سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1521

نامه موسوی خوئینی‌‌ها به رهبر انقلاب واکنش چپ و راست را برانگیخت

از فقیه اشغال سفارت تا نماد چپ رادیکال

همدلی| نامه اخیر سیدمحمد موسوی خوئینی‌‌ها رئیس شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز به رهبر انقلاب اسلامی، واکنش چهره‌‌های مختلف را در احزاب ‌‌اصول‌گرا و ‌‌اصلاح‌طلب برانگیخته است. خوئینی‌‌ها در نامه‌ای که به تازگی در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، مسئولیت وضعیت امروز کشور به‌ویژه در حوزه مدیریتی را متوجه رهبری دانسته است. همین موضوع باعث شده تا ‌‌اصول‌گرایان از او بخواهند به خاطر حمایت از دولت پاسخگو باشد. در عین حال نیز برخی ‌‌اصلاح‌طلبان او را یک رادیکال چپگرا تعریف کرده‌‌اند که با این نامه به افزایش فعالیت‌‌های رادیکال در کشور دامن می‌زند.
حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در واکنش نشان دادن به خوئینی‌‌ها پیش قدم شد و با ادبیات تندی نوشت که:«در همین فاصله که نامه ایشان منتشر شده و استقبال گسترده دشمنان را در پی داشته است، برخی از هم‌حزبی‌های بسیار نزدیک وی از تهیه و انتشار این نامه و مخصوصاً از ‌‌این‌که نامه وی بازگوکننده آرزوهای آمریکاست به‌شدت ابراز نگرانی کرده و یکی از آنها نامه خوئینی‌ها را آخرین میخ به تابوت اصلاحات دانسته است. نگارنده در صورتی که این افراد اجازه بدهند -که امیدوارم بدهند- نام آنها را فاش خواهم کرد.»

عصبانیت ‌‌اصول‌گرایان

شریعتمداری همچنین تاکید کرد:«آقای خوئینی‌ها در بخش دیگری از نامه خود به روش اداره کشور از سوی عالی‌ترین مقام نظام انتقاد کرده است که برای پیشگیری از اطاله کلام پرداختن به آن را به فرصت دیگری می‌گذاریم و در این محدوده فقط به دو نکته کوتاه بسنده می‌کنیم. اول آنکه به یقین برای توده‌های عظیم مردم ایران و تمامی مسلمانان دلباخته انقلاب در سراسر جهان اسلام باعث افتخار است که امثال شما با مدیریت ایشان موافق نباشید و با شخصیت برجسته‌ای که طی سه دهه پوزه دشمنان را به خاک مالیده و از جان و مال و ناموس مردم حفاظت کرده است، مخالف باشید.»
عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در یادداشتی در خبرگزاری فارس نوشت:«جناب خوئینی باید این نامه را پیشتر خطاب به ریاست محترم جمهوری و هیات دولت می‌نوشت تا نه تنها تمام هم و غم خود را به سیاست خارجی و همه تلاش‌های سیاست خارجی را به برجام منحصر نسازند، بلکه در کنار برجام با کشورهای دیگر غیر اروپایی و آمریکا ارتباط برقرار کنند و از همه ‌‌مهم‌تر به نیروهای داخلی اعتماد نمایند و مردم‌سالاری اقتصادی و اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشند که مطابق نظر کارشناسان این وضعیت اسفبار اقتصادی حاصل نیاید.»
صفار هرندی هم بدون ‌‌این‌که به خوئینی‌‌ها اشاره‌ای کند، گفته: «مقام معظم رهبری نیز بر ‌‌این‌که هزینه سازش به مراتب از مقاومت بیشتر است همیشه تاکید کرده‌‌اند و امروز برخی خوش‌بین بودند که با آمریکا مذاکره کنند؛ عده‌ای آمدند و تضمین آینده کشور را دادند و حال که مشکلات به سربالایی رسیده است می‌گویند هدایت رهبر مشکل داشته است.»

