سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

وزارت بهداشت گزارش داد؛ روند صعودی یا شروع پیک کرونا در ۱۱استان

با ثبت 162 مرگ، کرونا رکورد زد

همدلی| تعداد مرگ ناشی از ویروس کرونا در ایران رکورد زد. در حالی که روند رو به افزایش شیوع کرونا مدتی بود که سیر صعودی خودش را حفظ کرده بود، دیروز توانست رکورد جدیدی از خود به جای بگذارد و با 162فوتی تلخ‌ترین روز را رقم بزند. حالا دوشنبه نهم تیرماه را باید روز سیاه کرونا در ایران نامید. آن طور که به نظر می‌رسد هشدارها و دستورالعمل‌های بهداشتی چندان مورد توجه قرار نگرفته، کاهش حساسیت‌ها به ویروس کرونا سبب شده انتقال این ویروس فرآیند راحت‌تری را نسبت به ماه گذشته طی کند. این را تعداد موارد بستری و مراجعه به مراکز بهداشتی تصدیق می‌کند. به گزارش ایسنا روز گذشته علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اعلام کرد که «تهران در ساعاتی که گذشت شرایط متفاوت‌تری را تجربه کرده است و بالغ بر ۳۹۹ بیمار در بخش‌های عادی بستری شده‌اند. این آمار بیانگر فاصله معنادار این رقم در مقایسه با روزهای گذشته است.»
به گفته زالی «۱22 بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند که در طول دو هفته گذشته این آمار جدید بسیار افزایش یافته است.» فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش تراکم جمعیت و خطر شیوع کرونا در ناوگان حمل و نقل عمومی گفته که «مشخصا بیشترین مرکز تجمعی در شهر تهران مربوط به مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی است. به طورکلی شاخص مدت زمان حضور افراد، میزان تراکم و فضای محیط ‌می‌تواند خطر انتقال ویروس کرونا را به صورت تصاعدی از فردی به فرد دیگر افزایش دهد.» همچنین به گزارش پایگاه خبری انتخاب در حالی که علی‌اصغر انجیدی، دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید19 دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بستری شدن بیش از 600مورد ابتلا به عفونت‌های حاد تنفسی در بیمارستان‌های این شهر خبر می‌دهد، حمیدرضا نادری، دیگر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگویی با ایسنا یاد آور شده است که «مهم‌ترین علت افزایش شیوع کرونا این است که مردم این قضیه را جدی نمی‌گیرند. صداوسیما و رسانه‌ها نیز مانند قبل تاثیرگذار نیستند. شرایط برای مردم عادی شده است؛ زیرا آنها در بیمارستان‌ها نیستند، نمی‌بینند و حتی برخی آمارها را نیز نمی‌دانند. مردم زود فراموش کردند و فکر می‌کنند که بیماری کنترل شده در صورتی که شرایط بحرانی‌تر شده است.»
این استاد دانشگاه خاطرنشان می‌کند که «در بیشتر کشورهای جهان ماسک زدن اجباری است، متاسفانه بیشتر مردم ما بدون ماسک تردد می‌کنند. از هر 20نفر یک نفر ماسک می‌زند. مهم‌ترین مشکل در شیوع مجدد این بیماری استفاده نکردن مردم از ماسک است.»
به همین دلیل است که علیرضا زالی، فرمانده مقابله با کرونا در تهران مداخله جدی‌تر مسئولان در حوزه مدیریت ورودی بیمارستان‌ها را ضروری دانسته و گفته که «با تغییرات آماری باید تصمیمات لازم و جدید متناسب با مقابله با بیماری کرونا اتخاذ شود.» این در حالی است که در آخرین گزارش اپیدمیولوژی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، در هفته منتهی به ششم تیرماه، روند کشوری کووید-۱۹ دارای تغییرات مختصر صعودی است و از طرفی هم روند صعودی یا شروع پیک در ۱۱استان گزارش شده است. بر اساس این گزارش آن طور که ایسنا منتشر کرده روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در هفت استان (هرمزگان، کردستان، لرستان، خراسان جنوبی، کرمان، چهارمحال و بختیاری و تهران) دیده می‌شود. روند ثبات با تغییرات مختصر در سه استان (یزد، خوزستان و البرز) مشاهده شده. همچنین روند صعودی یا شروع پیک در ۱۱ استان (زنجان، آذربایجان غربی، ایلام، اصفهان، قزوین، فارس، خراسان رضوی، قم، گلستان، گیلان و مازندران) قابل توجه است. در این گزارش به نظر می‌رسد پنج استان (کرمانشاه، بوشهر، آذربایجان شرقی، سمنان و مرکزی) اخیرا پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند. با این وجود سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته به دنبال روند همیشگی خود تعداد موارد مبتلا و مرگ ناشی از کرونا را اعلام کرد. خبری که حکایت از افزایش تعداد فوتی‌ها داشت و توانست 158فوتی‌ای که در فروردین ماه به عنوان بیشترین موارد مرگ ثبت شده بود را پشت سر بگذارد. به گزارش ایسنا دکتر لاری اعلام کرد که «تا ظهر ۹ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۳۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۶۱ مورد بستری شدند بنابراین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر رسید.» ایشان در ادامه درباره موارد فوتی اعلام کردند که «متاسفانه ۱۶۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.» سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص بهبود یافته‌ها خاطرنشان کردند «خوشبختانه تا کنون ۱۸۶ هزار و ۱۸۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۳۰۳۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون یک میلیون و ۶۳۹ هزار و ۷۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.» لاری ضمن تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک بویژه در تجمعات و اماکن عمومی، گفت:«استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.»
وی همچنین گفت: «از روز گذشته خیز قابل توجهی در آمار موارد بیماری در تهران داریم که نگران کننده است. بی‌تردید این افزایش آمار بازتاب عملکرد ما در بحث بازگشایی‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.» به گزارش ایسنا لاری بر پیوستن به پویش «من ماسک می‌زنم» تاکید کرد و گفت: «یافته‌های علمی فعلا بهترین راه برای پیشگیری از بیماری را استفاده از ماسک معرفی کرده‌اند.»