روز خبرنگار و زوایایی که باید بهتر دید
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1483

از سرگیری مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان به صورت آزمایشی

همدلی| گرگان-لقمان میرزاعلی-خبرنگار همدلی:مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ گفت: مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان به صورت آزمایشی از سر گرفته شد. مهدی عبدالکریم‌زاده گفت: با توجه به پیگیری‌های دیپلماسی مسئولان وزارت‌خانه‌ها و حوزه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و توافقات و تلاش مدیران و کارکنان خدوم راه‌آهن‌های مرزی طرفین در روز (سه شنبه، سوم تیرماه) تعداد ۳۰ واگن از ۱۳۱ واگن از ایستگاه اینچه برون استان گلستان اعزام و کشور ترکمنستان پذیرش کرد.
وی افزود: واگن‌های اعزامی حامل سیمان بوده که وزن بار هر واگن ۶۵ تن بود که با وزن خود هر واگن به ۸۰ تن می‌رسد.
عبدالکریم‌زاده بیان کرد: عملیات ضدعفونی واگن‌ها با تونل بهداشتی ساخته شده طبق استانداردهای بهداشت جهانی و پروتکل‌های بهداشتی مورد تایید دو کشور برای همه واگن‌های فوق انجام و مستندات طی صورتجلسه تنظیمی و تایید شده مسئولان ایستگاه راه‌آهن اینچه‌برون و مسئولان مبادله ترکمنستان همراه واگن‌ها تحویل ماموران موظف ترکمن شد.
وی تأکید کرد: امیدواریم همه ۱۳۱ واگن متوقف، طی روزهای آتی به طور آزمایشی تحویل کشور ترکمنستان شود و بعد از آن در روزهای آینده عملیات مبادله به طور عادی روند خود را پیش خواهد گرفت.
مدیرکل راه‌آهن شمال شرق ۲ اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آینده با پیگیری‌های بیشتر، عقب‌افتادگی‌های چهار ماهه اول سال در حمل و نقل بین‌المللی ریلی جبران شود.
گفتنی از هشتم اسفندماه سال گذشته به دلیل شیوع کرونا ترکمنستان از پذیرش محموله‌های صادراتی و ترانزیتی گلستان از مرز اینچه‌برون خودداری کرده و مکاتبات برای بازگشایی انجام و سرانجام بعد از قول‌های فراوان روز سوم تیر اعزام کانتینرها انجام شد.