخالف است. او ادامه داد که تمامی توافق‌های شورای امنیت از جمله لغو تحریم‌های تسلیحاتی باید به طور موثر اجرا شود.
هم‌سویی مقامات صهیونیستی با رویکرد اخیر آمریکا در تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در پی این مطرح می‌شود که اخیرا دولت آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه کرده است. این اقدام آمریکا تاکنون با مخالفت شدید دولت‌های چین و روسیه مواجه شده است که از حق وتوی قطعنامه‌های شورای امنیت برخوردار هستند. محدودیت‌های تسلیحاتی ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۱۸ اکتبر برابر با ۲۷ مهر به پایان خواهد رسید و آمریکا سعی دارد این محدودیت‌ها را تمدید کند.