سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

«همدلی» درباره حواشی ساخت خانه‌های 25متری گزارش می‌دهد

پیامدهای اجتماعی زندگی در قوطی کبریت

همدلی| فاطمه آقایی‌فرد: چند روز پیش؛ مدت‌ها بعد از جنجال گرانی خانه‌های پایتخت در رسانه‌ها و سبقت عجیب این بازار از سایر کالاها، زمزمه‌هایی از رواج ساخت واحدهایی با متراژ 25متری از سوی سکانداران اقتصادی مطرح شد؛ ماجرایی که از همان ابتدا در فضای مجازی حسابی سروصدا کرد و این بازتاب‌ها تا همین دیروز هم ادامه داشت. البته صحبت از ساخت خانه‌هایی با متراژ پایین از اواخر آذر سال گذشته بود که برای اولین بار مطرح شد، اما بعد از ماه‌ها مسکوت ماندن این ماجرا، چند روز پیش دوباره پرونده بازی روی میز مسئولان پیدا کرد؛ در واقع با بحرانی‌تر شدن اوضاع این بازار، حرف‌های جدی‌تری از ساخت این خانه‌ها به میان آمد تا ماجرای افزایش هر متر مربع واحد مسکونی در نهایت با این راهکار پرحاشیه اذهان عمومی را برای چندمین بار درگیر قصه پر التهاب مسکن کند. سه روز مانده به زمستان سال گذشته بود که معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در یکی از نشست‌های خبری خود به رسانه‌ها گفت: «در تلاش هستیم موانع ساخت مسکن 25 تا 40متری را برداریم، این ایده در همه کلان‌شهرهای دنیا وجود دارد، واحدهای کوچک مقیاس یک ضرورت هستند و یک انتخاب محسوب نمی‌شوند»؛ آن‌روزها که عبدالرضا گلپایگانی در این‌باره سخن می‌گفت، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران حدود 13میلیون و 530هزار تومان از سوی آمارهای رسمی اعلام شد و رشد 4.6درصدی قیمت‌ها نسبت به پاییز سال 97 امان مستاجرها را مثل همین روزهای گرم تابستان که بازار اجاره داغ شده، بریده بود. ماجرای گرانی مسکن با چنین وعده‌هایی بود که رسید به روزهای تابستانی امسال و چراغ سبز دولت و مجلس برای ساخت آپارتمان‌های 25متری؛ هفتم تیر امسال ایسنا نوشت، ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری که اواخر سال گذشته مطرح و اخیرا شهرداری و وزارت کشور روی آن توافق کرده‌اند مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفته و به اجرا نزدیک شده است.

صدای موافقان و مخالفان خانه‌های 25متری

ساخت خانه‌های 25متری برای جبران کمبود خانه در پایتخت درست در روزهایی یکبار دیگر حواس رسانه‌ها را به خود پرت کرده که چند وقتی می‌شود متوسط قیمت مسکن در تهران از سوی آمارهای رسمی 19میلیون تومان اعلام شده و سایه این افزایش قیمت‌ها بار دیگر بازار اجاره را هم درگیر کرده است. حالا ساخت واحدهای با متراژ پایین که به گفته معاون شهردار یک ضرورت است تا انتخاب، اظهارنظرهای مخالف و موافقی را با خود دارد و همزمان این موضوع محلی برای بحث کاربران در فضای مجازی و حتی بهارستانی‌ها شده است؛ ساخت خانه‌های با متراژ پایین در حالی این‌روزها سر و صدا کرده و موافقان و مخالفان را روی کار آورده که اخیرا طبق یک تفاهم‌نامه که به تایید شهرداری تهران و وزارت کشور هم رسیده که گفته می‌شود به زودی در پایتخت واحدهای کوچک تولید خواهد شد. یشنهاد برای ساخت خانه‌های تا این حد متراژ پایین در حالی از سوی شهرداری و وزارت کشور تایید شده که حتی رئیس جمهور هم به این موضوع واکنش نشان داده و در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بود: «این که یک قوطی را درست کنیم به نام مسکن که برای مردم مسکن نمی‌شود، این می‌شود یک سرپناه موقف». این در حالی است که موافقان پاسخگویی به بخش مهمی از نیاز بازار مسکن، افزایش عرضه و کاهش تقاضا از جمله فواید این طرح عنوان می‌کنند؛ اما مخالفان بر این باورند که این طرح مغایر با الگوی شهرسازی استاندارد است و نباید الگوی مصرف را به زندگی در این نوع واحدها عادت داد. این اظهارنظرها در حالی مطرح است که مطابق طرح تفصیلی حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران ۳۵متر است که بر اساس پیشنهاد ساخت خانه‌های ۲۵متری، این میزان باید به ۲۵متر کاهش پیدا کند، توافق اخیر شهرداری با وزارت کشور نشان می‌دهد که کمیسیون ماده ۵ مخالفتی با این کاهش متراژ ندارد.