ولی فقیه اشغال سفارت

اما سیدعزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما واکنش متفاوتی از همقطاران خود نسبت به نامه خوئینی‌‌ها داشته است. او در حساب کاربری خود در توئیتر نسبت به نامه آیت‌الله سیدمحمد خوئینی‌ها واکنش نشان داد. ضرغامی در این پیام توئیتری نوشت: «آقای موسوی‌خوئینی‌ها، ولی فقیه ما در سفارت آمریکا بودند! با مجوز شرعی ایشان توانستم با شلوار رنجر غنیمتی آمریکایی نماز بخوانم! دمشان‌گرم!درست‌تر این بود که ‌گله‌مندی اخیرشان را در سال ۹۶ و خطاب به روحانی منتشر می‌کردند.»

انتقاد ‌‌اصلاح‌طلبان

اما واکنش‌‌ها فقط به ‌‌اصول‌گرایان ختم نشده است. محمد قوچانی از روزنامه‌نگاران ‌‌اصلاح‌طلب در روزنامه سازندگی در یادداشت مفصلی در این باره نوشته:«واکنش جناح ‌‌اصول‌گرا در برابر نامه/پیام موسوی‌خوئینی‌ها متاسفانه غیرراهبردی و حتی انحرافی است. این جناح می‌کوشد بار مباحث مطروحه در نامه/پیام موسوی‌خوئینی‌ها را به دوش خود او در حمایت از دولت حسن روحانی بیندازد، این در حالی است که این موضوع به قول معروف سالبه به انتفاء موضوع است. در واقع موسوی‌خوئینی‌ها و نیز یاران اصلی او (برخلاف سیدمحمد خاتمی و یاران مشترک او با موسوی‌خوئینی‌ها) هرگز از حسن روحانی حمایت نکرده‌اند تا مسئولیت او را بپذیرند. حتی در مرزبندی با روحانی و تخفیف دولت او به نرمالیزاسیون سال‌هاست که پیش‌قدم شده‌اند. ‌‌اصول‌گرایان به اشتباه فکر می‌کنند این جریان، اپوزیسیون ‌‌اصول‌گرایان است در حالی که چپ رادیکال در درجه اول اپوزیسیون راست لیبرال است و در رادیکالیسم با راست رادیکال شباهت بسیار دارد.» قوچانی در بخش‌‌های دیگری از یادداشت خود با بازخوانی فعالیت‌‌های خوئینی‌‌ها در سال‌‌های بعد از انقلاب یادآور شده است که خوئینی‌‌ها یک نیروی چپ‌گراست و معمولا هم گرایش رادیکال دارد و حالا این نامه او هم می‌تواند یک پیام برای رادیکالی شدن فضای جامعه و سیاست کشور باشد.
در همین حال مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز درباره نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها گفت که نامه خوئینی‌ها، تصمیم و نظر شخصی او بوده و هیچ ارتباطی به مجمع روحانیون مبارز ندارد. وی تصریح کرد:«بنده روز گذشته این نامه را در فضای مجازی خواندم و آنچه در این نامه نگاشته شده، نظر شخصی او بوده است.»
اما انتقادهای ‌‌اصلاح‌طلبان با واکنش منفی فیض‌الله عرب‌سرخی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب مواجه شده است. او در واکنش به نامه منتشر شده از طرف آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها در اینستاگرام خود نوشت:«این روزها کسانی از هر دو جناح «آیت‌الله موسوی خوئینی» را بابت انتشار نامه‌ای صمیمانه، هوشمندانه و از سر دلسوزی و درد به رهبری مورد حمله و اهانت قرار می‌دهند.»او در ادامه این مطلب تاکید کرد:«حملات افراطیون به ایشان قابل درک است چون پاسخ چندانی به نامه سنجیده مزبور ندارند، اما نقد ایشان از جانب دوستان اصلاح‌طلب پس از انتشار نامه مذکور برای من قابل درک نیست. به‌عنوان کسی که سال‌ها در روزنامه «سلام» همچون همکاری کوچک در خدمتشان بوده‌ام عرض می‌کنم، من ایشان را شخصیتی صاحب‌نظر، متواضع، دقیق، باهوش و در خدمت مصالح کشور و مردم دیده‌ام هرچند در مقاطعی سکوتشان برایم سوال‌ برانگیز بوده است.»