سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

دولت هزینه همراهی مردم را بپذیرد

رمز موفقيت هر نوع ‌سياست‌گذارى همراهى مردم خصوصاً جامعه هدف آن ‌سياست‌گذارى است. اخيراً در جلسه ستاد ملى كرونا در روز يكشنبه مورخ 8تیرماه چندين موضوع به تصويب ستاد رسيد و توسط رئيس جمهور محترم اعلام شد كه از ميان اين مصوبات دو مصوبه حائز اهميت‌تر از بقيه مصوبات است از اين جهت كه جامعه هدف آن بالغ بر جمعيت كثيرى از جامعه است.
يكى تعيين نصاب براى افزايش اجاره مسكن در ابرشهر تهران، كلانشهرها و ساير شهرستان‌ها و ديگری اجبارى شدن پوشيدن ماسك در مكان‌هاى شلوغ، سرپوشيده و پر تردد است. از آن‌جايي‌كه تعيين سقف براى اجاره‌ها مسبوق به سابقه بوده و در عمل به دليل تبعيت شاخص‌هاى اقتصادى از قوانين اقتصاد منتج به نتيجه نشد، اين بار نيز چنانچه ساير شاخص‌ها و متغيرهاى اقتصادى همراهى نكنند، متاسفانه بايد گفت كه اميدى به رعايت اين دستور و مصوبه نيست.
اما مصوبه دوم كه به نظر مى‌آيد از جهت حفظ سلامتى مردم مهم و بلكه حياتى است اجبارى شدن زدن ماسك از 15تیرماه است. با توجه به ميانگين زمان استفاده يك ماسك كه به گفته كارشناسان نبايد بيش از ٢٤ ساعت باشد و قيمت يك عدد ماسك معمولى جراحى كه هم اكنون ٣٠٠٠ تومان است، هر شهروند فعال اعم از كارمند يا فعال بخش خصوصى كه پنج روز در هفته بايد در بيرون و محل كار مشغول باشد، هزينه ماسك مصرفى او مبلغ ٦٠٠٠٠ هزارتومان در ماه خواهد شد.
چنانچه ساير هزينه‌هاى بهداشتى اضافه بر شرايط عادى را مثل الكل و مايع دستشويى را به آن اضافه كنيم، حداقل ماهى ٨٠٠٠٠ هزارتومان خواهد شد.
اين در شرايطى است كه گرانى و تورم زندگى را بر اقشار با درآمد ثابت سخت‌تر و باعث افزايش هزينه روزانه بر دوش اين اقشار شده است.
چنانچه دولت توقع دارد كه زدن ماسك به عنوان يك دستور سياستى با موفقيت اجرا شود، لاجرم و حتماً بايد كه بخشى از اين هزينه را كه به زعم متخصصين هزينه نيست بلكه سرمايه‌گذارى است، تأمين کند، اميد است گوش شنوايى باشد تا شاهد اجرايى شدن اين دستور دولت باشيم.