موضع بهارستان در مقابل مسکن‌های با متراژ پایین

این توافق‌ها در حالی است که در بهارستان هم صدای مخالفان را می‌توان شنید؛ یک عضو کمیسیون عمران مجلس در این‌باره می‌گوید: «مشکل بازار مسکن با ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰متری حل نمی‌شود، دولت باید سیاست‌‌گذاری همراه با برنامه‌های کارشناسی برای ساماندهی بازار مسکن داشته و از ارائه‌ طرح‌های متعدد که راه به جایی نمی‌برند فاصله بگیرد». مجتبی یوسفی در این‌باره به مهر گفت: «طرح ساخت مسکن‌های ۲۵ تا ۴۰متری برای ساماندهی بازار مسکن آنچه را که در ذهن انسان تداعی می‌کند این است که دولت هیچ برنامه و سیاست‌گذاری مشخصی در هفت سال گذشته برای ساماندهی بازار مسکن، تولید مسکن و کنترل قیمت نداشته است».
اما چند روز پیش یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران در این باره گفت: «در شرایط کنونی با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، زیرا این مسئله، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می‌رساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن می‌شود». صدیف بدری افزود: «تولید مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری می‌تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد، البته برخی کارشناسان اعلام می‌کنند که اجرای آن تبعاتی را برای جامعه از جمله تجردگرایی به همراه دارد، اما خوشبختانه تمام این موارددر طرح مذکور دیده شده است».

عوارض زندگی در خانه‌های کوچک

آزمون و خطای دولت در کنترل قیمت مسکن تمامی ندارد. وعده ساخت خانه‌های با متراژ پایین در حالی این‌روزها سروصدا کرده که بر اساس آمار حدود 2ونیم میلیون واحد خالی در کشور وجود دارد که از این تعداد 500هزار واحد در استان تهران قرار دارد و دولت برای عرضه این واحدها از چند وقت پیش سیاست اجرای اخذ مالیات را در دستور کار خود قرار داده، سیاستی که به نظر می‌رسد مثل خیلی دیگر از راهکارهای موقتی نتیجه‌ای در بر نداشته باشد؛ چرا که بسیاری از این واحدهای خالی در اختیار افراد مرفه است و این اقشار خیلی راحت از عهده این هزینه‌ها برمی‎‌آیند؛ از سوی دیگر در حالی این وعده‌ها برای کنترل بازار مسکن مطرح می‌شود که این‌روزها قیمت مصالح ساختمانی همپای دلار در حال جهش است و همین دیروز بالاخره مجوز افزایش سیمان به طور رسمی اعلام شد. در چنین شرایطی پرسشی که می‌توان مطرح کرد این است که دولت چگونه می‌تواند با عرضه واحدهای با متراژ پایین که از لحاظ روانی هزینه‌های زیادی را بر دوش خانواده‌ها به بار خواهد آورد در کنار قیمت بالای مصالح ساختمانی بحران این بازار را حل کند؟ نکته قابل توجه این است که گفته می‌شود بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این واحدهای کوچک به زوج‌های جوان داده می‌شود و این خانه‌ها به افراد مجرد عرضه نخواهد شد؛ شاید مسئولان یادشان رفته که در کتاب‌های علمی و روانشناسی تا چه حد از عوارض زندگی در خانه‌های کوچک نکته و هشدار آمده؛ به نظر می‌رسد هزینه درمان این عوارض بسیار بیشتر از هزینه تهیه سرمایه‌ای برای خرید یک خانه متوسط در تهران یا شهرستان باشد. این برنامه‌ریزی‌ها در حالی روی کار آمده که به گفته روانشناسان، داشتن فضای کافی در محل مسکونی نقش مهمی در شادابی و سلامت روح و روان هر فرد دارد و این موضوع برای کودکان و نوجوانان به‌خاطر انرژی و جنب و جوشی که دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.
لازم به ذکر است که استانداردهایی در خصوص سرانه میزان فضای مسکونی برای هر نفر وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن، عوارض زیانباری از نظر روحی و روانی متوجه ساکنان آن می‌شود. مطابق برخی آمارها، برای یک خانوار 4 نفره حدود 150متر زیربنا نیاز است در حالی که اکنون برخی خانوارها با جمعیت 5 نفر در آپارتمان‌های کمتر از 55متر زندگی می‌کنند و حالا سکانداران اقتصادی با وعده ساخت خانه‌های 25 متری به جنگ گرانی مسکن رفته‌اند.